Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω μια περίπτωση που αφορά νομιμοποίηση σοφίτας . Η άδεια εκδόθηκε το 2008 πριν την ημερομηνία της 2/07/2009 που αναφέρει ο νόμος, όμως η κατάθεση της επίβλεψης οι φόροι κλπ κλπ για την τελική θεώρηση της άδειας έγινε την προηγουμενη εβδομάδα.

Υπάρχει η δυνατότητα της νομιμοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Υπαρχει περίπτωση μετα τη δήλωση για τη νομιμοποίηση να ελεγθεί κ η νομιμότητα των δηλώσεων για την ηλεκτροδότηση? Γιατί σε τέτοια περίπτωση το ένα αναιρεί το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.Και χαιρομαι που εισαι ενημερωμενος.

Οπως το ειπες...το ενα αναιρει το αλλο...η μεν ημερομηνια αλλαγης χρησης που θα μπει στην δηλωση του ιδιοκτητη, πρεπει να ναι πριν τις 28/04/2010 και απ την αλλη εχεις μια δηλωση μηχανικου για την ηλεκτροδοτηση που λεει οτι ολα εγιναν βασει της Ο.Α....

 

Κανονικα η διαδικασια ειναι αντιστροφη.

πρωτα τακτοποιεις τον χωρο και μετα προβλεπεται ειδικη σφραγιδα για ηλεκτροδοτηση που λεει οτι ο χωρος τακτοποιηθηκε κτλ κτλ κτλ....

 

Στην δικια σου περιπτωση ειναι λεπτο το θεμα, δεν μου εχει τυχει και αν μου τυχει θα αρνηθω να το αναλαβω....

Link to comment
Share on other sites

.... που έχει γίνει αυτόνομος χώρος και μάλιστα είναι στη σύσταση της πολυκατοικίας εξ αρχής. Έχει ήδη ηλεκτροδοτηθεί...

Όταν λές ειναι στην συσταση....είναι ως αυτονομός; Δηλαδη ξεχωριστός χώρος; Εχει χιλιοστά; Ως τί ειναι...κατοικία, αποθηκη;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 5 μέρες η ημερομηνία αλλαγής της χρήσης αρκεί να είναι προγενεστερη της δήλωσης. Φτάνει πια με την 28-4-10.

 

ΦΕΚ 208/Α/10-12-10

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιγνωση πολυ καλα του τι γραφω..

Τον νομο και το ΦΕΚ το εχω υποψιν μου.

Επετρεψε μου να εξακολουθω να υποστηριζω πως η ημερομηνια αλλαγης χρησης πρεπει να ειναι ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ του νομου.....δεν ειναι αλλωστε και το μοναδικο σφαλμα στο οποιο εχουν υποπεσει οι νομοθετες - φυντανια....

Link to comment
Share on other sites

Τη διατύπωση πάντως περί "ημερομηνίας αλλαγής χρήσης προγενέστερης της δήλωσης" τη θεωρώ κολοσιαία μπαρούφα! Δηλαδή δεν είναι προφανές αυτό; Θα δηλώσω ότι έκλεισα το χώρο το 2015; Δεν είναι σοβαροί οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον ότι η αποθήκη είναι μέσα στο περίγραμμα του κτιρίου-έτσι φαίνεται στην κάτοψη- ωστόσο είναι διαγραμμισμένη με ράστερ.

Φυσικά η αποθήκη λειτουργεί τώρα ως δωμάτια της κατοικίας και το ζητούμενο είναι αν τακτοποιείται σύμφωνα με το Ν.3843...

 

Μισό λεπτό ρε συνάδελφοι. Δηλαδή έχουμε ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει κτίριο προ του 1955 το οποίο ήταν αχυρώνας (αποθήκη). Το κτίριο μετά τις απαραίτητες διαμορφώσεις έγινε κατοικία. Μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση????????????

Δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία με τον κλασσικό τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.