Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

τακτοποιεις τα μετρα που αλλαξαν χρηση,αν εγιναν 25 μετρα κατοικια αυτα τακτοποεις

Δεν προσμετρας τοιχωματα υπογειου,εσωτερικες καθαρες διαστασεις

Η τακτοποιηση αφορα και μονο χρηση,δεν σε καλυπτει για τις υπολοιπες παρανομιες(ξεμπαζωμα,αδηλωτς σκαλες,υπερβασεις υψους)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

1/ μπορώ να τακτοποιήσω πατάρι σε ισόγειο βιομηχανικού κτιρίου εκτός σχεδίου; Η νέα χρήση είναι γραφεία.

2/ σε υπόγειο χώρο μεζονέτας, αποθηκη και θέση στάθμευσης μετατρέπονται σε κατοικία. Αφαιρώ απο τα τετραγωνικά του χώρου προς τακτοποίηση το κλιμακοστάσιο που ούτως ή άλλως υπάρχει στην άδεια; Ξέρω πως σε κάποιες περιπτώσεις τα κλιμακοστάσια προσμετρώνται, δυστυχώς δεν έχω καταλάβει ποιες είναι αυτές οι περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Αποθήκη 60 τ.μ με κοινοτική άδεια του 1968, η οποία μετατράπηκε σε κατοικία, τακτοποιείται με τον συγκεκριμένο νόμο ή (κατά πάσα πιθανότητα) χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης? Μέσα στο οικόπεδο υπάρχει μόνο η αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

1/ μπορώ ......

2/ σε υπόγειο χώρο ..............

 

1/Εισαι μεσα στον εγκεκριμενο ογκο?Μερικες πολεοδομιες εχουν θεμα με την υπαρξη υπολοιπου συντελεστη δομησης.Υπαρχει Σ.Δ?μαθε με καποιο τροπο πως το αντιμετωπιζει η πολεοδμια σου. Αν ολα ειναι θετικα τοτε προχωρα.

2/Θα ειναι ανεξαρτητη κατοικια συμφωνα με τη δηλωση σε σχεση με τη μεζονετα?Αν ναι τοτε δε μετραει η σκαλα.Αν ειναι ενιαια (συνεχεια της μεζονετας) τοτε θα μετρησει και η σκαλα.

 

Καλησπέρα σας.

Αποθήκη 60 τ.μ ...............

 

Εφοσον η αποθηκη εχει μετρησει στο συντελεστη δομησης τοτε βγαινει αδεια αλλαγης χρησης (ειναι και καλυτερο γιατι δεν εχει ημερομηνια ληξης 40 ετων)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς αν τα αδιαμόρφωτα υπόγεια λόγω κλίσης, που επιτρεπόταν με τον ΓΟΚ του '73, μπορούν να τακτοποιηθούν; Ο χώρος προκύπτει κάτω από βεράντα, δεν έχει εγκεκριμένο σχέδιο (δεν απαιτούνταν από την πολεοδομία το ΄75 που βγήκε η άδεια) και έχω μόνο κάτοψη πιλοτίς (αυτός είναι ο τίτλος του σχεδίου) και τομή, στην οποία ο χώρος φαίνεται να έχει ύψος 2 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

χαίρεται και χρόνια πολλά!

πελάτης μου έχασε την αίτηση και το φύλλο υπολογισμού του προστίμου...ήταν τα μόνα που είχαν τα 2 αυτοκόλλητα με τον κωδικό πληρωμής,στην πολεοδομία δεν υπάρχουν

μου είπαν πως η μόνη λύση είναι να ξανακατατεθεί φάκελος (καθώς πλησιάζει και η 28/04) αλλά πρέπει να ξαναπληρωθεί το παράβολο!

στέκει κάτι τέτοιο? δεν μπορώ με το ίδιο παράβολο και την ίδια αμοιβή να καταθέσω ξανά τον φάκελο?

έχει τύχει σε κανένα?

Link to comment
Share on other sites

πελάτης μου έχασε την αίτηση και το φύλλο υπολογισμού του προστίμου...ήταν τα μόνα που είχαν τα 2 αυτοκόλλητα με τον κωδικό πληρωμής,στην πολεοδομία δεν υπάρχουν ....

 

δεν νομίζω πως ισχύει αυτό!

 

εγώ πήγα στο Δ. Αθηναίων να παραλάβω το πρόστιμο επειδή αγχώθηκα που δεν το είχε ακομη παραλάβει ο πελάτης ταχυδρομικώς

και παρότι είχαν αποστείλει τα εγγραφα μου έδωσαν αντιγραφα με τον κωδικό πληρωμής χειρόγραφο

άρα θεωρώ πως έχουν ΄στα έγγραφα τους το νο του κωδικού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.