Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Θέμα: [highlight=yellow:63113093c9]δήλωση Δ1 Κτηματολογίου[/highlight:63113093c9]

Περιγραφή: δήλωση Δ1 Κτηματολογίου σε word

Θέση αρχείου: http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=431

Είδος αρχείου: word

 

Θέμα: [highlight=yellow:63113093c9]δήλωση Δ2 Κτηματολογίου[/highlight:63113093c9]

Περιγραφή: δήλωση Δ2 Κτηματολογίου σε word

Θέση αρχείου: http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=432

Είδος αρχείου: word

 

Θέμα: [highlight=yellow:63113093c9]Κτηματολόγιο έντυπο πληρωμής[/highlight:63113093c9]

Περιγραφή: Κτηματολόγιο έντυπο πληρωμής σε word

Θέση αρχείου: http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=433

Είδος αρχείου: word

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

agior

Δεν έχει εγγραφεί στο οικείο Κτηματολογικό και ούτε θα γίνει αν ο καθε ένας ιδιοκτήτης δεν πάει να κάνει την διαδικασία Δήμος-κυρωμένη πραξη,κτηματολόγιο-διόρθωση

Link to comment
Share on other sites

gio,

η κύρωση Π.Ε. είναι πράξη νομάρχη που είναι εγγραπτέα στα υποθηκοφυλακεία (βλέπε Κτηματολογικά Γραφεία). Μη εγγραφή τους είναι τουλάχιστον παράνομη. Σχετικές διατάξεις περι μη εγγραφής αναφέρονται πάντα σε όλα τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

gio,

η κύρωση Π.Ε. είναι πράξη νομάρχη που είναι εγγραπτέα στα υποθηκοφυλακεία (βλέπε Κτηματολογικά Γραφεία). Μη εγγραφή τους είναι τουλάχιστον παράνομη. Σχετικές διατάξεις περι μη εγγραφής αναφέρονται πάντα σε όλα τα συμβόλαια.

Αν όμως έχει γίνει η Π.Ε. μετα το κτηματολόγιο, τοτε ναι μεν ειναι σωστή και θα έπρεπε να εχουν ενημερωθεί στο κτηματολόγιο αλλά δεν το κάνουν και περιμένουν απο τον κάθε ιδιοκτήτη να το κάνει όταν θα χρειαστεί να πουλήσει να το ....κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα εκτός σχεδίου , αν ισχύει όλο το σκεπτικό περί συνένωσης , τότε γιατί το κτηματολόγιο τα θεωρεί αυτοτελείς ιδιοκτησίες αν δεν υπάρχει πράξη συνένωσης ?

Link to comment
Share on other sites

Gior η πράξη εφαρμογής σίγουρα καταχωρείται στο κτηματολογικό γραφείο (δεν υπάρχει μεταγραφή στα κτηματολογικά βιβλία πλέον αλλά καταχώρηση).

Ειναι υποχρεομένη η Κτηματολόγιο Α.Ε. να εφαρμόσει το σχέδιο της Π.Ε. στα κτηματολογικά διαγράμματα και να μεταβάλει τους κτηματολιγκούς πίνακες. Άλλωστε έχει δώσει οδηγίες στους υπαλλήλους της να μην κάνουν καμία μεταβολή ορίων στις περιοχές με Π.Ε. η οποία πρόκειται να κυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε????

Εδώ Avgoust μου αρνήθηκαν ως εννιαίο τρία γήπεδα στα οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια εκμεταλευόμενη τα μεγέθη που προκύπτουν από το εννιαίο!!! και επιπλεον το κτίριο "πατάει" σε δύο εξ αυτών!!!

Σε προφορική ερώτηση (αφού είχε προηγηθεί έγγραφο ερωτημα) επισυνάπτοντας αυτο το έγγραφο και κάποια άλλα, μου απάντησε μία δικηγόρος από το Νομικό Τμήμα της κτηματολόγιο ότι "να μή συγχέω το εμπράγματο δίκαιο με άλλους νόμους (πολεοδομικούς) που διέπουν ειδικές κατηγορίες.... (δηλαδή το εμπράγματο δίκαιο στα πολεοδομικά που αφορά σε αρτιότητες κλπ κλπ ΕΙΝΑΙ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ) :shock: :!: :!: :?: " Δηλαδή ο Ν. 1577/85, αποφάσεις ΣτΕ, ΝΣΚ κλπ κλπ αφορούν άλλα γεωτεμάχια και καταστάσεις σε άλλη χώρα.

Σημείωση : όταν της ζήτησα να μου απαντήσει εγγράφως στο έγγραφο ερώτημά μου (ΩΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ, ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΡΩΤΗΜΑ....) μου απάντησε ότι αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ. .......

Τα συμπεράσματα ΔΙΚΑ ΣΑΣ...

(αυτό καλό θα ήταν να μεταφερθεί στο topic του κτηματολογίου..

(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το αντίθετο εφάρμοσαν σε δικιά μου περίπτωση. Η επιθυμία του πελάτη ήταν να δηλωθούν ανεξάρτητα, αυτοί (στα κεντρικά)επιμένανε "ελληνικά" (δεν ήξεραν τι θέλανε, δηλαδή). Κάπου συμφωνήθηκε να δηλωθούν "προσωρινά" σαν ένα και να τα ξεχωρίσει ο ανάδοχος αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά , πλάκα έχουμε. Σήμερα , μπροστά στα μάτια μου , ακριβώς το αντίθετο. Τα γεωτεμάχια διατηρουν την αυτοτέλειά τους του είπαν και τον έστειλαν για τα υπόλοιπα 35άρια.

 

Τελικά τι στην ευχή ισχύει με όμορες ιδιοκτησίες του ιδίου ιδιοκτήτη δεν έχω βγάλει άκρη...

 

Ευτυχώς τελείωσε και ησυχάσαμε (προς το παρόν).

 

ΥΓ . Προχωρεί προς ψήφιση διάταξη με την οποία απλουστεύεται η διαδικασία για τα αγνώστου ιδιοκτήτη δείτε εδώ

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=21.11.2008,id=100089988

Link to comment
Share on other sites

Kαλά , πλάκα έχουμε. Σήμερα , μπροστά στα μάτια μου , ακριβώς το αντίθετο. Τα γεωτεμάχια διατηρουν την αυτοτέλειά τους του είπαν και τον έστειλαν για τα υπόλοιπα 35άρια.

 

Τελικά τι στην ευχή ισχύει με όμορες ιδιοκτησίες του ιδίου ιδιοκτήτη δεν έχω βγάλει άκρη...

 

 

Εϊναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες για το κτηματολόγιο, εφόσον δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης. Τουλάχιστον σε αυτό το θέμα δεν υπήρξε παλινωδία από την αρχή της διαδικασίας ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.