Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Το να πάρει τη βεβαίωση υποβολής δήλωσης, είναι προφανώς ευθύνη δική του και όχι δική μου σωστά ;

Επειδή προσφάτως απέκτησε το ποσοστό επι του οικοπέδου απο κληρονομιά, θαρρώ πως δε γνωρίζει τίποτε απο αυτά και αμφιβάλλω αν έχει υποβάλλει κάποια δήλωση. (για τους υπόλοιπυς συνιδιοκτήτες δε γνωρίζω).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε η Β' ανάρτηση καταργήθηκε.

 

Πώς φαίνεται ότι γέρασα ε?

 

Η βεβαίωση αφορά τον συμβολαιογράφο.

Αν δεν έχει κάνει δήλωση θα πρέπει να τον συμβουλεύσεις να κινήσει τις διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι. Εγώ είμαι καλυμμένος λοιπόν ως συντάξας του τοπογραφικού με την Υ.Δ. και την αναφορά περί Εθν. Κτημ.

 

Θα τον συμβουλεύσω και να κινήσει τις διαδικασίες, δε γνώριζα κι εγώ πως λειτουργεί το Κτηματολόγιο και η διαδικασία Κτηματογράφησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεταβολή ορίων.Με υποχρεώνει το κτηματολόγιο να δηλώσω αλλαγή ορίων και σε πλευρές γηπέδου που δεν με ενοχλουν οι μικροδιαφορές που υπάρχουν;Παραθέτω το ερώτημα μου πιο συγκεκριμένα στο εξής νήμα:

http://www.michanikos.gr/topic/28270-%ce%94%ce%b9%cf%8c%cf%81%ce%b8%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%ba%cf%84%ce%b7%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b1%cf%85%ce%b8%ce%b1%ce%af%cf%81%ce%b5%cf%84%ce%bf/page__fromsearch__1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας συνάδελφοι,

θέλω να ρωτήσω κάτι και θα εκτιμόύσα πολύ τη γνώμη σας.

 

Στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι, έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό η ανάρτηση των πινάκων που εξεταζουν τις ενστάσεις. Στο εν λόγω ακίνητο του πελάτη μου με αδεια απο το 1955 υπάρχει μανδρότειχος οποίος υφίσταται χωρίς καμία μεταβολή εως σήμερα τεκμηριωμένα. Εν έτει 1988 χτίζεται και το ομορο οικοπεδο χωρίς μανδρα. Το μόνο διαχωριστικό μεταξύ των ειναι η μάντρα του πελάτη μου.

Έρχεται τωρα το Κτηματολόγιο και δεν αποτυπώνει σωστά το ακίνητο του πελάτη μου "κόβωντας" κομματι της μάντρας μειώνοντας ετσι το εμβαδόν του οικοπέδου με υφισταμενα ακινητα. Κόβει επίσης και κομμάτι των ακινήτων (έναν ορνιθώνα).

 

Πήγα στο κτηματολόγιο και μου έιπαν οτι ο πελατης μου πρεπει να κανει εξώδικα προς τους ομορους ιδιοκτήτες που ειναι 5μελής οικογένεια με μερίδια ήτοι 5x80 = 400€ , πράγμα αδιανόητο να το προτείνω.

 

Ξέρετε αν υπάρχει καποιος τρόπος να αποφευχθεί αυτή η διαδικασία ;;; , Αφου και στο Κτηματολογικό Γραφείο παραδέχτηκαν ότι ειναι δικό τους λάθος, δηλάδη αφού ειναι δικό τους λάθος η κακή αποτύπωση της περιοχής τι φταίει ο πελάτης μου να πληρώνει εξώδικα προσφυγής προς τους γείτονες ;

Δεν αρκούν τα αποδεικτικά επίσημα στοιχεία για να διορθώσουν το λάθος τους ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

απο το Κτηματολογιο ειχαν αποσταλει τα σχετικα έγγραφα δικαιωματων

και καθε ενας μπορουσε να ελεγξει το ακίνητο του και να ειχε κανει μια απλή ενσταση..σε περιπτωση ανακριβειών....

..για να εξετασθει απο τις επιτροπές...

Δες σε ποιό σταδιο ειναι η ολη υποθεση της δικης σου περιοχής...

Αν και, με βαση τα όσα γραφεις....μαλλον εχασες την ευκαιρια για υποβολη ενστασης...

Ξαναδες του με το αρμοδιο κτηματολογικο γραφειο...

Link to comment
Share on other sites

απο το Κτηματολογιο ειχαν αποσταλει τα σχετικα έγγραφα δικαιωματων

και καθε ενας μπορουσε να ελεγξει το ακίνητο του και να ειχε κανει μια απλή ενσταση..σε περιπτωση ανακριβειών....

..για να εξετασθει απο τις επιτροπές...

Δες σε ποιό σταδιο ειναι η ολη υποθεση της δικης σου περιοχής...

Αν και, με βαση τα όσα γραφεις....μαλλον εχασες την ευκαιρια για υποβολη ενστασης...

Ξαναδες του με το αρμοδιο κτηματολογικο γραφειο...

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Η ένσταση έχει κατατεθει εγκαιρα και την ερχόμενη Τετάρτη θα γίνει η εξέταση της περίπτωσης. Η αρμόδιος Νομικός του Κτ Γραφ είπε να κατατεθούν εξώδικα στους δικαιούχους ως προυπόθεση να εκδικαστεί η υπόθεση...περίεργα πράγματα πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς με κάποιο τρόπο πρέπει να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι-θιγόμενοι από την ενδεχόμενη τροποποίηση των ορίων του Κτηματολογίου ,δηλ. στην προκειμένη περίπτωση οι όμοροι ιδιοκτήτες. Μάλλον περί αυτού πρόκειται, για κάποια κλήση στην εξέταση της; ένστασης με δικαστικό επιμελητή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.