Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Στέφανε, αν το 28 είναι η ηλικία σου, χωρίς να θέλω να σε υποτιμήσω (την εμπειρία σου, το εννοώ αυτό) ..... έχεις πολλά να μάθεις ακόμα για την ελληνική πραγματικότητα των μελετητικών γραφείων!!!

Θα έχεις την ευκαιρία να τα εμπεδώσεις στο εγγύς μέλλον.!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στέφανε, αν το 28 είναι η ηλικία σου, χωρίς να θέλω να σε υποτιμήσω (την εμπειρία σου, το εννοώ αυτό) ..... έχεις πολλά να μάθεις ακόμα για την ελληνική πραγματικότητα των μελετητικών γραφείων!!!

Θα έχεις την ευκαιρία να τα εμπεδώσεις στο εγγύς μέλλον.!!

 

Όπως και να έχει ανυπομονώ να αρχίσουμε , γιαυτον ακριβώς τον λόγο, για να παρω και απο κει την εμπειρια μου.Το σχόλιο σου απόλυτα επιτυχημένο :)

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε πραγματικά ο grtopo έχει δίκιο για την ελληνική πραγματικότητα. Άλλωστε ούτε οι απαιτήσεις της Κτηματολόγιο είναι για τέτοια πράγματα και ούτε θα ήταν και εφικτό. Φαντάζεσαι πόσα συνεργεία θα απαιτούνταν και πόσες χαμένες εργατοώρες ώστε όλοι οι ιδιοκτήτες να βρίσκονταν στο σωστό σημείο το σωστό χρόνο? Αδύνατον. Αυτό δε συμβαίνει ούτε στην κτηματογράφηση για πολεοδομική μελέτη που αφορά σαφώς μικρότερη έκταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για την προσφορά του φόρουμ.

Μηχανικός κτηματολογίου μου ζήτησε διόρθωση συμβολαίου για αποδοχή αίτησης γεωμετρικής μεταβολής.

Γνωρίζετε αν πράγματι απαιτείται εφόσον είσαι στα πλαίσια της αποκκλισης(1,5% περίπου εν προκειμένω);

Συμπληρωματικά αναφέρω ότι πρόκειται για διόρθωση της ρυμοτομικής γραμμής ουτώς ώστε αυτή να ταυτίζεται με τα δεδομένα της τεχνικής υπηρεσίας και την πρόσφατη κατασκευή πεζοδρομίου κατά μήκος της (στην περιοχή δεν έχει συνταχθεί πράξη εφαρμογής, αλλά ισχύει το παλαιό σχέδιο πόλης).

Για τέτοιου είδους γεωμετρική μεταβολή επιπλέον απαιτείται απόφαση δημοτικού συμβουλίου που βεβαιώνει ότι δεν διεκδικεί το τμήμα που δείχνεις ως ιδιοκτησία σου ενώ ο ο.κ.χ.ε ως πεζοδρόμιο...

Το κτηματολόγιο αποτύπωσε την εν λόγω ρ.γ εντόνως τεθλασμένη ενώ οι περιφράξεις των ιδιοκτησιών είναι σε ευθεία!

Link to comment
Share on other sites

Αν η απόκλιση που αναφέρεις αφορά τη διαφορά του εμβαδού κτηματογράφησης με το εμβαδό που αναγράφεται στο συμβόλαιο τότε κακώς σου ζητάνε να διορθώσεις το συμβόλαιο σου. Αν η διαφορά όμως αφορά το εμβαδό κτηματογράφησης και το μετρημένο εμβαδό, ενώ το εμβαδό τίτλου είναι εκτός απόκλισης τότε έχεις πρόβλημα.

Όσον αφορά την απόφαση του ΔΣ δεν μπορείς να την αποφύγεις γιατί αυτό προβλέπει η διαδικασία της γεωμετρικής μεταβολής: να συμφωνούν οι όμοροι ιδιοκτήτες στη διόρθωση (ακόμα και αν είναι 1000% σωστή) και στην προκειμένη περίπτωση όμορος είναι ο δήμος.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος είναι πρόσφατος και έγινε (κακώς) σε πλήρη ταύτιση με ο.κ.χ.ε .

Τώρα επιθυμούμε διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων και το κτηματολόγιο ζητάει εκτός την απόφαση δημοτικού συμβουλίου - που ναι απαιτείται - και προηγούμενη διόρθωση του τίτλου.

Νομίζω ότι ο λόγος είναι ο πρόσφατος χρόνος δημιουργίας του τίτλου... Πρέπει να απευθυνθώ μάλλον σε δικηγόρο. Σε ευχαριστώ πάντως agios.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είναι και τόσο περίεργη η υπόθεση σου.

Το λάθος έγινε γιατί όπως είπες και εσύ κακώς ο τίτλος έγινε με τα στοιχεία της κτηματογράφησης. Αυτό είναι δυστυχώς κάτι πολύ σύνηθες στο πλαίσιο του¨"που να μπλέκουμε τώρα με τις υπηρεσίες, κάνε το τοπογραφικό και το συμβόλαιο όπως λέει το κτηματολόγιο να τελειώνουμε".

Ενώ έχεις τεχνικά το δίκιο με το μέρος σου από την άλλη σου λέει η Κτηματολόγιο: κάτσε ρε φίλε εσύ μόλις πριν λίγο καιρό έκανες συμβόλαιο με χ τ.μ. τώρα ζητάς ψ τ.μ.? Τί να απαντήσεις τώρα σε αυτό?

Εγώ πάντως θα έλεγα να προχωρήσει ο πελάτης σου σε διόρθωση συμβολαίου. Θα πληρώσει βέβαια αλλά ας πρόσεχε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έλεγα να προχωρήσει ο πελάτης σου σε διόρθωση συμβολαίου. Θα πληρώσει βέβαια αλλά ας πρόσεχε.

 

Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. θα ήθελα να εκφράσω τη πλήρη διαφωνία μου με την έκφραση "ας πρόσεχε ο πελάτης σου". Ο πελάτης συνήθως δεν έχει ιδέα και κάνει ακριβώς ό,τι τον συμβουλέψει ο μηχανικός του, ο συμβολαιογράφος του, ο δικηγόρος του, κ.λπ. Είναι αμαρτία λοιπόν να πληρώνει τα λάθη των παραπάνω,τα οποία τα πληρώνει και πολύ ακριβά, και να τον ειρωνευόμαστε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.