Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Κόστος χτιστού σκάλας


mariosk

Recommended Posts

Εχετε δικιο...συγνωμη...

 

Τωρα ειδα οτι ειναι σε 3 οροφους....

 

Αν βαλλεις και το ΙΚΑ (δεν νομιζω βεβαια να πληρωσει παραπανω μεροκαματα απο τα ελαχιστα...) ειναι λογικη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχετε δικιο...συγνωμη...

 

Τωρα ειδα οτι ειναι σε 3 οροφους....

 

Αν βαλλεις και το ΙΚΑ (δεν νομιζω βεβαια να πληρωσει παραπανω μεροκαματα απο τα ελαχιστα...) ειναι λογικη τιμη...

 

Σε 3 ορόφους αλλά το 3ο κομματι δεν ειναι ολόκληρο. Είναι μέχρι 1μ ύψος. Μήπως με δουλεύετε? Οι μαστόροι ήταν ήδη μέσα για τα τούβλα της οικοδομής. Δε τους φώναξε άλλη μέρα.

 

Δεν κατάλαβες τι θέμα έχουμε .

Κατ' αρχή είναι περίπου 7 + 7 + 4 = 17 τμ χτισίματα 34 τμ σοβατίσματα και 10 μέτρα τρεχόμετρα σοβατίσματα και 34 τμ μπογιατίσματα και το ΙΚΑ τους , καθώς και την επίβλεψη της κατασκευής , γι' αυτό και τον ρώτησα πόσο νομίζει ότι του κοστίζει γιατί είπε τις γνωστές εκφράσεις των αγοραστών περί 300 % και ότι αυτός καλά έκανε παζάρια πριν αγοράσει , ο άλλος θα είναι τώρα καλός Σαμαρείτης .

Επίσης εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ανάθεση κατασκευής ιδιωτικού σπιτιού , αλλά με καθαρή εμπορική πράξη αγοράς ενός ετοίμου προιόντος στο οποίο ο αγοραστής θέλει κάποια έξτρα . Εκεί λοιπόν ο πωλητής του λέει , ότι τόσο θέλω . Η συμφωνείς , η διαπραγματεύεσαι και αν σε συμφέρει το πληρώνεις .

Δηλαδή όταν θέλεις xenon στο αμάξι που παραγγέλνεις αυτά κοστιζουν 1500 -2500 που τα χρεώνουν , η το μεταλλικό χρώμα 1000 Ε ?

Εχω βαρεθεί να μου κλαίγονται οι ιδιώτες και μετά να πηγαίνουν στην κηφισίας και να χώνουν 3000 ευράκια γιά ένα επιπλάκι WC που έχει κόστος το 1/4 η και 1/5 . Αλλά μετά να λένε στους φίλους τους , αυτό είναι από τον ταδόπουλο που ψωνίζει και η τζούλια .

Λοιπόν συνάδελφε ο πωλητής τόσο κοστολογεί την δουλειά του . Αν θέλει ο αγοραστής το αγοράζει .

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά δε με άφησε να το σκεφτώ. Μου λέει προκύπτει η ιδέα ως εξής: Εμείς εκί βάζουμε κάγκελα στις σκάλες. Θέλεις να το κάνουμε χτιστό; Τον ρωτάω πόσο κοστίζει, μου είπε αλλά δε με άφησε να το σκεφτω λίγο για να προλάβει να μη φύγουνε τα συνεργεία. Οπότε και γω πάνω στον πανικό μου είπα ναι. Τόσο κακό είναι που θέλω να δω αν μπορώ να τον εμπιστεύομαι απο δω και πέρα η όχι? Δε το είχαμε συζητήσει αυτό το θέμα από την αρχή. Τώρα στα τούβλα μου το ξεφούρνισε. Για βοήθεια μπήκα εδω όχι για να με βρίσετε οτι χωνω αλλού τα λεφτα και κει που πρέπει δε τα χώνω. Η ερώτηση είναι αν είναι λογική η τιμή. Συνάδελφός σας μου εξήγησε αναλυτικά μετά από αυτό το post τα κόστη χτίστη, υλικά, σοβατζή, μεροκάματα κλπ. και αφαίρεσε το κόστος των κάγκελων που τώρα δεν τα βάζει και δε βγήκε πάνω από 300 ΕΥΡΩ. Είναι τεράστια η διαφορά, δε νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με δουλεύετε?

 

Δε νομίζετε ότι αξίζουν στοιχειώδη σεβασμό οι συνάδελφοι που σας απαντούν και τώρα και στο παρελθόν, ανιδιοτελώς ?

Link to comment
Share on other sites

στο πηγε απολογιστικα ειναι απλο...

 

 

1 μεροκαματο ανα οροφο τουβλας

1 μεροκαματο ανα οροφο σοβατζης

και υλικα ανα οροφο....

