Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

O soundholics πρέπει να αναφέρεται στην εγκύκλιο 5 άρθρο 6 παρ.7:

Παρ. 7. Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης και τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή........

 

Άρα ο χώρος τακτοποιείται ανεξάρτητα από το εάν υπάρχει υπόλοιπο για δόμηση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

O soundholics πρέπει να αναφέρεται στην εγκύκλιο 5 άρθρο 6 παρ.7:

Παρ. 7. Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης και τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή........

 

Άρα ο χώρος τακτοποιείται ανεξάρτητα από το εάν υπάρχει υπόλοιπο για δόμηση ή όχι.

 

Δεν έχεις κ άδικο. Γιατί αν αναφερόταν στους μετά-την-τακτοποίηση χώρους, τότε αυτό θα σήμαινε ότι κατά την υποβολή του φακέλου, η περίσσια Σ.Δ. θα ήταν δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι μόνο έτσι οι Η.Χ., οι βεραντες και η περγολα, τότε τακτοποιούνται μόνο οι Η.Χ. Τα υπόλοιπα όχι, ακόμη και αν τυποις ανήκουν στο κτιριακό περίγραμμα. Πρόκειται περί εξώστη-εσοχη και κατα την γνώμη μου δεν τακτοποιειται.

 

To θέμα είναι κυρίως αν έχουν μετρήσει μέσα στο περίγραμμα του εγκεκριμένου όγκου του υφιστάμενου κτιρίου στο Δ.Κ.

Αν εχουν μετρήσει, όπως και να λέγονται (βεράντες, αίθρια, φωταφωγοί κ.λ.π.) τακτοποιούνται κατά την δική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έχω χώρο στάθμευσης εννοείς ότι τον έχεις κλείσει ας πούμε στη pilotis και απλά ότι ο χώρος αυτός ανήκει στο διαμέρισμα όπου επίσης έχει έναν κλεισμένο Η/Χ?

 

Συναδελφε, αν βλέπεις ότι είναι ένας χώρος, τότε ένα φάκελο (με 2 παράβολα 250+350). Αν στην πραγματικότητα είναι 2 ανεξάρτητοι και αυτονομοι χώροι τότε δυο φακελοι ...

 

Τονίζω ότι είμαστε οι μοναδικοί που μεσολαβουμε ανάμεσα στην αυθαιρεσία (και ασυδοσία) των ιδιοκτητών και το κράτος (με το θεοστρβο νομικό πλαίσιο). Ας αντιμετωπίσουμε την δουλειά μας με ευσυνειδησία και υπευθυνότητα. Ο,τι βλέπουμε, γράφουμε.

 

Μάλλον έπρεπε να είμαι πιο σαφής. Στο ισόγειο υπάρχει ενα διαμέρισμα.Δεξιά του διαμερίσματος μια κλειστή θέση στάθμευση και από την αριστερή πλευρά του διαμερίσματος ένας Η.Χ Όλα έχουν ενσωματωθεί στο διαμέρισμα.

Κατά την άποψή μου θέλει ένα φάκελο (μία αμοιβή) αλλά 2 παράβολα (250+350).

Ή μήπως θέλει 2 φακέλους (2 αμοιβές) με ξεχωριστά παράβολα;

Εχει τύχει σε κανέναν σας;

 

<<Όπως τα λέτε παρακάτω είναι τελικά, Ρωτησα και την πολεοδομία σήμερα.

1 φάκελο , 2 παράβολα θέλει

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις >>

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έπρεπε να είμαι πιο σαφής. Στο ισόγειο υπάρχει ενα διαμέρισμα.Δεξιά του διαμερίσματος μια κλειστή θέση στάθμευση και από την αριστερή πλευρά του διαμερίσματος ένας Η.Χ Όλα έχουν ενσωματωθεί στο διαμέρισμα.

Κατά την άποψή μου θέλει ένα φάκελο (μία αμοιβή) αλλά 2 παράβολα (250+350).

