Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρώνεις κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ όταν εισαι φοιτητής;


Topap

Recommended Posts

Από προσωπική εμπειρία:

 

Η ιατρική υπηρεσία με ενημέρωσε ότι το ΤΣΜΕΔΕ έχει δώσει οδηγία (από το 2001) να μην ασφαλίζει φοιτητές οι οποίοι είναι ήδη εγγεγραμένοι στο ΤΕΕ (συνεπώς ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ), εάν προηγουμένως δεν καταθέσουν βεβαίωση ότι δεν είναι εγγεγραμένοι στο ΤΕΕ (!).

Προφανώς είχε γίνει θέμα και παλαιότερα, όπου μεταπτυχιακοί φοιτητές (κυρίως, αφού τα περισσότερα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ υφίστανται περίπου από το 1998-99), αλλά και προπτυχιακοί φοιτητές επί δεύτερω πτυχίω είχαν επιδιώξει κάτι ανάλογο.

 

Συμπέρασμα:

 

Αν κάποιος είναι ήδη εγγεγραμένος στο ΤΕΕ δεν μπορεί να απαλλαγεί (προσωρινά) από το κλάδο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ και να εξασφαλίσει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το ΕΜΠ, καθώς η ιατρική υπηρεσία του ΕΜΠ θα ζητήσει βεβαίωση ότι δεν είναι εγγεγραμένοι στο ΤΕΕ. Η βεβαίωση αυτή ζητείται σε εκείνους τους φοιτητές οι οποίοι έχουν ως πρώτο πτυχίο - πτυχίο Μηχανικού.

 

Δε γνωρίζω τι γίνεται αν κάποιος Μηχανικός είναι φοιτητής σε σχολή εκτός ΕΜΠ. Είναι πιθανό να μάθω όμως, οπότε και θα ενημερώσω. Επίσης, πιστεύω σύντομα θα ενημερώσω για θέματα διαγραφής από το ΤΕΕ, καθώς θα επικοινωνήσω με παιδιά που πέτυχαν τη διαγραφή τους από το ΤΕΕ (και προφανώς ασκούν πλέον άλλο επάγγελμα).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικα με το αν φοιτητες πληρωνουν τον ΚΥΤ, και συγκεκριμενα για φοιτητες του εξωτερικου που ειναι ασφαλισμενοι απο το πανεπιστημιο,

μου ειπαν απο το ΕΤΑΑ οτι πρεπει να πληρωνουν κανονικα τον κλαδο υγειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστούμε!!!!

 

Αυτό που περιγράφετε λέγεται νταβατζιλίκι!

Ε, ρε ένα ξύλο που θέλουν στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο link που βρήκα:

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:aL-T6l0429cJ:www.teetdk.gr/download.php?id%3D135680,12,1+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESieeqmTgTurshZx-PcJipJVJOaWY3u7xDIuyS-VTudUVJBG8VdTi-NfEHR-3rpQBGC3ugV0SOiGlQgo9fdeHeF_pWcRFqhACm2Zyb2mcItbGMRf-XTKqJenus6HkNv5lz7P3Zi_&sig=AHIEtbTU3qi-jA_WCw2e1jB31TXGpMacEQ&pli=1

 

λέει ότι διακόπτεται η εισφορά για τον ΚΥΤ κατά τη διάρκεια θητείας, μεταπτυχιακών σπουδών ή αν εσύ θελησεις άλλο υγειονομική κάλυψη.

 

Εγώ πάντως την επόμενη εβδομάδα θα κάνω τα χαρτιά να το γλυτώσω γιατί ξεκίνησα διδακτορικό (και είμαι και φρέσκος στο ΤΕΕ, πρώτη φορα θα πληρώσω εισφορά), οπότε θα σας πω τι έγινε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ gmaravas

 

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Τι με ενδιαφέρει. Με καίει.

Όταν πας στο ΤΣΜΕΔΕ μην τους λυπηθείς κάνε φασαρία.

Δεν είναι δυνατόν να μπορούμε να αποφύγουμε το ΚΥΤ και να είμαστε αναγκασμένοι να το

πληρώνουμε. Δυστηχώς δουλεύω και δεν μπορώ να πάω εγώ κάτω και στο τηλέφωνο

δεν το σηκώνουν.

Θα πρέπει να το πιέσουμε τώρα και να μαζευτούμε πολλοί.

