Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

@Manolis_gon : Κατα πασα πιθανοτητα δεν υπαρχει αλλος ιδιοκτητης απο τη στιγμη που δεν υπαρχει αλλο οικοπεδο.

Παντως προς την κατευθυνση που προτεινεις και εσυ σκεφτομαι να στραφω αφου ερθω σε επικοινωνια με συμβολαιογραφο και το δικηγορο για να δω τι αλλο μπορει να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που σου είπε ο συνάδελφος Μάνώλης σε προηγούμενο ποστ του το δοκίμασες? Να φτιάξεις δηλαδή το "παζλ" των τίτλων, να δεις απο το δικό σου ΚΑΙ τα συμβόλαια των όμορων, ποιοι είναι οι γείτονες κλπ. μήπως καταλήξεις σε κάποιον ιδιοκτήτη??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχει κανει ο δικηγορος του στο υποθηκοφυλακειο που εψαξε οπως εχω αναφερει και πριν. δεν υπαρχει αλλος ιδιοκτητης αφου δεν υπαρχει καποιο αλλο οικοπεδο, και ολα τα ομορα ειναι δηλωμενα στο κτηματολογιο απο ιδιοκτητες .

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος δεν κάνει την εφαρμογή που σου λένε οι συνάδελφοι.

Αρκείται να δει εάν υπάρχουν καταχωρημένα συμβόλαια για τους όμορους ιδιοκτήτες.

 

Παραμένει, όμως, ένα αναπάντητο, μέχρι στιγμής, ερώτημα, που έπρεπε να σε είχε απασχολήσει.

Για ποιο λόγο δεν κατέθεσε δήλωση ιδιοκτησίας ο πελάτης σου;

Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστω για τις αποψεις σας . Το θεμα αρχισε να βγαζει νοημα μετα απο επαφη με τον δικηγορο και νεα επαφη με τον πελατη.

@terry : Σχετικα με το τοπογραφικο του συμβολαιου το '74 συμβολαια συντασονταν και χωρις τοπογραφικα (δεν ηταν υποχρεωτικα) ! Απο το '77 και μερα αρχισαν να το ζητανε οι συμβολαιογραφοι απαραιτητα. αυτο δεν το γνωριζα ουτε εγω με πληροφορησε αλλος συναδελφος! Οποτε λογικο ειναι να μην υπαρχει.

Για ποιο λόγο δεν κατέθεσε δήλωση ιδιοκτησίας ο πελάτης σου;

Γιατι δεν ηταν κατοικος Ελλαδος ισως και δεν ηταν ενημερος εγκαιρα ?

Οπως και να εχει το θεμα εχει παρει το δρομο του. :)

Link to comment
Share on other sites

Το άρθ. 5 του Ν.651/1977 καθιστά υποχρεωτική την υποβολή Τ.Δ. για τη σύνταξη συμβολαίων. Εφόσον υπογράφεις τοπογραφικά, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το Ν. 651. Είναι ο πιο σημαντικός σχετικός νόμος. Για δική σου ασφάλεια πάνω από όλα...

Link to comment
Share on other sites

Το άρθ. 5 του Ν.651/1977 καθιστά υποχρεωτική την υποβολή Τ.Δ. για τη σύνταξη συμβολαίων. Εφόσον υπογράφεις τοπογραφικά, θα σου συνιστούσα να διαβάσεις το Ν. 651. Είναι ο πιο σημαντικός σχετικός νόμος. Για δική σου ασφάλεια πάνω από όλα...

 

εγώ έχω δει συμβόλαια πρόσφατα (εκτός σχεδίου γηπέδων) χωρίς τ.δ.

όχι πολλά αλλά έχω δει κάποια

Link to comment
Share on other sites

@tpanag :Ορθα ! Δεν νομιζω να λεω εγω κατι διαφορετικο ! Απλα μιλησα για συμβολαιο του 74 οπου δεν ηταν υποχρεωτικη η υπολβολη τοπογραφικου για την συνταξη συμβολαιων. Τον ν.651/77 τον γνωριζω! :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δει συμβόλαια πρόσφατα (εκτός σχεδίου γηπέδων) χωρίς τ.δ.

