Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει η φάση της κτηματογράφησης που θα ακολουθήσει, στην οποία οφείλουμε να κάνουμε και εμείς και οι πολίτες, ό,τι πρέπει όσον αφορά το χωρικό κομμάτι.

 

Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα της ανάρτησης και αρχίσουν οι ανάδοχοι να λένε στους πολίτες ότι θα πρέπει να τρέχουν να συντάξουν τοπογραφικά διαγράμματα γιατί οι ιδιοκτησίες τους αποτυπώνονται όπως να είναι τότε να δω τι έχει να γίνει. Σαν να το βλέπω μπροστά μου: ο κάθε ένας να βγαίνει στα κανάλια και να λέει "τι είναι αυτά τα πράγματα εγώ έκανα πέρυσι τη δήλωση τώρα γιατί με ταλαιπωρούν πάλι?"

Νομίζω ότι κανείς σοβαρός μηχανικός δε θα θεωρούσε σαχλαμάρα να προέβλεπε ο νόμος την επισύναψη τοπογραφικών διαγραμμάτων σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Και αν ο υπουργός δεν ήθελε να "βάλει" τους πολίτες σε έξοδα με την υποχρεωτική επισύναψη ας έβγαινε ο σύλλογος μας και να έδειχνε με σαφή τρόπο γιατί ένα σωστό τοπογραφικό διάγραμμα είναι πολύ σημαντικό κατά τη σύνταξη του κτηματολογίου.

Όπως είπε όμως και ο chrisven θα έρθει εκείνη η ώρα που θα αναγκαστεί ο πολίτης να το πληρώσει το τοπογραφικό και πιθανό και ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον στην Ελλαδα εχει γινει παραφραση της εννοιας του Κτηματολογιου.

Δε γινετε να αναγκαζεις τον καθε πολιτη να βγαζει τοπογραφικα για καθε συμβολαιογραφικη πραξη του και να μη του το ζητας για το κτηματολογιο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το ιδανικό για το κτηματολόγιο θα ήταν να υποβάλλονται εξαρτημένα τοπογραφικά. Αλλά εδώ , το τοπογραφικό , δεν ήταν καν υποχρεωτικό ούτε και με τέσσερις γραμμές. Αφού υπήρχε στην τελευταία σελίδα χώρος για σκαρίφημα από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη. Στην εξάρτηση κολλήσατε εσείς ?

 

Από την άλλη , για σκεφτείτε τι δαπάνη θα ήταν για τον κόσμο αυτό (καλό για εμάς βέβαια). Στις αγροτικές περιοχές που έχει ο άλλος 5-10 διάσπαρτα περιβόλια ή χέρσα , μηδενικής αξίας , πόσο βαθιά θα'πρεπε να βάλει το χέρι στην τσέπη ? Κι όλα αυτά μέσα σε ασφυκτικό χρονικό περιθώριο. Κι άμα δεν είχε τα λεφτά , τι θα έκανε ? Δεν θα τα δήλωνε και θα τα έχανε ?

 

Αλλωστε μην ξεχνάτε , ότι δεν είναι πρωτιά του κτηματολογίου αυτό. Στις νέες εντάξεις σε σχέδιο ζητείται τίποτα για τον καθορισμό των ιδιοκτησιών ? ( Γιατί τηρουμένων των αναλογιών η ίδια περίπτωση είναι και μάλιστα για πολύ μεγαλύτερης αξίας ιδιοκτησίες όπου κάθε τετραγωνικό= εκατοντάδες ευρώπουλα). Τπτ απολύτως. Γίνεται η ανάρτηση του κτηματογραφικού χάρτη και πάνε και δηλώνουν τις ιδιοκτησίες τους κι όποιος έχει πρόβλημα ενίσταται .

