Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Βούιξε ο τόπος φίλε ikarnaris . Εδώ θέλει βιντεοκάμερα για να γελάσει και ο κάθε πικραμένος . Πραγματικά και η κουτσή Μαρία φέτος θα πιάσει GPS χειρός και θα βγει στο κουρμπέτι.

 

Θα είναι όλοι τους εκεί : Ο εξύπνης , η στρουμφίτα , ο σκουντούφλης ... Τον έρμο τον αγρότη ποιος θα του λεγε πως θα έβλεπε στα 70 του χρόνια τα στρουμφάκια live ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικά ΠΛΕΟΝ θεωρώ τυχερό τον αγρότη που τον "επισκέπτεται" γεωπόνος στον έλεγχο..

 

αναφέρομαι στον ΟΠΕΚΕΠΕ και ελπίζω να έχει πάρει το αυτάκι σας τι έχει γίνει (ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΙ, ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ???????)..

 

ενδεικτικά να αναφέρω ότι τα χωραφάκια των καλών μας αγροτών στην Περιφέρεια ΔΜ, φέτος θα μετρηθούν από οικονομολόγους, γεωπόνους, κτηνίατρους, απόφοιτους λυκείου και έναν μηχανολόγο μηχ.(;;;;;!!!!)

 

Εγώ πάντως έχω ορκιστεί, ότι την επόμενη φορά που θα πέσει στα χέρια μου, "τοπογραφικό" σε ΕΓΣΑ υπογεγραμμένο από "εμπειροτέχνη", "ΕΜΠειροτεχνίτη", πολιτικό μηχανικό ΤΕ (και μη), δασολόγο, μηχανολόγο, παπαρολόγο, χωρίς συνυπογραφή από ΑΤΜ ΑΕΙ (όπως προβλέπεται από το νόμο), ή δω συμβόλαιο και μάλιστα του 2005 να αναφέρει τοπογραφικό συνταχθέν από "εμπειροτέχνη" (ναι το έχω δει και αυτό πρόσφατα) θα το στείλω κατευθείαν συνημμένο με καταγγελία στο ΤΕΕ, στο συμβολαιογραφικό σύλλογο (για να ακυρώσει το συμβόλαιο και να επιβάλλει ποινή στο συμβολαιογράφο που το δέχτηκε) και σε όποια άλλη υπηρεσία το δέχτηκε! Αρκετά πια! Το ψωμί μας τρώνε όλοι αυτοί! Μπαίνει ο άλλος και ρωτάει κιόλας μπας και είναι πολλά να ζητήσει 1000 ευρώ για αποτύπωση ...40 στρεμμάτων! Για τους ΔΥ δυστυχώς φταίνε κάποιοι ανόητοι συνάδελφοι που χαρίζουν την υπογραφή τους...

Link to comment
Share on other sites

Γεια στα δάχτυλα σου tpanag . Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω και ας μου το εξηγήσει κανείς ;

 

Γιατί οι τελειόφοιτοι σχολών Έργων υποδομής και δομικών έργων δεν επονομάζονται πτυχιούχοι και κοτσάρισμα της ονομασίας της σχολής τους, που μου φαίνεται λογικό και ξεκάθαρο, και αντί αυτού

 

να αυτοπροσδιορίζονται ως πολιτικοί μηχανικοί ΤΕ ή με τις ευλογίες κάποιου νόμου , δεν ξέρω .

Για μένα το ίδιο φάουλ παραμένει .

 

Για κάτσε ρε .

 

Ο ένας για να μπει και να βγει, έλιωσε στο διάβασμα και ο άλλος στο ρελαντί μπήκε στο ρελαντί βγήκε και με λιγότερες από τις μισές γνώσεις . ( και παραείμαι επιεικείς στις μισές )

Πως έφτασε η δουλειά να χωρίζονται οι ειδικότητες με ένα ΤΕ .

 

Που ο ιδιώτης στο φινάλε, μπορεί να νομίζει πως είναι το πανεπιστήμιο . ΤΕ , ΑΠΘ , ΔΠΘ και τα λοιπά . Με τις λέξεις θα παίζουμε ;

 

Αυτό δε , πως το αφήσανε οι ΠΜ να εξελιχθεί έτσι, χαμπάρι δεν το πήρα ;

 

Και μιλάω για τον κανόνα, όσο αφορά το γνωστικό επίπεδο . Όχι στην παρέκκλιση του 2%(ενδεικτικό, πιθανόν μικρότερο.) των τσακαλακίων αποφοίτων ΤΕΙ που πιθανόν να υπερέχουν σε γνώσεις του μ.ο των ΠΜ επειδή αυτοβούλως εμβάθυναν κτλπ. (Πατέρας ΠΜ, μπατζανάκης ΑΤΜ , αδερφός ΠΜ, γκόμενα ΜΜ )

 

Για να εξηγούμαι

Link to comment
Share on other sites

επίσης υπάρχουν και πολλοί ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΕ που υπερέχουν κατά πολύ των ΑΤΜ.

 

ο κόσμος καίγεται και η ..... λούζεται λέω εγώ.

 

και να σας δώσω και ένα παράδειγμα αγαπητοί ΑΤΜ.

στην τεχνική υπηρεσία που απευθύνομαι συνέχεια μου βγάζει το λάδι ο υπάλληλος

να μου δώσει στάσεις επειδή είμαι Π.Μ.

και οι περισσότεροι ΑΤΜ έχουν προμηθευτεί το ψηφιακό αρχείο της υπηρεσίας

και ούτε βγαίνουν να χτυπήσουν κανένα σημείο.

 

γι'αυτό αφήστε τα παράπονα ότι μας παίρνουν τις δουλειές οι άλλοι και

κοιτάξτε να πιέσετε να μπουν σοβαρές προδιαγραφές στην παράδοση

των τοπογραφικών.

