Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

παιδια τι εννοει στην εγκυκλιο 19 παρ. 8 οτι<ρυθμιζονται δεξαμενες εντος της καλύψης του οικοπεδου>?

πλαστικη δεξαμενη στον ακαλυπτο του οικοπεδου ρυθμιζεται?τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Βοθροι οχι....διορθωνω...μπαινουν σε συγκεκριμενες αποστασεις.

Αλλα δεξαμενες νερου ενδεχεται να γινουν και δωματια υπογειου..:0

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας. Σε κατοικία με άδεια του 2002 στην οποία έγινε αναθεώρηση το Γενάρη 2010 ως προς αλλαγή μηχανικού και ιδιοκτήτη υπάρχουν χώροι προς τακτοποίηση. Σύμφωνα με όσα έχουν ειπωθεί στο φόρουμ και έχω διαβάσει:

1. Από τη στιγμή που η αναθεώρηση δεν επηρεάζει τους χώρους προς τακτοποίηση ρυθμίζονται. Σωστά; έτσι λέω εγώ.

2. Τι γίνεται εάν η οικοδομή αυτή η οποία αγοράστηκε στα τούβλα και τελείωσε τέλη Αυγούστου 2010 αλλά επίσημα θα κλείσει στην πολεοδομία ο φάκελος τις επόμενες ημέρες για να πάρει κανονικό ρεύμα? Πότε πρόλαβε και τα έκλεισε ο ιδιοκτήτης. Και εάν πει ΟΚ πριν μερικούς μήνες, σημαίνει ότι η Υ.Δ. του μηχανικού ότι το κτίριο συμβαδίζει με τα σχέδια που θα κατατεθεί εντός των ημερών θα είναι ψευδή.

 

Τα φώτα σας.....

 

3.Εάν σε φάκελο που έχει ήδη κατατεθεί πριν την εγκύκλιο 19 υπάρχει δεξαμενή νερού που έγινε χώρος κύριας χρήσης αλλά δεν δείχθηκε γιατί τότε δεν πέρναγε ακόμα τι γίνεται? Το έχει κάνει κανείς? Θα ρωτήσω και πολεοδομία βέβαια αύριο και θα σας πω αλλά έλεγα μήπως το έχει ήδη συναντήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σχετικά με το εξής:

 

Έχω ένα διαμέρισμα που περιλαμβάνει Η/Χ που σαφώς τακτοποιείται αλλά κι έναν επιπλέον χώρο στον ίδιο όροφο που στην κάτοψη αναγράφεται ως "αίθριος" και είναι στεγασμένος με διαδοκίδες από beton. Αυτός ο χώρος μπορεί να τακτοποιηθεί με τον 3843 κι εάν ναι απαιτείται και 2ο παράβολο των 350€ εκτός από τα 250€ του Η/Χ?

 

Σημειώνω ότι δεν έχει βρεθεί το διάγραμμα κάλυψης αλλά στην κάτοψη υπάρχει υπολογισμός των τ.μ. του ορόφου στον οποίο δεν συνυπολογίζονται οι δύο παραπάνω χώροι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.