Μετάβαση στο περιεχόμενο

Autocad ή Autocad Electrical;


Recommended Posts

Αν καποιος ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος ποιο Autocad χρειαζεται?Ψαχνω manual για το Autocad Ellectrical και δεν ωρισκο!!!Σε αυτο περα απο σχεδιο πχ plc συνδεσμολογιων κτλ μπορω να φτιαξω κτιριο ωστε να του φτιαξω φωτισμο κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Η διαφορά του electrical από τα άλλα Autocad έχει να κάνει σχεδόν μόνο με τα έτοιμα αντικείμενα (λαμπτήρες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω manual για το Autocad Ellectrical και δεν ωρισκο!!!

 

να βρεις manual για Autocad Ellectrical είναι αδύνατο, αν έψαχνες στην autodesk για autocad electrical θα έβρισκες.

Link to comment
Share on other sites

Με την τραγική διαφορά ότι το electrical είναι δύσχρηστο, έχεις 100.000 μικρολεπτομέρειες (blockakia) εκ των οποίων τα περισσότερα με τους αμερικάνικους συμβολισμούς και τελικά δεν είναι τόσο λειτουργικό. Το απεγκατέστησα λοιπόν, έβαλα το κλασσικό autocad, έφτιαξα και 20-30 block και τελείωσε η υπόθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

η ενεργειακη μελετη μονογραμμικου σχεδιου φωτοβολταικων συνηθως με ποιο λογισμικο γινεται στον υπολογιστη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα ,

 

είναι λιγό παλιό το thread εδώ, αλλά ελπίζω να με βοηθήσετε.

 

1) Αν κ είχα ασχοληθεί πολύ λίγο με autocad στη σχολή, περισσότερο για να παίξω εγώ, τώρα πλέον ήρθε η ώρα να ασχοληθώ επαγγελματικά.

Έχω και το autocad και το autocad electrical . Πιο θα με εξυπηρετούσε στα σχέδια για να περνάω ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις ; Δεν με ενδιαφέρει για πλακέτες, Plc και άλλα τέτοια σχέδια. Ασχολούμαι με τα κλασικά θέματα του Ηλεκτρολόγου.

 

Δηλαδή, να πάρω ενα έτοιμο σχέδιο απο ενα σπίτι και να περάσω τις γραμμές, κουτιά , πρίζες κτλ... Με καλύπτει το κλασικό autocad ή θέλω το electrical ? Ή μπορώ να φτιάξω βιβλιοθήκες στο autocad το κλασικό με αυτά τα "εξαρτήματα".

 

2) Για μελέτες για καλοριφέρ, κλιματισμό θα χρησιμοποιήσω το autocad ?

 

Γενικά δλδ, μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πει κάποια βασικά προγράμματα για καλύτερη χρήση για τις μελέτες .

Υπάρχει ξεχωριστό πρόγραμμα για καλοριφέρ, ξεχωριστό για κλιματισμό ; Πατάνε πάνω στο autocad όλα τα άλλα προγράμματα ;

 

Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε

 

Ανάλογα και με το λογισμικό που χρησιμοποιείς για τις μελέτες, αν χρησιμοποιείς κάποιο εμπορικό γιατί μπορεί να γίνει και στο excel η δουλειά, η εμπειρία μου λέει ότι με Autocad 2d είσαι ΟΚ. Δηλαδή σου στέλνει ο αρχιτέκτονας κατόψεις και εσύ σχεδιάζεις τα δίκτυα πάνω σε αυτές. Για τους υπολογισμούς χρησιμοποιείς το αντίστοιχο λογισμικό (ύδρευση, θέρμανση κλπ.).

Της 4Μ απ όσο ξέρω, γιατί εγώ έχω άλλης εταιρείας, έχει ευκολίες του στυλ ότι περνάς την κάτοψη μέσα στο πρόγραμμα, βάζεις πχ υδραυλικούς υποδοχείς επιτόπου και το πρόγραμμα το αντιλαμβάνεται και σχεδιάζει τα δίκτυα κάνοντας τους κατάλληλους υπολογισμούς. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο θεωρείται και τί λάθη βγάζει η παραπάνω διαδικασία, πάντως νομίζω σου δίνει τη δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάφελδε , συγνώμη αλλά επειδή δεν σε καταλαβαίνω,τι εννοείς ;

 

 

Πρώτα απ'ολα για να σχεδιάζω ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις πιο πρόγραμα χρησιμοποιώ ; Το Autocad , το Autocad Electrical ή κάποιο άλλο που χρειάζεται και η εγκατάσταση του Autocad , ή κάποιο άλλο που να είναι εντελώς αυτόνομο ;

 

Για μελέτη θέρμανσης ποιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω ;

Για μελέτη κλιματισμού ή ότι άλλο υπάρχει συναφές, πιο πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω ;

 

δεν χρησιμοποιώ κανένα λογισμικό .

 

Ξεκινάω απο το μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Για κτιριακές εγκαταστάσεις γενικά το AutoCAD αρκεί. Αν είσαι μερακλής στα μονογραμμικά των πινάκων μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ePlan αλλά είναι ακριβό κι αυτό σαν το AutoCAD.

Οπότε για αρχή προτείνω AutoCAD LT (~1300 ευρω).

 

Για υπολογισμούς δικτύων μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα λογισμικά όπως 4M-Adapt ή της Τi-Soft ή (για μικρά δίκτυα) να κάνεις τους υπολογισμούς με το χέρι και μετά με την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.