Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διδακτορικό από πτυχιούχο Μηχανικό ΤΕΙ


Archytas

Recommended Posts

Μια διδακτορική διατριβή από πτυχ. μηχανικό ΤΕΙ (Dipl. -Ing. FH) στην Γερμανία.

Στην Γερμανία δέχονται απόφοιτους ΤΕΙ για διδακτορικό, αλλά κάτω υπό προϋποθέσεις.

 

 

http://opus.kobv.de/btu/volltexte/2007/103/pdf/diss_allgoewer.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι σωστό.

Ξέρω μηχανικό που έχει πτυχίο απο ΤΕΙ Εργων Υποδομής και την έκαναν δεκτή για Διδακτορικό στους Πολ. Μηχανικούς του Παν. Πατρών.

Βέβαια, την έβαλαν να παρακολουθήσει 12 μαθήματα...

Link to comment
Share on other sites

Και στο Ελλαδιστάν δέχονται αλλά οχι σε σχολές μηχανικών (λόγω κάλλου στον εγκέφαλο).

 

Δεν είναι θέμα κάλλου στον εγκέφαλο και εδώ που είμαι εγώ στο εξωτερικό δεν δέχονται φοιτητές απο τει στις πολυτεχνικές σχολές αλλά δέχονται όμως σε άλλα τμήματα. π.χ. υπάρχει ένας απο τει αυτοματισμού που κάνει διδακτορικό για μαθηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ακούω πρώτη φορά. Ίσως στο ίδρυμα σου να συμβαίνει αυτό. Γενικότερα σε ξένα πανεπιστήμια οι απόφοιτοι ΤΕΙ γίνονται δεκτοί κανονικά για μεταπτυχιακά.

Link to comment
Share on other sites

Το αν δέχονται απόφοιτους ΤΕΙ για διδακτορικό δεν έχει μεγάλη σημασία.

Το θέμα είναι αν έχει τις γνώσεις ο απόφοιτος ΤΕΙ να κάνει διδακτορικό. Το διδακτορικό είναι έρευνα και απαιτεί μεγάλο θεωρητικό υπόβαθρο. Οι πρακτικές γνώσεις από τα εργαστήρια δεν χρησιμεύουν ιδιαίτερα.

 

Ήδη οι απόφοιτοι πολυτεχνείου που έχουμε το θεωρητικό υπόβαθρο ζοριζόμαστε για το διδακτορικό, ένας απόφοιτος ΤΕΙ θα πρέπει να διαβάσει μόνος του και τα απαραίτητα μαθήματα ανάλογα με την περίπτωση (ΣΑΕ, εφαρμοσμένα μαθηματικά, στατιστική, διαφορικές, επικαμπύλια ολοκληρώματα, μετασχηματισμούς Laplace) ή ότι άλλο χρειάζεται για το διδακτορικό του.

 

Δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά θέλει δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

καποτε ισως μαθουμε οτι θεωρία και πράξη πρεπει να πηγένουνε μαζι χερι χερι και όχι χώρια...

 

και οτι τα PhD ειναι γαι να ακολουθήσεις ακαδημαική καριέρα και όχι για να μπεις στο δημόσιο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι το διδακτορικό είναι για ακαδημαική καριέρα και οχι για διορισμό,αλλά εγώ θα προσπαθήσω να το κάνω για διαφορετικό λόγο,ήδη βρίσκομαι στη μέση του μεταπτυχιακού μου σε ένα απο τα καλύτερα πολυτεχνεία της Ευρώπης και θα το παλέψω και για παραπάνω. Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν υπάρχει νομοθετικό κώλλυμα για την πραγματοποίηση διδακτορικού στην Ελλάδα απο απόφοιτο Τ.Ε.Ι. ή είναι στο χέρι του κάθε πρύτανη;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις master μπορείς να συνεχίσεις σε διδακτορικό.

 

Νομικό πρόβλημα υπάρχει μόνο αν δεν έχεις master.

 

Μετά είναι στην κρίση του καθηγητή να κρίνει αν το θέμα που έχεις κάνει στο master εμπίπτει στον θεωρητικό τομέα του διδακτορικού που θα επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.