Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Όχι σε καμία περίπτωση γιατί στο νέο τοπογραφικό διάγραμμα που θα συντάξεις θα χρησιμοποιήσεις τη δική σου αρίθμηση για να περιγράψεις τις ιδιοκτησίες. Άλλωστε στο τοπογραφικό θα αναγράφεις και τα ΚΑΕΚ των ιδιοκτησιών.

Μην αγχώνεσαι για αυτά τα θέματα, η συναίνεση των όμορων είναι το πιο δύσκολο από όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα ασχοληθείς με μη όμορα γεωτεμάχια ούτε με κορυφές ορίων που δεν είναι κοινές με το δικό σου γεωτεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου όμως εκτός από τα όμορα επηρεάζονται και παρακείμενα γεωτεμάχια μη όμορα

 

Συνάδελφε Τοπογάβρε ξαναδιάβασε λίγο το ποστ του Coltrane!

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι το κτηματολογιο ειναι τοσο λαθος που η διορθωση σου φτανει μεχρι και τον μεθεπομενο γειτονα.Αυτο μπορει να γινει ευκολα αν εχουν δωσει λαθος κλισεις στα γηπεδα.Αν αλλαξεις (ας πουμε απο 45 μοιρες σε 135 μοιρες) την κλιση τοτε θα κοβεις πολλα γηπεδα που δεν συνορευανε πριν(υπαρχουν και αλλες περιτωσεις)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις και επι χαρτου αυτο που σου περιεγραψα:

 

KTHATOLOGIO.pdf

 

(εδω χειροκροταμε την ποιοτητα αποτυπωσης του Ελληνικου κτηματολογιου)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας, πιστεύω ότι η γνώμη του agios είναι η πιο λογική από πρακτική άποψη.

Έθεσα τον προβληματισμό μου έχοντας κατά νου μήπως εκείνοι που διαχειρίζονται αυτού του είδους τις μεταβολές στο κτηματολόγιο "κολλήσουν" στο τυπικό του πράγματος τηρώντας την "ΟΔΗΓΙΑ ΠΡΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΤΩΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΑ".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

μου έδωσε ένας ιδιοκτήτης να ελέγξω τη δήλωσή του. Πρόκεται για μονοκατοικία με Υπόγειο, Ισόγειο και 2 ορόφους (4 κατά κτηματολόγιο) για την οποία δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας.

 

Δεν έχω συμβόλαιο αλλά μόνο οικοδομική άδεια και κατόψεις. Αν αθροίσω τα μέτρα από την οικοδομική άδεια, βγαίνουν διαφορετικά απ'ότι αυτών από τις κατόψεις ενώ διαφέρουν και από το "συνολικό εμβαδόν κτιρίου" του κτηματολογίου.

 

Έχω 413.93τμ (κατόψεις) , 410.01τμ άδεια και 415.93τμ κτηματολόγιο.

Για το εμβαδό από τις κατόψεις αθροίζω το "εμβαδό ορόφου για το ΣΔ".

 

Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι. Δεν υπάρχει αντικείμενο ένστασης ειδικά για τόσο μικρές διαφορές. Οι λεπτομέρειες των κτιρίων, ήταν πάντα και είναι αδιάφορες για το Κτηματολόγιο. Η κατάθεση της οικοδομικής άδειας δεν είναι καν υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.