Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Συμφωνώ με όσα γράφεις συνάδελφε ΜΑΚΑΡ.

 

Όχι μόνο δεν αντιμετωπίζω συντεχνιακά το ζήτημα αλλά θεωρώ τις συντεχνίες ως μία από τις μεγαλύτερες πληγές της κοινωνίας μας.

 

Μεγαλύτερη πληγή όμως, είναι να κρίνουμε τα πάντα γύρω μας ανάλογα με το πόσο βλάπτουν τα μικροσυμφέροντά μας.

 

Το θέμα είναι αν το Κτηματολόγιο είναι αποδοτικό ή όχι.

Όπως μας πληροφόρησες, το Δ.Σ. στις πρώτες του συνεδριάσεις ενδιαφέρθηκε μόνο για τις αποδοχές των μελών.

Αντί να ασχολούμαστε με την ανευθυνότητά τους, μας πειράζει αν οι ανεύθυνοι είναι Π.Μ. ή Α.Τ.Μ.

μη διαφωνήσουμε τώρα αν είναι 40% ή 60% αυτό το ποσοστό

Όχι, δεν θα διαφωνήσουμε.

 

Δε μπορώ όμως να σκεφτώ τι ποσοστό του, είναι "δομοστατικό" ή και "πολεοδομικό" ακόμα...
Δεν νομίζω ότι ο λόγος ύπαρξης των Π.Μ. στο Δ.Σ. είναι να κρίνουν από δομοστατικής άποψης το Κτηματολόγιο.

 

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι κατά πόσο γίνεται η δουλειά που πρέπει και όχι ποια ειδικότητα έχουν οι κρατικοδίαιτοι. Εκτός κι αν αυτό έχει σημασία.

 

Jupiter ως μη γνώστης του αντικειμένου δικαιολογείσαι για όσα αναγράφεις.

Σ' ευχαριστώ, να 'σαι καλά.

 

 

Κατά την περιήγησή μου στο forum, βαρέθηκα να διαβάζω θέματα με κόντρες μεταξύ των διαφόρων ειδικοτήτων ή ΑΕΙ - ΤΕΙ. Αν ανοιχτούν άλλα 100 τέτοια θέματα, θα βγει κάτι; Δεν είναι καλύτερα να ασχοληθούμε με την ουσία;

 

Και η ουσία είναι αυτή:

Όπως, άλλωστε, έχει δημοσιοποιηθεί, ο ένας διαθέτει, απλά, την (τυπική) ιδιότητα ... του συζύγου, υπουργού της κυβέρνησης.

Οι Π.Μ. δεν τοποθετήθηκαν λόγω της ειδικότητάς τους, αλλά λόγω της ιδιότητάς τους.

(Όπως και τα υπόλοιπα μέλη, φυσικά).

Το θέμα είναι η αναξιοκρατία και η προώθηση των ημέτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

jupiter αν με ηξερες ,πιστεψε με,δεν θα εξεφραζες καμια απολύτως αμφιβολία και επιφύλαξη για τις επιστολές.οσο για το αν οι ειδικότητες ειναι προβλημα ναι ειναι.αντιφάσκει στην στοιχειώδη λογικη και στην στοιχειώδη ενοια δικαιου οι συμπαθέστατοι (το εννοω-εχω πολους φιλους και πελατες) πολιτικοι μηχανικοι να εχουν οσα δικαιώματα εχουν οι Αγρ Τοπογραφοι Μηχανικοί και επιπλεον ενα σωρο αλλα -την στιγμη που και οι δυο είναι απόφοιτοι τμηματων Πολυτεχνικών σχολών.

tpanagδεν ξερω αν και σε ποιο βαθμο είναι νομιμο οι πολιτικοι μηχανικοι

να εγγραφονται στην κατηγ 16,ομως σιγουρα αντιφάσκει και στην στοιχειώδη λογικη και στην στοιχειώδη ενοια δικαιου -απο την στιγμή που ΔΕΝ διδασκονται :Φωτογραμετρια,Ανωτερα Γεωδαισια (προσοχη:την τοπογραφια που διδασκοντε την ονομαζουν (κατωτερα)Γεωδαισια ),Κτηματολογιο κλπ κλπ απαραίτητα

για την πληρη καί ορθή αντιμετώπιση ολης της κατηγ 16 ,που σημειωτεον δεν ειναι μονο

Τοπογραφια αλλα και Γεωδαισια και Κτηματολογιο.

