Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θα μπορούσα παρακαλώ να ρωτήσω κάτι, που από όσο έψαξα το forum δεν βρήκα απάντηση.

 

Ισόγειο διαμέρισμα επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με ημιυπόγειο 90τμ, και το οποίο στα σχέδια φαίνεται ως ένας ενιαίος χώρος αποθήκη. Ο χώρος αυτός έχει διαμορφωθεί ως διαμέρισμα με λουτρο, κουζίνα, υ/δ, σαλ/ρια, και γραφείο. Ύδρευση και ηλεκτροδότηση κοινή σε ισόγειο και υπόγειο. Θέρμανση αυτόνομη.

 

Οι ερωτήσεις είναι δύο.

Λόγω της υψηλής τιμής ζώνης, των πολλών τετραγωνικών και της μέγιστης κλίμακας, θα μπορούσε να τακτοποιηθεί όλος ο χώρος αφήνοντας εκτός τα μέτρα του γραφείου, το οποίο και συμπτωματικά είναι χωροταξικά "αποκομμένο" και να διατηρήσει το γραφέιο τον χαρακτηρισμό αποθήκη; (Σημειωτέων οτί υπάρχει και ένα μικρό παράθυρο (0,5χ1,5) στο γραφείο στο μέγιστο ύψος του τοίχου).

Στα σχέδια δεν αποτυπώνεται επίσης και η ξεχωριστή είσοδος του υπόγειου διαμερίσματος από τον κοινόχρηστο χώρο. Τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εχω το εξης ερωτημα: σε περιπτωση τακτοποιησης ημιυπαιθριου σε ισογειο διαμερισμα δεν ξερω πώς να δηλωσω το συντελεστη δομησης στο εντυπο της υπεθυνης δηλωσης και της τεχνικης εκθεσης. το οικοπεδο εχει εκταση 440τμ περιπου και στην περιοχη εχω κλιμακωτο συντελεστη, 1.2 μεχρι 400 μετρα και 1.0 απο 400 και πανω. ξερει καποιος να με βοηθησει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προς martha 1

Συνήθως τις δεξαμενές νερού απο μπετόν που κατασκευάζονται

στις Κυκλάδες κυρίως,κάτω από τις βεράντες, δεν τις μετράμε στην κάλυψη, ούτε βέβαια στη δόμηση.

Επομένως πώς θα υπαχθούν στη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 19. Ρυθμίσεται γκαράζ σε pilotis;;

 

Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο, στην παρ. 10 αναφέρει ότι ρυθμίζεται νέος κλειστός χώρος με βοηθητική χρήση, άρα συμπεριλαμβάνει κλειστό γκαράζ ή αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μου έτυχε μία "περίεργη" περίπτωση και ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας:

Σε τριόροφη οικοδομή με ισόγειο κατάστημα, έχει φτιάξει ο ιδιοκτήτης παράνομα ημιόροφο, που δεν φαίνεται πουθενά στα σχέδια. Το διαμέρισμα αυτό του ημιορόφου βρίσκεται πάνω από το κατάστημα, αλλά και πάνω από τους κοινόχρηστους χώρους της οικοδομής (κύρια είσοδο, διάδρομο κλπ.). Μπορεί να το νομιμοποιήσει ως πατάρι και αν ναι σε ποιον ανήκει? Στον ιδιοκτήτη του καταστήματος ή έχουν χιλιοστά όλοι οι ιδιοκτήτες? Επίσης, αν "νομιμοποιείται", θα μετρήσω τα τετραγωνικά του διαμερίσματος + διάδρομο ημιορόφου + κλιμακοστάσιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μου έτυχε και έμενα μια όμοια περίπτωση πρόσφατα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ...

 

Σε τετραώροφη οικοδομή με δώμα (οικοδομική άδεια του '79) το ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ. εμφανίζει "πατάρι" 35 τ.μ. στα εγκεκριμένα σχέδια αλλά στην πραγματικότητα είναι ημιόροφος υπερκείμενος του καταστήματος και του κοινόχρηστου χώρου της εισόδου της πολυκατοικίας με είσοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο συνολικού εμβαδού 96 τ.μ. περίπου.

