Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση υπογείου λόγω αλλαγή χρήσης αλλά και αύξησης τετραγωνικών


Victoria

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την εξής βοήθεια. Έχω μονοκατοικία η οποία παρουσιάζει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

a) Το υπόγειο έχει γίνει αλαγή χρήσης (οκ αυτό τακτοποιείται με τον Ν. 3843/2010) αλλά έχουν αλλάξει και τα τετραγωνικά στην πράξη συγκρινόμενα με την κάτοψη της άδειας. Το υπόγειο από 24,80μ2 που είναι στην άδεια στην πράξη είναι 53,40μ2. Γίνεται τακτοποίηση λόγω αλλαγής χρήσης των 24,80μ2 που φαίνονται στην άδεια ή και στα 53,40μ2? Αν ναι πως υπολογίζεται το πρόστιμο?

 

B) Στο ισόγειο σε σχέση με την κάτοψη της άδειας έχει στην πράξη "προστεθεί" ένα κομμάτι 7,6μ2. Αυτό τακτοποιείται στην πολεοδομία??

 

Επισυνάπτω και σχέδια για να γίνω πιο κατανοητή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρον!!!!1

post-9540-131887247964_thumb.jpg

post-9540-131887247977_thumb.jpg

post-9540-131887247988_thumb.jpg

post-9540-131887248001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα παραπάνω τ.μ του υπογείου λογικά δεν τακτοποιούνται με τον ν.3843/10 γιατί είναι εκτός εγκεκριμένου όγκου(αφού έσκαψαν κι

άλλο για να το κάνουν)

 

 

του ισογείου, αν κατάλαβα καλά, έκλεισαν χώρο πάνω από την πλάκα υπογείου η οποία ήταν εξώστης. συνεπώς είναι και αυτά εκτός εγκεκριμένου όγκου, εκτός και αν υπάρχει σκεπή σε όλη την πλάκα υπογείου που τότε είναι Η/Χ που έκλεισε..(ότι περικλείετε από φέροντα στοιχεία αλλά είναι ανοιχτό δεν θεωρείτε Η/Χ?) και τότε ταχτοποιείτε. αλλά δεν φαίνετε κάτι τέτοιο από τα σχεδία αν τα καταλαβαίνω καλά

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το υπόγειο τακτοποιείται. Εγκεκριμένος όγκος δεν υφίσταται για τα υπόγεια ούτως ή άλλως αφού δεν υπολογίζονται στους συντελεστές όγκου και εμβαδού. Επίσης το υφιστάμενο υπόγειο βρίσκεται εντός του περιγράμματος του κτιρίου (που αυτό είναι το ουσιαστικό θέμα του νομοθέτη). Θεωρώ ότι παλέυεται το θέμα. Αν και πιθανά να χρειαστεί διευκρινήσεις από το υπουργείο (εαν δεν υπάρχει ήδη κάποια).

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχει κλείσει ο φάκελος της παλαιάς άδειας και επομένως δεν έχει δηλωθεί το ότι όλα αυτά είναι χτισμένα, εγώ θα έκανα "προσθήκη"και όχι τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παρόμοια υπόθεση. Δηλαδή υπόγειο που έγινε κατοικία και αυξήθηκαν τα τετραγωνικά του και διαφορές στα τετραγωνικά του ισογείου. Στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν ότι τακτοποιείται μόνο ότι φαίνεται στην άδεια, και μόνο αν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ. Στην περιπτωση μου υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ οπότε δεν μπορώ να τακτοποιήσω τίποτα αλλά να τα νομιμοποιήσω με νέα άδεια και με τα σχετικά πρόστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείται οτι φαίνεται ατην άδεια, συμφωνώ αλλά... ''...μόνο αν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ'' ;;;;;;; Πού το αναφέρει αυτό ο νομοθέτης; Σε ποιά πολεοδομία το είπαν αυτό;

Αντιγράφω από την πρώτη ερμηνευτική εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ:

''Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης και τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή, με την προϋπόθεση να επιτρέπεται η νέα χρήση''

Αφού δεν προσμετρώνται στον ΣΔ γιατί πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ για να ρυθμιστεί;

Καταλαβαίνω εγώ κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε συνάδελφοι, το έχουμε κουβεντιάσει και άλλες φορές. Δεν σε υποχρεώνει ο νόμος να το νομιμοποιήσεις αν υπάρχει περίσσεια δόμηση αλλά αν θέλεις μπορείς να το τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την παρ. 4 της Εγκυκλιου 8 για τον Ν. 3843, σχετικά με τον όγκο:

 

""Στην έννοια ‘προσθήκη χώρων εντός του όγκου των κτιρίων’ περιλαμβάνεται η

δημιουργία παταριών, σοφιτών, καθώς και χώρων εντός του όγκου της pilotis,

φωταγωγού ή άλλου ανοιχτού χώρου, που προσμετράται στην κάλυψη, δεδομένου

οτι ο πραγματικός όγκος, που καλύπτει ένα κτίριο είναι διαφορετικό μέγεθος από το

συντελεστή όγκου και τους χώρους που προσμετρώνται σ’ αυτόν. Διευκρινίζεται οτι

για τους χώρους αυτούς των οποίων η χρήση έχει μετατραπεί την ευθύνη για τη

στατική επάρκεια και τις γενικές ή ειδικές συνθήκες ασφάλειας φέρει ο ιδιοκτήτης.""

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.