 

Τέλος , το κτηματολόγιο αν και μεγάλης σημασίας έργο απαξιώθηκε κατ' αρχήν από το ίδιο το κράτος με την εξαφάνιση των πόρων ,τις παλινωδίες , τις καθυστερήσεις ,τα τρεχάματα της τελευταίας στιγμής για να γλυτώσουμε από την Ε.Ε και την αποσπασματική ή λάθος εφαρμογή της νομοθεσίας αυτών που το υλοποίησαν (θυμηθείτε τι συζητάμε συνέχεια για τα συνεχόμενα οικόπεδα ιδίου ιδιοκτήτη). Προσθέστε και το μπέρδεμα που έγινε με την τριπλέτα μηχανικοί-δικηγόροι-λογιστές και τα φαιδρά του ΔΣΘ. Φυσικό ήταν μετά τα ΜΜΕ να το ξεφτιλίσουν σε επίπεδο κτηματόσημου.

 

 

ΥΓ.

ας έβγαινε ο σύλλογος μας και να έδειχνε με σαφή τρόπο γιατί ένα σωστό τοπογραφικό διάγραμμα είναι πολύ σημαντικό κατά τη σύνταξη του κτηματολογίου

 

Οταν στην μέση υπάρχει κόστος , τα ντουβάρια θα δείξουν μεγαλύτερη κατανόηση από τον μέσο πολίτη

Link to comment
Share on other sites

Avgoust σε όσες μελέτες κτηματογράφησης έχω δει στην εταιρεία που δούλευα παλιά ήταν υποχρεωτική η επισύναψη τοπογραφικού στη δήλωση ιδιοκτησίας. Τα απαιτούμενα στοιχεία ήταν συμπλήρωση δήλωσης, τίτλοι ιδιοκτησίας και τοπογραφικό.

Δεν είδα ούτε μία δήλωση που να μην επισυνάπτεται τοπογραφικό.

Αλλά θα μου πείς ο "μέσος" πολίτης εκεί σκέφτεται ότι δεν τον συμφέρει να μην έχει τοπογραφικό γιατί ξέρει ότι αν τυχόν η κτηματογράφηση "δείξει" μικρότερο ακίνητο σαν αρχική ιδιοκτησία θα πάρει και μικρότερο οικόπεδο στην πράξη εφαρμογής δηλαδή μικρότερη αξία.

Ενώ στην περίπτωση του κτηματολογίου ο "μέσος" πολίτης σκέφτεται ότι πληρώνω που πληρώνω για να κάνω δήλωση θέλετε και τοπογραφικό? Αφού έτσι και αλλιώς το κτηματολόγιο δεν μου πειράζει την αξία του ακινήτου.

Βέβαια αν ο "μέσος" πολίτης ρωτούσε κανέναν που έχει ακίνητο σε περιοχή που λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο θα του έλεγε ότι την αδιαφορία του κατά τη σύνταξη του κτηματολογίου την πληρώνει τώρα που θέλει να μεταβιβάσει οικόπεδο χ τετραγωνικών ενώ το κτηματολόγιο το έχει ψ τετραγωνικά (όπου συνήθως ψ<χ).

Link to comment
Share on other sites

Γενικα υπαρχει μια απαξιωση των τοπογραφικων απο τις υπηρεσιες του δημοσιου.

Λες και δε το θεωρουν σωστη δουλεια.....

 

Ο πατερας μου επαιρνε επιχορηγηση για το λαδι και ηρθαν απο τον ΕΛΓΑ περυσι να μετρησουν το χωραφι του γιατι λενε οτι τωρα την επιχορηγηση θα την παιρνεις αναλογα τα στρεμματα και οχι την ποσοτητα λαδιου.

Τους ειπε οτι εχει τοπογραφικο και συμβολαιο που το εδειχναν 3600 τ.μ.

Αυτοι οχι μονο δε δεχτηκανε το τοπογραφικο και το συμβολαιο αλλα κανανε τον γυρω του χωραφιου με gps χειρος και επιδεικτικα μπροστα του γραψανε οτι το γεωτεμαχιο ηταν 2400 τ.μ. και φυγανε χωρις καμια αλλη κουβεντα. Και βεβαια ηταν γεωπονοι και οχι μηχανικοι.