όχι πολλά αλλά έχω δει κάποια

 

Αποδοχές κληρονομίας μάλλον ήταν. Σε αυτές (κακώς βέβαια) δεν απαιτείται πρακτικά.

 

@tpang :Ορθα ! Δεν νομιζω να λεω εγω κατι διαφορετικο ! Απλα μιλησα για συμβολαιο του 74 οπου δεν ηταν υποχρεωτικη η υπολβολη τοπογραφικου για την συνταξη συμβολαιων. Τον ν.651/77 τον γνωριζω! :)

 

Έγραψες αυτό:

Απο το '77 και μερα αρχισαν να το ζητανε οι συμβολαιογραφοι απαραιτητα. αυτο δεν το γνωριζα ουτε εγω με πληροφορησε αλλος συναδελφος!

οπότε συμπέρανα ότι δε γνώριζες από που προέκυψε η απαίτηση για Τ.Δ. μετά το 1977.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το ακόλουθο ζήτημα για το οποίο θα ήθελα τις απόψεις σας :

Σε περιοχή εντός λειτουργούντος κτηματολογίου υπάρχει γεωτεμάχιο με εμβαδό 25687 m² . Για το γεωτεμάχιο αυτό θέλουμε να κάνουμε αίτηση για διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων μια που το κτηματολογικό διάγραμμα δεν είναι σωστό και σύμφωνο με τα υφιστάμενα όρια της ιδιοκτησίας του πελάτη μου. Η διαδικασία λοιπόν είναι ότι γίνεται αίτηση στο κτηματολογικό γραφείο για τη χορήγηση κτηματογραφικού διαγράμματος για το εν’ λόγω γεωτεμάχιο με αιτιολογία την διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων. Από τη στιγμή που η αίτηση γίνεται με την αιτιολογία που ανέφερα ο ΟΚΧΕ στο κτηματογραφικό διάγραμμα που στέλνει συμπεριλαμβάνει και τα όμορα γεωτεμάχια με τις συντεταγμένες τους ακολουθώντας ενιαία αρίθμηση στις κορυφές αυτών, προκειμένου όπου γίνεται αλλαγή να μπορεί να περιγραφεί με ενιαίο τρόπο.

Αν από τη γεωμετρική μεταβολή την οποία αιτούμαστε επηρεάζονταν μόνο τα όμορα γεωτεμάχια τότε συνεχίζοντας την ενιαία αρίθμηση για τις νέες κορυφές που δημιουργούνται και περιγράφοντας με ενιαία πάντοτε αρίθμηση τα νέα όρια των γεωτεμαχίων όπως πλέον έχουν διαμορφωθεί, στο τοπογραφικό διάγραμμα που θα συνοδεύει την αίτηση θα είναι ξεκάθαρο ποιό γεωτεμάχιο είναι ποιό αφού το καθένα θα περιγράφεται σαφώς και με διακριτή αρίθμηση κορυφών.

Στην περίπτωσή μου όμως εκτός από τα όμορα επηρεάζονται και παρακείμενα γεωτεμάχια μη όμορα τα στοιχεία των οποίων πρέπει να τα ζητήσω με ξεχωριστή αίτηση, βάσει της οποίας ο ΟΚΧΕ θα μου χορηγήσει τις συντεταγμένες των κορυφών τους ακολουθώντας ανεξάρτητη αρίθμηση για κάθε ένα από αυτά.

Τα παραπάνω γεγονός δεν δημιουργεί πρόβλημα στον τρόπο που θα παρουσιαστούν οι γεωμετρικές μεταβολές στο ενιαίο τοπογραφικό διάγραμμα όσων γεωτεμαχίων εμπλέκονται από τη στιγμή που θα υπάρχουν σε διαφορετικά γεωτεμάχια αριθμοί κορυφών που θα συμπίπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.