Δεν παέι άλλο με την χούντα τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι, όσοι συνάδελφοι, νομίζω νέοι μηχανικοί, είχαν κάνει αίτηση προς το τέλος του 2011, σχετικά με το ότι δεν είχαν εισόδημα κλπ, ζητώντας να τους θεωρήσει το ΚΥΤ το βιβλιάριο ασθενείας τους ώστε να έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, έχοντας ανεξόφλητες συνδρομές, θα πρέπει να ρωτήσουν το ΚΥΤ. Αυτό το λέω γιατί η κόρη μου είχε κάνει τέτοια αίτηση τον 12/2011 και σήμερα που ρώτησα στο ΚΥΤ μου είπαν ότι εγκρίθηκε. Έτσι μπορεί να θεωρήσει το βιβλιάριό της για μέχρι το τέλος του 2012 νομίζω, χωρίς να έχει πληρώσει το 2ο εξάμηνο του 2011. Την θεώρηση του βιβλιαρίου μου είπανε ότι την κάνει , το τμήμα επιστροφών που βρίσκεται στον 2ο όροφο, αρκεί να υπάρχει το όνομα στην απόφαση που έχει βγεί, βάσει των αιτήσεων που έχουν γίνει.

Αυτά μου είπαν στον 1ο όροφο στο τμήμα του ΚΥΤ, βρίσκοντας το όνομα της κόρης μου σε ένα υπολογιστή.

Edited by vassilisT
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί απάντηση δεν δόθηκε:

 

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα. Τι με ενδιαφέρει. Με καίει.

Όταν πας στο ΤΣΜΕΔΕ μην τους λυπηθείς κάνε φασαρία.

Δεν είναι δυνατόν να μπορούμε να αποφύγουμε το ΚΥΤ και να είμαστε αναγκασμένοι να το

πληρώνουμε. Δυστηχώς δουλεύω και δεν μπορώ να πάω εγώ κάτω και στο τηλέφωνο

δεν το σηκώνουν.

Θα πρέπει να το πιέσουμε τώρα και να μαζευτούμε πολλοί.

Δεν παέι άλλο με την χούντα τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από πολλές προσπάθειες να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με το ΤΣΜΕΔΕ της Αθήνας, όταν τα κατάφερα πληροφορήθηκα το εξής:

 

Δεν μπορεί κάποιος ως φοιτητής να απαλλαγεί από τον κλάδο υγείας, λόγω του ασφαλιστικου νόμου 2084/92 άρθρο 39 (γνωστός ως νόμος Σιούφα) και με την προσθήκη ενός εδαφίου του νόμου2335/95 άρθρο 2 παρ. 1, που λέει επ' ακριβώς: "Όλα τα παραπάνω πρόσωπα ασφαλίζονται υποχρεωτικά στους φορείς ασθένειας, επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας που αντιστοιχούν στο συνταξιοδοτικό φορέα κύριας ασφάλισης επιλογής τους ". (Για όποιον θέλει να βρει τους νόμους ας κάνει ένα απλό search στο docman.gr)

 

Αυτός ο νόμος πιάνει τους ασφαλισμένους από 1.1.1993 και μετά και στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι μέχρι πριν κάποια χρόνια επέτρεπαν στους φοιτητές που έκαναν μεταπτυχιακό/διδακτορικό να απαλλάσσονται της εισφοράς του ΚΥΤ, μέχρι που έπεσε σύρμα από το υπουργείο και το έκοψαν. Απ'ότι κατάλαβα και αυτοί φυσιολογικό το θεωρούσαν το να μην πληρώνει ο φοιτητής τον κλάδο υγείας και να του παρέχεται από το πανεπιστήμιο.

 

Άρα συνάδελφοι φάγαμε κανονική φόλα από την γνωστή συμμορία ΠΑΣΟΚ/ΝΔ. Προσωπικά εγώ δεν το θεωρώ ηθικά σωστό να με βάζει το κράτος να πληρώνω αυτή την παραπάνω εισφορά, τη στιγμή που θα έπρεπε να με βοηθά να ολοκληρώσω τις σπουδές μου και να βγω πιο παραγωγικός, αλλά αυτό ξεκινά πολύ μεγάλη κουβέντα. Αν κάποιος θέλει να το πιέσουμε να αλλάξει εγώ θα συμμετέχω, αλλά θέλουμε άτομο στην Αθήνα να πηγαίνει ο ίδιος σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ γιατί τηλεφωνικά δεν υπάρχει περίπτωση.

Edited by gmaravas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαβεβαιώνω και έγω ότι είπε παραπάνω ο συνάδελφος αφού ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και μου ανέφεραν τον ίδιο νόμο με εξαίρεση αυτοί οι οπίοι σπουδάζουν στον εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.