 

Οποτε το κρατος που θελει να κανει μετρησεις γης χρησιμοποιει γεωπονους με gps χειρος...!!!

 

Τι τους λες μετα.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο Τοπογράφος Μηχανικός που είδες ήταν ΕΜΠ κι όχι Ε.Μ.Π. ?

 

Οι τρεις τελίτσες έχουν τεράστεια διαφορά καμιά φορά. Είχε πέσει στα χέρια μου κάρτα "συναδέλφου" ΕΜΠ (χωρίς τελίτσες) κι όταν τον ρώτησα τι έτος είχε μπει, μου απάντησε ότι δεν ήταν του Μετσοβίου, αλλά το ΕΜΠ προερχόταν από το ΕΜΠειροτέχνης... :shock:

 

Απίστευτο...

 

Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα της ανάρτησης και αρχίσουν οι ανάδοχοι να λένε στους πολίτες ότι θα πρέπει να τρέχουν να συντάξουν τοπογραφικά διαγράμματα γιατί οι ιδιοκτησίες τους αποτυπώνονται όπως να είναι τότε να δω τι έχει να γίνει. Σαν να το βλέπω μπροστά μου: ο κάθε ένας να βγαίνει στα κανάλια και να λέει "τι είναι αυτά τα πράγματα εγώ έκανα πέρυσι τη δήλωση τώρα γιατί με ταλαιπωρούν πάλι?"

Νομίζω ότι κανείς σοβαρός μηχανικός δε θα θεωρούσε σαχλαμάρα να προέβλεπε ο νόμος την επισύναψη τοπογραφικών διαγραμμάτων σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Και αν ο υπουργός δεν ήθελε να "βάλει" τους πολίτες σε έξοδα με την υποχρεωτική επισύναψη ας έβγαινε ο σύλλογος μας και να έδειχνε με σαφή τρόπο γιατί ένα σωστό τοπογραφικό διάγραμμα είναι πολύ σημαντικό κατά τη σύνταξη του κτηματολογίου.

Όπως είπε όμως και ο chrisven θα έρθει εκείνη η ώρα που θα αναγκαστεί ο πολίτης να το πληρώσει το τοπογραφικό και πιθανό και ακριβότερα.

 

 

Μα πιστεύεις σοβαρά ότι θα μπορούσα ποτέ (εγώ και οποιοσδήποτε άλλος έχει ιδεά περί του τι σημαίνει κτηματολόγιο ακόμα και μηχανικός να μην είναι) να υποστηρίξω ότι δεν είναι απαραίτητα τοπογραφικά για το κτηματολόγιο;

Απλά δεν έπρεπε να γίνει κουβέντα για το θέμα τώρα, γιατί δεν είναι η κατάλληλη περίοδος. Εκ των πραγμάτων έτσι όπως "οργάνωσαν" το θέμα με τις σαχλαμάρες των "Ενεργών Τίτλων" και τη "Β' φάση", απλά δεν είναι του παρόντος. Φυσικά και θα το πληρώσει ο πολίτης το τοπογραφικό, αλλά να έρθει πρώτα εκείνη η ώρα όπως λες! Μαζέψαμε χαρτούρα, η οποία δεν κάνει ούτε για την ανακύκλωση και σε φάση της κτηματογράφησης, που απλά δεν προσφέρουν κάτι τα τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα της ανάρτησης και αρχίσουν οι ανάδοχοι να λένε στους πολίτες ότι θα πρέπει να τρέχουν να συντάξουν τοπογραφικά διαγράμματα γιατί οι ιδιοκτησίες τους αποτυπώνονται όπως να είναι τότε να δω τι έχει να γίνει. Σαν να το βλέπω μπροστά μου: ο κάθε ένας να βγαίνει στα κανάλια και να λέει "τι είναι αυτά τα πράγματα εγώ έκανα πέρυσι τη δήλωση τώρα γιατί με ταλαιπωρούν πάλι?"