Jupiter Ελεος ,βοήθα και εσυ να ξεφύγουμε απο το πνευμα του 1930 (στο 2010 ειμαστε)

ΜΑΚΑΡ και λοιποι συναδελφοι το θέμα δεν ειναι πού θα στειλω εγώ την επιστολή -αλλα

παντα υπάρχει ο κινδυνος ο ενας να φανεί γραφικός.Το θεμα αφορά ολους-ΟΧΙ δεν θα μας παρουν καί το Κτηματολόγιο οι Πολιτικοί Μηχανικοί-σε διαφορετική περίπτωση να κλείσουν και οι σχολές ΑΤΜ και ο Συλογος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα καμία νύξη για τα επαγγελματικά δικαιώματα (μάλλον αυτό εννοείς με το 1930).

 

Ο συνάδελφος ΜΑΚΑΡ -προσεγγίζοντας την ουσία- έγραψε:

Όπως, άλλωστε, έχει δημοσιοποιηθεί, ο ένας διαθέτει, απλά, την (τυπική) ιδιότητα ... του συζύγου, υπουργού της κυβέρνησης.

 

Πήρε θέση στο Δ.Σ. ως σύζυγος και όχι ως Π.Μ.

Από αυτό κινδυνεύουμε (την προώθηση ημετέρων) και όχι η μία ειδικότητα από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

tpanagδεν ξερω αν και σε ποιο βαθμο είναι νομιμο οι πολιτικοι μηχανικοι

να εγγραφονται στην κατηγ 16,ομως σιγουρα αντιφάσκει και στην στοιχειώδη λογικη και

 

Απόλυτα νόμιμο και συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό. Εμπιστέψου με. Ξέρω και προσωπικά και έχω συνεργαστεί με 6-7.

Link to comment
Share on other sites

To οτι συμβαίνει το γνωρίζω.Ειναι ομως νόμιμο?βασει ποιου νομου και ποιάς λογικης?

Εχουμε 1.Οι πολιτικοι μηχανικοι δεν διδασκοντε Φωτογραμετρία,Ανωτέρα Γεωδαισία,Κτηματολόγιο,Χαρτογραφία.

2. Το Β.Δ. 4663/30 άρθρο 4 αναφέρει ότι στο επάγγελμα του Πολιτικού Μηχανικού εννοείται και το επάγγελμα του Τοπογράφου Μηχανικού ,που όμως περιορίζεται σε καθαρώς τοπογραφικές εργασίες.Δηλαδή ξεκάθαρα το ανωτέρω Β.Δ. λεει στούς

Πολιτικους Μηχανικούς οτι οσον αφορά το δικαίωμα σας στην εξάσκηση του Τοπογράφου

Μηχανικου,αυτο περιορίζεται σε καθαρώς τοπογραφικες εργασίες.

3.ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ, ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 541/1978

16. Μελέτες Τοπογραφίας (Γεωδαιτικές, Φωτογραμμετρικές, Χαρτογραφικές, Κτηματογραφικές και Τοπογραφικές).

ΑΠΟΡΙΑ:πως γινεται,σε αντιθεση με αυτα που λέει το ΒΔτου 1930,εναντια στην λογική,να εγράφοντε οι Πολιτικοί Μηχανικοί σε κατηγορία μελετών που αφορά Φωτογραμετρια,Χαρτογραφία,Ανωτερα Γεωδαισία ,Κτηματολόγιο ,για τις οποιες εχουν διδαχθή ότι και εγω περι Ιατρικής, αυτό μπορεί να το εξηγήσει καποιος?