και ενσημα ανα οροφο 2

 

αν κανεις 4 * 70 = 280 ευρω

υλικα 120 ευρω

400 ευρω

και εργολαβικο οφελος 100 ευρω

 

συνολο 500 ευρω ανα οροφο

 

και ασχετα που ο ενας ειναι μισος στον πηγε καταποκοπη

 

επομενως μια χαρα και τσαμπα στον πηγε....θα μπορουσε να βγαζει 40% που τοσο πανε στα μερεμετια οι εργολαβοι...

 

και προς θεου εμεις δεν σας δουλευουμε...

 

εσεις και οι υπολοιποι ελληναρες μας δουλευετε που χτιζετε σπιτια αξιας ποσων χιλιαδων ευρω και δεν εχετε μηχανικο να επιβλεπει...και οταν σας πιανει τον ποπακο ο εργολαβος ερχεστε για τσαμπα συμβουλη κλαιγοντας να κανουμε ντα τον κακο εργολαβο...

 

 

και λιγα σας ειπε....να του τα δωσετε ....γιατι αν δεν τα παρει θα βαλλει κανα εργατη να κανει καταγγελια στον ΙΚΑ και τοτε εσεις θα τρεχετε με τα προστιμα....

 

καληνυχτα σας και καληνυχτα ελλαδισταν

Link to comment
Share on other sites

1. Terry μάλλον δεν διάβασες καλά...δεν πρόκειται για 4τμ...κοίτα την πρώτη δημοσίευση...

 

2. Υπενθυμίζω στους συναδέλφους που απαντάνε ότι ο σκοπός της ερώτησης είναι:

 

3. Tι να πεις από το internet για σενάζ και σφήνωμα; Μήπως πανικοβάλουμε τον mariosk χωρίς λόγο;

 

4. Υπενθυμίζω και το θέμα: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=18849

 

5. Καταλαβαίνω την αγωνία, τον κόπο, τα έξοδα κτλ κάποιου που αγοράζει ένα διαμέρισμα. Αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει και μια καλή επικοινωνία-συνεργασία με τον

 

6. Αν και το απέφυγα έως εδώ...θα το επιχειρήσω να απαντήσω...έτσι για το καλό: Δεν μου φαίνονται τοοοόσα πολλά, συμφωνώ με τον BAS.

 

Εσείς οι μηχανικοί καλά κάνετε και θέλετε να προστατέψετε τις αμοιβές σας. Το θέμα είναι να βάλεις ενα εργολαβικό όφελος 25% όπως γράφεις και στη συγγραφή υποχρεώσεων. Όχι να μη σέβεσαι τον αγώνα και τους κόπους ενός ανθρώπου που πασχίζει 30 χρόνια για να πάρει ενα σπίτι, και τον κοροιδεύεις κιόλας οτι δε βάζεις εργολαβικό όφελος. Είπαμε να πληρωθείτε καλά αλλά όχι να μας κοροϊδεύετε και μπροστά στα μούτρα μας, έλεος!

 

Δε νομίζετε ότι αξίζουν στοιχειώδη σεβασμό οι συνάδελφοι που σας απαντούν και τώρα και στο παρελθόν, ανιδιοτελώς ?

 

Χίλια συγνώμη, δεν είχα καμία πρόθεση να ειρωνευτώ τον συνάδελφο. Και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΡΟΥΜ μηχανικων ειμαστε...

οχι εργολαβων...

 

ξανακοιταξτε πανω αριστερα παρακαλω....ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ...

 

 

οσο για τον κοπο σας τι να σεβαστω αφου δεν τον σεβεστε εσεις?

 

οτι πει ο μπαρμπα μητσος κτλ ..

 

χωρις σεναζ...δεν ξερω καν ποσες μερες αφηνει να κατσουν τα τουβλα....και πολλα που με ανησυχουν γιαυτους που θα μεινουν μεσα και οταν γινει σεισμος δυστυχως η κλιμακα που θαπρεπε ναναι ασφαλειας μπορει να σκοτωσει κοσμο εσας δεν σας απασχολουν αλλα αν θα δωσετε 100 η 400 ευρω παραπανω για τον εργολανο αλλα οχι μηχανικο δεν εχετε τι να πω?

 

ελεος και παλι ελεος....

Link to comment
Share on other sites

Παει αλλου το θεμα...

 

Αγαπητε ιδιωτη: Σου λεει ο κατασκευαστης θλεω 1500Ε τελος.. Αφου τα εκανα θα τα πληρωσεις...Ας ρωταγες απο πριν...Γνωμες διαβασες...Δεν μπορουμε να κανουνε εμεις καλυτερο "παζαρι" στον κατασκευαστη...

Link to comment
Share on other sites

η εμπιστοσυνη κερδιζεται δε χαριζεται...

 

αλλα συνηθως οι περισσοτεροι οταν λεμε ανθρωπο εμπιστοσυνης εχουμε μαθει να εννοουμε τον πιο φθηνο !!

 

απο περιεργεια και μονο σας τον συστησανε η ηταν ο πιο φθηνος η ειχε αγγελια στην χρυση ευκαιρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.