Νομίζω ότι κανείς σοβαρός μηχανικός δε θα θεωρούσε σαχλαμάρα να προέβλεπε ο νόμος την επισύναψη τοπογραφικών διαγραμμάτων σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Και αν ο υπουργός δεν ήθελε να "βάλει" τους πολίτες σε έξοδα με την υποχρεωτική επισύναψη ας έβγαινε ο σύλλογος μας και να έδειχνε με σαφή τρόπο γιατί ένα σωστό τοπογραφικό διάγραμμα είναι πολύ σημαντικό κατά τη σύνταξη του κτηματολογίου.

Όπως είπε όμως και ο chrisven θα έρθει εκείνη η ώρα που θα αναγκαστεί ο πολίτης να το πληρώσει το τοπογραφικό και πιθανό και ακριβότερα.

 

Σίγουρα αν ήταν υποχρεωτική η προσκόμμιση τοπογραφικου θα ήταν όλα καλύτερα για όλους.

Διευκολύναμε όσο μπορούσαμε στην διαδικασία εντοπισμού τους πολίτες και αντιστρόφως ανάλογα έγινε η ζωή μας δύσκολη στις περιπτωσεις που δεν είχανε τοπογραφικο , κυριως για αγροτικές περιοχές(όσοι εργαστήκαμε στην α φάση)!

Πάντως στις μετρήσεις της β φασης, απο τι ξέρω, θα γίνει το ανθρώπινο δυνατό,ώστε να γίνει ακριβής αποτύπωση χωρίς να προσκομμιστεί τοπογραφικό(ενημέρωση των ιδιοκτητών ,ετσι ώστε να ειναι παρόντες στις μετρήσεις,βάση πολεοδομικών χαρτών και μελετών πράξης εφαρμογής, απο τις περιγραφές των συμβολαίων κτλ)

Τώρα αν στην ανάρτηση υπάρχουν λάθη στις ιδιοκτησίες τους, τοτε εννοείται οτι πρέπει να προσκομμίσουν τοπογραφικά εξαρτημένα, αν θέλουν φυσικα!!:P

Link to comment
Share on other sites

.........................

Παντως στις μετρησεις της β φασης, απο τι ξερω, θα γινει το ανθρωπινο δυνατο,ωστε να γινει ακριβης αποτυπωση χωρις να προσκομμιστει τοπογραφικο(ενημερωση των ιδιοκτητων ,ετσι ωστε να ειναι παροντες στις μετρησεις,βαση πολεοδομικων χαρτων και χαρτων πραξεων εφαρμογης, απο τις περιγραφες των συμβολαιων κτλ)

Τωρα αν στην αναρτηση υπαρχουν λαθη στις ιδιοκτησιες τους, τοτε εννοειται οτι πρεπει να προσκομμισουν τοπογραφικα εξαρτημενα, αν θελουν φυσικα!!:P

Τι εννοείς??? ποια εταιρεία ανάδοχος θα βγάλει συνεργεία να αποτυπώνουν όλα τα οικόπεδα σε όλα τα Ο.Τ???????????

Στην καλύτερη ......... οδεύσεις με αποτύπωση των κορυφών των Ο.Τ και άντε και τα πρόσωπα των οικοπέδων. Για τα υπόλοιπα .... google earth (VLSF)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς??? ποια εταιρεία ανάδοχος θα βγάλει συνεργεία να αποτυπώνουν όλα τα οικόπεδα σε όλα τα Ο.Τ???????????

Στην καλύτερη ......... οδεύσεις με αποτύπωση των κορυφών των Ο.Τ και άντε και τα πρόσωπα των οικοπέδων. Για τα υπόλοιπα .... Google earth (vlsf)

 

Για τα ΟΤ δεν διαφωνώ μαζί σου.

Αλλά για τα αγροτικά μόνο απο τους χάρτες, λες?

Τι να σου πω , ίσως μας τα λέγανε αυτά κατά την διάρκεια της α φάσης για να καθησυχάζουμε τον κόσμο οταν ρώταγε.Δώσε μου 1 μήνα και θα έχω πλήρη στοιχεία για την όλη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.