έτσι ο κάθε κατεργάρης θα μπει στη θέση του

Link to comment
Share on other sites

Τι σοβαρές προδιαγραφές ; Οι προδιαγραφές είναι δεδομένες .

Να κάνουμε 3d μοντέλο: φράχτες και πεζοδρόμια , δένδρα και σπίτια, ομπρέλες και πλαστικές καρέκλες που είναι έξω ;

 

Σοβαρότερος έλεγχος δεκτός .

 

Μην είσαι σίγουρος πως δεν έχουν το αρχείο και άλλοι ΠΜ , και απλά δε στο δίνουνε !!!

 

Από την άλλη ο καθένας εκπροσωπεί τον εαυτό του και όχι τον κλάδο του, . Εσύ βλέπεις στο πρόσωπο του υπαλλήλου όλους τους ΑΤΜ . Κακώς

 

Και φυσικά υπάρχουν πτυχιούχοι ΤΕΙ καλύτεροι από ΑΤΜ . Αν σε κάνει να νιώσεις καλύτερα επειδή το πήρες προσωπικά , θα το παραδεχτώ.

 

Τα παράπονα κάθε ΑΤΜ και ΤΕΙ τοπογράφου πως μας παίρνουν δουλειές άλλοι, είναι πέρα ως πέρα δίκαια . Κάνουμε τοπογραφικά επειδή επιλέξαμε τη σχολή των Τοπογράφων . Μην τρελαθούμε ; Είμαστε τοπογράφοι από επιλογή και όχι κατά συνθήκη όπως οι υπόλοιποι .

 

Βγαίνουμε έξω και βλέπουμε να ασχολούνται με το αντικείμενο μας 1000 καρυδιών καρύδια που λέει και ο ikarnaris.

οικονομολόγους, γεωπόνους, κτηνίατρους, απόφοιτους λυκείου και έναν μηχανολόγο μηχ

Link to comment
Share on other sites

δεν 'εχω θωμά κανένα πρόβλημα με τους ΑΤΜ

το αντίθετο. για όλα αυτά που αντιμετωπίζει ειδικά ο κλάδος

σας (κυρίως από άσχετους πμ) συμφωνώ σε πολλά μαζί σας

το θέμα όμως δεν είναι ότι μπαίνουν πολλοί στα χωράφια σας

 

όταν είπα προδιαγραφές εννοούσα αυτό που είπες για έλεγχο.

 

 

υ.γ. το αρχείο δεν θέλω να μου το δώσουνε. δεν εμπιστεύομαι τη δουλειά κανενός αν δεν βγω εγώ να χτυπήσω.

 

δεν πήρα τίποτα προσωπικά

 

ούτε είπα τίποτα προσωπικό για σένα

άλλωστε μου είπες συμπαθής γιατί λες αυτό που πιστεύεις άσχετα αν διαφωνώ σε μερικά

 

τα σέβη μου

(βγήκαμε λίγο off topic όμως)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ξεφύγαμε ... Η συμπάθεια και ο σεβασμός είναι αμοιβαίος φίλε Χρήστο.

 

Πότε καλούμαστε να εφαρμόζουμε το κτηματολογικό διάγραμμα ως έχει και να σταματήσουμε να το διορθώνουμε, γνωρίζει κάποιος ;

(Επανήλθαμε ;) )

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε thomas

προσπάθησα να εξηγήσω κάποια πράγματα για το Εθνικό Κτηματολόγιο και πως αυτό σιγά-σιγά θα δομηθεί απο τεχνικής πλευράς, αλλά για μιά ακόμη φορά η συζήτηση πήρε λάθος δρόμο και ξανασυζητάμε, αναμασαμε τα ίδια και τα ίδια περί επαγγελματικών διακαιωμάτων χωρίς αποτέλεσμα αφού ΤΕΕ και Σύλλογος περί άλλων τιρβάζουν, και στο θερινό τμήμα της βουλής στζητείται αυτές τις ημέρες η εξομοίωση επαγγελματικών δικαιωμάτων αποφοίτων ΑΕΙ και ΤΕΙ με απλά λόγια αφού δεν μπορούμε να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους υποβαθμίζουμε τα πάντα στα πλαίσια μιάς γενικής ισοπέδωσης και

και τελειώσαμε.

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι....Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση και θα ήθελα την γνώμη σας. Συνέταξα τοπογραφικό διάγραμμα εκτός σχεδίου , διανομής του υπουργείου γεωργίας σε περιοχή με κτηματολόγιο. Το εν λόγω γήπεδο έχει έκταση 160 στρ. και έχει καταγραφεί στο κτηματολόγιο με εμβαδόν 400 τ.μ. λιγότερο. Εξήγησα στον πελάτη οτι η διαφορά αυτή στο εμβαδόν είναι εντός των ορίων ανοχής που έχουν καθοριστεί αλλά επιμένει να προβούμε διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων. Η απορία μου τώρα: Είναι απαραίτητο να προχωρήσω στην διόρθωση ή επειδή είναι εντος των ορίων ανοχής δεν θα γίνει δεκτή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα .... καλό είναι να πας στα ακριβή σου μέτρα.

ΑΛΛΑ.... άμα έρθω εγώ αύριο ως τοπογράφος του αγοραστή και το μετρήσω.... θα βρούμε την ίδια απόκλιση των 400τμ??

Από τη στιγμή που δεν είναι περιφραγμένο, περιτοιχισμένο ή με ορόσημα στις κορυφές... πες του να πάει για ... ψάρεμα γιατί σίγουρα κάτι του λείπει και δεν είναι τα 400τμ απόκλισης (... δε πας για ψάρεμα??)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.