Ή μήπως θέλει 2 φακέλους (2 αμοιβές) με ξεχωριστά παράβολα;

Εχει τύχει σε κανέναν σας;

Όπως τα περιγράφεις όλα ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη άρα 1 φάκελος, 1 αμοιβή και 2 παράβολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας για τις εξής περιπτώσεις:

1) Σε πολυκατοικία όπου η πρώτη άδεια βγήκε το '74 και είχε χτιστεί ισόγειο (ουσιαστικά 2 θέσεις στάθμευσης και αδιαμόρφωτο ισόγειο όπως γράφει το στέλεχος, κι επειδή υπάρχει κλίση στο οικόπεδο η πίσω πλευρά του ισογείου είναι σαν υπόγειο) και 1ος όροφος, στο στέλεχος αναφέρεται ολική επιφάνεια ορόφων=313,41τμ και καλυπτόμενη επιφάνεια οικοδομής=217,73τμ. Η επιφάνεια του 1ου ορόφου είναι 217,73τ.μ.

Μετά βγήκαν άλλες δύο άδειες ξεχωριστά για προσθήκη 2ου ορόφου('79) και 3ου ορόφου('82) και στο διάγραμμα κάλυψης της τελευταίας, ο μηχανικός λαμβάνει υπ' όψιν του 217,73*3 για την πραγματοποιούμενη εκμετάλλευση. Να σημειώσω ότι οι φάκελοι από τις άδειες του '74 και του '79 έχουν χαθεί.

Που έγκειται ο προβληματισμός μου:

Οι ιδιοκτήτες έκλεισαν το αδιαμόρφωτο ισόγειο (όχι τις θέσεις στάθμευσης). Η διαφορά 313,41-217,73=95,68τ.μ. που υπάρχει σημαίνει ότι αυτό που έκλεισαν στο ισόγειο είναι νόμιμο ή πρέπει να το δηλώσουν με τον Ν.3843; Αυτό που έκλεισαν είναι περίπου όσο τα 95,68τ.μ.

Να σημειώσω επίσης ότι ανάμεσα στις κατόψεις των υπαρχόντων ορόφων στον φάκελο του '82, υπάρχει η κάτοψη ισογείου η οποία δείχνει τις θέσεις στάθμευσης χωρίς να δείχνει τα διαμερίσματα που έχουν χτιστεί στον αδιαμόρφωτο χώρο (μπορεί να μην τα είχαν φτιάξει τότε, δεν ξέρω πότε το έκαναν).

Μήπως έχει κανείς καμία ιδέα; Ελπίζω να μη σας έμπλεξα. Αν θελήσετε κάποιο άλλο στοιχείο πείτε μου.

2) Κάποιος που έχει πληρώσει το παράβολο με το νόμο του Σουφλιά και είχε καταθέσει και κάποια από τα έγγραφα που ζητούσε ο νόμος, πρέπει να κάνει κανονικά από την αρχή τη διαδικασία του Ν.3843 και απλά να μην κόψει ξανά παράβολο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

'Αρης Χανιά, Directionless

Νομίζω ότι έχουμε ξανακάνει την κουβέντα στο παρελθόν, επειδή όμως μας παρακολουθούν συνάδελφοι και ακομη περισσότερο απλοί ιδιώτες που δεν γνωρίζουν την κείμενη νομοθεσία, ας την ξανακάνουμε, ζητώντας συγνώμη αν δεν ταιριάζει απόλυτα με το περιεχόμενο του θέματος.

 

Ούτε ο Ν. 3843/2010, ούτε οι εγκύκλιοι, αναφέρουν πουθενά ό,τι αφορούν περιπτώσεις χώρων που δεν έχουν περιθώριο δόμησης. Σε κανένα σημείο τους. Αντίθετα, εισάγουν την έννοια του εγκεκριμένου κτηριακού περιγράμματος της αδείας (Ν.3843/2010 άρθρο 5 παρ. 1α), περίγραμμα που εγγράφεται σύμφωνα με τους ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ όρους δόμησης του κτηρίου και όχι τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης της περιοχής. Συνεπώς χώροι που βρίσκονται στο εγκεκριμένο κτηριακό περίγραμμα ανεξάρτητα από το επιτρεπόμενο περιθώριο δόμησης τακτοποιούνται.

 

Εξάλλου, όπως σωστά παρατηρεί ο συνάδελφος KiriakosCE, "Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης καιτους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή, με την προϋπόθεση να επιτρέπεται η νέα χρήση..." (εγκύκλιος 5 03.05.2010 αρθρο 6 παρ. 7), συνεπώς είναι σαφές ότι δεν προσμετρούνται στους όρους δόμησης, ούτε τώρα ούτε μελλοντικά.