 

"ρυθμίζεται" κάτι σε όλο αυτό το αλαλούμ η να μην το αγγίξουμε καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα ερώτημα το οποίο με έχει μπερδέψει...

Γνωρίζω πως κατατίθεται ένας φάκελος ανά ιδιοκτησία, αλλά παρόλα αυτά δεν γίνεται έλεγχος από την πολεοδομία στους τίτλους.

Έχω μια περίπτωση μεζονέτας 4 επιπέδων όπου έχει γίνει η πρόβλεψη να μπορεί να χωριστεί σε 2 μεζονέτες των 2 επιπέδων όταν ο ιδιοκτήτης το μεταβιβάσει στα παιδιά του. Η σύσταση θα γίνει τώρα.

Αν κάνουμε ένα φάκελο το πρόστιμο βγαίνει περίπου 10.000€ περισσότερο λόγω υψηλής τιμής ζώνης και επιφάνειας. Αν κάνουμε 2, αφενός μας βολεύει όλους και αφετέρου υπάρχει ένας φάκελος ανά ιδιοκτησία όπως αυτές θα χωριστούν τώρα.

Από ότι καταλαβαίνω όμως δεν μπορεί να προηγηθεί η σύσταση της τακτοποίησης γιατί τι θα γράψει στα συμβόλαια ο συμβολαιογράφος? Δηλαδή θα πρέπει να κάνω την τακτοποίηση πρώτα και μετά να γίνει σύσταση.

Το ερώτημά μου είναι αν είναι σωστό να κάνω 2 φάκελους ή πρέπει οπωσδήποτε να κάνω έναν?

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάνεις σήμερα την αίτηση, πρέπει να βάλεις μία ιδιοκτησία.

Μία ιδιοκτησία υφίσταται τώρα, αυτή θα βάλεις.

 

Όταν γίνει η σύσταση, τότε θα γίνουν 2 ιδιοκτησίες.

 

Τώρα επειδή δεν κοιτάζουν τους τίτλους ιδιοκτησίας... Είναι θέμα που πρέπει να το αποφασίσει ο πελάτης σου.

Να πάρει το ρίσκο για τα πιθανά προβλήματα. Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι η σύσταση θα γράφει: "Ο χώρος ρυθμίστηκε βάσει της υπ'αριθμ. ΧΧΧΧ/01.12.2010 και της υπ'αριθμ ΧΧΧΧ+1/01.12.2010..."

Θα φαίνεται μία ιδιοκτησία με 2 φακέλους

πριν φανούν οι 2 ιδιοκτησίες με 2 φακέλους.....

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε και έμενα μια όμοια περίπτωση πρόσφατα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ...

 

Σε τετραώροφη οικοδομή με δώμα (οικοδομική άδεια του '79) το ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ. εμφανίζει "πατάρι" 35 τ.μ. στα εγκεκριμένα σχέδια αλλά στην πραγματικότητα είναι ημιόροφος υπερκείμενος του καταστήματος και του κοινόχρηστου χώρου της εισόδου της πολυκατοικίας με είσοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο συνολικού εμβαδού 96 τ.μ. περίπου.

 

"ρυθμίζεται" κάτι σε όλο αυτό το αλαλούμ η να μην το αγγίξουμε καλύτερα?

 

κι εγω εχω τετοια περιπτωση.νομιζω οτι ο ημιοροφος ρυθμιζεται κανονικα.για το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο δεν ξερω. καμμια γνωμη κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν γίνει η σύσταση σήμερα, θα αναφέρονται οι χώροι σαν βοηθητικοί. Αν έρθω μετά εγώ την άλλη εβδομάδα και κάνω τακτοποίηση, πότε θα γράψω ότι μετέτρεψα τους χώρους? Το Δεκέμβριο του '10???

Έτσι κάτι θα είναι ψευδές! Σωστά? Αφού ο νόμος λέει πως δεν τακτοποιείται μόνο ότι έχει αλλάξει χρήση από τις 28/4/2010!

Έχω δίκιο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.