Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Ο πατέρας μου όσο ήμουν ακόμη φοιτήτρια έχτισε ένα 2όροφο παραθαλάσσιο με ημιυπόγειο. Το ημιυπόγειο σαφώς είναι 2μ πάνω από την τελική στάθμη εδάφους και όχι 1,5μ (διότι κατά τη θεμελίωση κόντεψαν να βρουν τη θάλασσα και έσκαψαν λιγότερο). Τόσο ο 1ος όσο και ο 2ος όροφος είναι ανεξάρτητες κατοικίες, αλλά ουδέποτε έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, οπότε για την εφορία θεωρείται μία κατοικία. Επιπλέον το "ημιυπόγειο" ενώ ήταν χαρακτηρισμένο βοηθητικός χώρος (λεβητοστάσιο, πάρκινγκ, αποθήκη κλπ) είναι πλέον κατοικία.

 

Με όσα έχω διαβάσει στο forum αλλά και στην εγκύκλιο αντιλαμβάνομαι ότι:

1) το "ημιυπόγειο" τακτοποιείται παρά την υπέρβαση ύψους.

2) Πρέπει να καταθέσω 3 φακέλους (Η/Χ 1ου, Η/Χ 2ου, ημιυπόγειο).

Αν κάνω λάθος διορθώστε με σας παρακαλώ.

 

Ωστόσο αφού για την εφορία είναι μία η κατοικία (και έχουμε 1 ρολόι ΔΕΗ), μετά τη ρύθμιση θα πρέπει να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και να δηλώνεται διαφορετικά το ακίνητο ή απλά να καταθέσω ένα φάκελο στην Πολεοδομία;

Επιπλέον, διότι στην περίπτωση αυτή ισχύει το "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει", μπορώ να απαλλαγώ της αμοιβής ή καλύτερα των 3 αμοιβών (μεσολαβεί και χιλιομετρική απόσταση στην αμοιβή!);;;

 

Και τέλος (συγνώμη που σας κουράζω) εδρεύω στις Σέρρες, η άδεια υπάγεται στην Πολεοδομία Καβάλας και η κατοικία βρίσκεται στη Θάσο. Ποια απόσταση πρέπει να βάλω: Καβάλας ή Θάσου;

Link to comment
Share on other sites

Είχα έτοιμο προς υποβολή φάκελλο για αλλαγή χρήσης υπόγειας αποθήκης σε κατάστημα, γιατί με όσα είχα υπόψη μου η εν λόγω αλλαγή υπάγεται στη ρύθμιση.

 

Διαβάζω όμως στην παρ. 7 της εγκυκλίου 19 ότι:

"Στις περιοχές όπου από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις επιτρέπεται η δημιουργία καταστημάτων μόνο στο ισόγειο των κτιρίων, υπάγονται στη ρύθμιση οι υπόγειοι χώροι τους με την προϋπόθεση ότι είναι λειτουργική επέκταση της ανωτέρω χρήσης με εσωτερική επικοινωνία"

 

Στη δική μου περίπτωση, στο κέντρο της Αθήνας, το κατάστημα είναι υπόγειο με κλιμακοστάσιο εξωτερικό στο πεζοδρόμιο και ανεξάρτητη είσοδο μέσω αυτού, δεν έχει δηλαδή χώρο στο ισόγειο. Εξ' όσων γνωρίζω δεν επιτρέπεται η δημιουργία καταστημάτων στο υπόγειο (σε χώρους βοηθητικής χρήσης).

 

Αυτό σημαίνει ότι δε μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση αυτή η αλλαγή;

Αν είναι έτσι, τι γίνεται με το παράβολο που έχει πληρώσει ο πελάτης πριν βγει η εγκύκλιος 19;

 

Θα εκτιμούσα πολύ την άποψη κάποιου πιο έμπειρου.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως έχει σχέση με τη δική σου περίπτωση

 

υπάρχει ΦΕΚ που επιβάλλει μόνο ισόγειο κατάστημα στην περιοχή σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ψάξει ως τώρα, αλλά θα το κοιτάξω αν υπάρχει τέτοιο ΦΕΚ για την περιοχή (Κολωνάκι).

 

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ ωστόσο, από τις πολεοδομικές διατάξεις (ΓΟΚ, κα) δεν επιτρέπεται η δημιουργία καταστημάτων στο υπόγειο, εκτός κι αν είναι χώροι κύριας χρήσης κι έχουν προσμετρηθεί στο ΣΔ. Για αυτό και προβληματίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ. Ωστόσο επειδή η Πολεοδομία δηλώνει αρμόδια μόνο για τον έλεγχο πληρότητας του φακέλλου κι όχι για το κατά πόσο κάθε περίπτωση υπάγεται στη ρύθμιση, θεωρώ πως ο μηχανικό έχει την ευθύνη αυτή, έστω και ηθική ευθύνη. Κι επειδή στην προκειμένη περίπτωση το πρόστιμο είναι μεγάλο (40.000 Ευρώ) δε μπορώ να αφήσω τον πελάτη να το πληρώσει και μετά να του πουν ότι δεν υπαγόταν στη ρύθμιση η περίπτωσή του.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς θα σε απορίψουν άμεσα αν δεν υπάγεται στη ρύθμιση

δηλ θα χάσει παράβολο και αμοιβή μηχανικού

 

2ον επιμένω στην ερμηνεία μου για το νόμο

παρ. 7 της εγκυκλίου 19 ότι:

"Στις περιοχές όπου από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις επιτρέπεται η δημιουργία καταστημάτων μόνο στο ισόγειο των κτιρίων, υπάγονται στη ρύθμιση οι υπόγειοι χώροι τους με την προϋπόθεση ότι είναι λειτουργική επέκταση της ανωτέρω χρήσης με εσωτερική επικοινωνία"

 

διαφορετικά θα έγραφε απαγορέυεται η ρυθμιση των υπογείων σε κατάστημα και τίποτε άλλο

------

αν θες να είσαι σίγουρος κάνεις αιτητση για χρήση γης

οπου ζητάς βεβαίωση πως επιτρέπεται η χρήση κατάστημα στο υπόγειο πχ 5όροφης οικοδομής επι της οδού τάδε στο ΟΤ τάδε

Link to comment
Share on other sites

OK myri

Ευχαριστώ πολύ. Θα το τσεκάρω για να είμαι σίγουρος και με την Πολεοδομία και θα ποστάρω την απάντησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.