 

Επίσης, σε κανένα σημείο της διαδικασίας δεν προβλέπεται έλεγχος Διαγράμματος Κάλυψης για το περιθώριο δόμησης, αφού δεν κατατίθεται καν! Και να το προσκομίζαμε πάντως, υπάρχει πάντα η περιπτωση οι όροι δόμησης της περιοχής να έχουν διαφοροποιηθεί από τους όρους δόμησης την εποχή που εκδιδόταν η άδεια. ΑΡΑ ουσιαστικός έλεγχος για το περιθώριο δόμησης, ούτε γίνεται, αλλά ούτε και προβλέπεται.

 

Δεν θεωρώ τέλος σοβαρές προφορικές απαντήσεις της ΔΟΚ ή οτιδήποτε άλλο. Έχουν περάσει τόσους μήνες, έχουν κατατεθεί και περαιωθεί χιλιάδες τακτοποιήσεις εκτός υπολοίπου, βρισκόμαστε στις τελευταίες μέρες της παράτασης της προθεσμίας, και τώρα θα στείλουν γραπτή εντολή στις Πολεοδομίες και μάλιστα εκτός εγκυκλίου? ??

Αυτά είναι ασόβαρα πράγματα επιεικώς.

 

Καταληκτικά, όλοι ο χώροι είτε υπάρχει περιθώριο δόμησης είτε όχι, που βρίσκονται εντός εγκεκριμένου κτηριακού περιγράμματος τακτοποιούνται.

Ο,τιδήποτε άλλο δεν ισχύει και δημιουργεί και μπερδεμα στον κόσμο.

 

karakd

Συγνώμη αλλά γιατι να καταθέσεις 2 φακέλους?

Αφού βλέπεις μόνο 1 ενιαίο διαμέρισμα και σε αυτό εντάσσονται οι νέοι χώροι.

Απλά επειδή έχεις 1 Η.Χ. και 1 άλλο χώρο (γκαραζ) που τακτοποιείς, θα χρειαστείς 2 παράβολα (350+250)

Link to comment
Share on other sites

O soundholics πρέπει να αναφέρεται στην εγκύκλιο 5 άρθρο 6 παρ.7:

Παρ. 7. Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης και τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή........

 

Άρα ο χώρος τακτοποιείται ανεξάρτητα από το εάν υπάρχει υπόλοιπο για δόμηση ή όχι.

 

Τα επιχειρήματα είναι πολλά για το να μην μετράει.

Αλλά.......

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ Άρη, ξαναδιάβασε την προγούμενη απάντησή μου, και θέλω να μου αναφέρεις ποιά είναι τα πολλά επιχειρήματα "για το να μην μετράει", γιατι ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω... Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος, γιατι επιμένεις τόσο?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι κυρίως αν έχουν μετρήσει μέσα στο περίγραμμα του εγκεκριμένου όγκου του υφιστάμενου κτιρίου στο Δ.Κ.

Αν εχουν μετρήσει, όπως και να λέγονται (βεράντες, αίθρια, φωταφωγοί κ.λ.π.) τακτοποιούνται κατά την δική μου γνώμη.

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα, ιδίως για τις βεράντες. .

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι Δεν περιλαμβάνονται

κλεισμένα μπαλκόνια, κλεισμένες – στεγασμένες εγκαταστάσεις στήριξης φυτών

(πέργκολες), κατασκευές στο δώμα, στην πρασιά κλπ.... (εγκύκλιος 05 03.05.2010 άρθρ 5 παρ.1α)

Παράλληλα, αναφέρει στην εγκύκλιο 08 15.06.2010 παρ. 4:

"Στην έννοια ‘προσθήκη χώρων εντός του όγκου των κτιρίων’ περιλαμβάνεται η

δημιουργία παταριών, σοφιτών, καθώς και χώρων εντός του όγκου της pilotis,

φωταγωγού ή άλλου ανοιχτού χώρου, που προσμετράται στην κάλυψη, δεδομένου

οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το

συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν."

Στην δική μας περίπτωση, οι εξώστες δεν προσμετρούν στην κάλυψη αρα δεν περιλαμβάνονται, παρότι υπάρχουν περιπτώσεις που λόγω υπέρβασης του 40% (τώρα πια 35%) του συνόλου Η.Χ. + εξωστών, ορισμένους εξώστες τους μετρούσαμε στην δόμηση.

Αφου όμως δεν τους μετρούσαμε στην κάλυψη ή στον όγκο τότε δεν νομίζω ότι μπορείς να τους συμπεριλάβεις.

 

Με χαρά ομως θέλω να ακούσω την γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.