Βρισκόμαστε λοιπόν η οχι στον Μεσαίωνα?οπου το ιερατειο (βλ ΓΕΜ) αποφάσιζε ελέω Θεου ότι το παραλογο του κατέβαινε στο κεφάλι?

Οποιος συνάδελφος ενδιαφέρεται ας στειλει πμ,να βρεθούμε μερικοι,να μοιραστούμε τα εξοδα να προσφύγουμε στο Συμβούλιο Επικρατείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενδιαφέρομαι να είμαι από αυτούς που θα προσφύγουν στο ΣτΕ, όμως έχω να σου προτείνω μια ενδιαφέρουσα πρακτική για την επιστολή.

 

Όταν θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε για κάτι, ξεκινάμε με κάτι που είναι παράλογο (υπέρ των συμφερόντων μας, αν είναι δυνατόν) για να δείξουμε ότι ενδιαφερόμαστε για το δίκαιο και όχι μόνο για ό,τι μας εξυπηρετεί.

 

Εξηγούμαι αμέσως. Οι Α.Τ.Μ. έχουν την δυνατότητα να μελετούν κτίσματα μέχρι 3 ορόφους. Δεν είναι αυτό παράλογο;

Έχει διαφορά (στις απαιτούμενες γνώσεις) η μελέτη 4ώροφου ή 5ώροφου;

Απάντηση: Καμία (πίστεψέ με, κάτι ξέρω κι εγώ).

 

Η χρησιμότητα αυτής της αναφοράς είναι ότι το παράδοξο είναι προφανές, χωρίς να μπλέκεις με μαθήματα ή με τι έχει διδαχθεί ο καθένας.

 

Μετά συνεχίζεις με όσα έγραψες στο μήνυμά σου.

 

Ελπίζω να μην με παρεξήγησες δεν κάνω υποδείξεις, απλά τη γνώμη μου είπα.

Καλή επιτυχία.

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις μέχρι τώρα θέσεις των συναδέλφων επί του θέματος, τηλεγραφικά θα ήθελα να θυμήσω ότι 9 στις 10 φορές, όταν στις επιτροπές/συμβούλια αυτού του είδους (κρατικοί κλπ οργανισμοί) τοποθετούνται "άσχετοι με το αντικείμενο" επιστήμονες πέραν των προσωπικών σχέσεων τους, που πιθανόν υπάρχουν με τα κέντρα αποφάσεων, εκείνο που ενδεχομένως επιδιώκεται "υπογείως" είναι το εύκολο καπέλλωμα των "άσχετων" από κάποιους "γάτους" ώστε στα κρίσιμα θέματα οι αποφάσεις να οδηγούνται στις επιθυμητές κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε perustum ,εχεις δικηο,τα παράδοξα-παράλογα δεν τελειωνουν.ενα αλλο ειναι ποιοι εγγράφονται στην κατηγ 27-Μελετες Περιβαλοντικών Επιπτώσεων.Καθε πικραμένος

ασχετος μπορεί να κανει κατηγ 27-Ελεος-η κατηγ 27 να δοθει αποκλειστικά σε αυτους

που την δικαιουται.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

το θέμα ξεκίνησε με αντικείμενο το Εθνικό Κτηματολόγιο και κατέληξε πάλι σε επαγγελματικά διακιώματα κα στην αντιπαράθεση Τοπογράφων και Πολιτικών

με αναφορές στο Β.Δ του 1930 και άλλα που είναι πολύ παλιά για να καθορίζουν σήμερα 80 χρόνια μετά ποιός κάνει,ποιός έχει δικαίωμα κλπ

Οι καιροί έχουν αλλάξει!!!! καιρός και εμείς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο site του Κτηματολογίου δεν βλέπω πλέον το έγγραφο που εξηγεί τις γεωμετρικές μεταβολές . Είναι τυχαίο γεγονός ;

----------------------------------------------------------------

Τελικά είναι τυχαίο γιατί απλά το αλλάξαν θέση στην ιστοσελίδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.