Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ tpanag

 

α. Σε ότι αφορά τις παλινωδίες του κτηματολογίου λίγο πιο πάνω ο agior αναφέρει την ακριβώς αντίθετη περίπτωση. Επίσης εγώ για την ίδια περίπτωση έχω πάρει 2 διαφορετικές τ/φ απαντήσεις.

 

β. "Eναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες για το κτηματολόγιο"

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Σε άλλη συζήτηση για τις συνενώσεις έχουν παρουσιαστεί αποφάσεις ΝΣΚ , ΣτΕ , Νόμοι κλπ. Αυτά δεν ισχύουν για το κτηματολόγιο ?!

Link to comment
Share on other sites

@ tpanag

 

α. Σε ότι αφορά τις παλινωδίες του κτηματολογίου λίγο πιο πάνω ο agior αναφέρει την ακριβώς αντίθετη περίπτωση. Επίσης εγώ για την ίδια περίπτωση έχω πάρει 2 διαφορετικές τ/φ απαντήσεις.

 

β. "Eναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες για το κτηματολόγιο"

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Σε άλλη συζήτηση για τις συνενώσεις έχουν παρουσιαστεί αποφάσεις ΝΣΚ , ΣτΕ , Νόμοι κλπ. Αυτά δεν ισχύουν για το κτηματολόγιο ?!

 

α. Αυτό που ανέφερε ο agior είναι μεμονωμένο περιστατικό. Προφανώς έπεσε σε κάποιον δικηγόρο ο οποίος δεν γνώριζε την οδηγία. Τις τηλεφωνικές απαντήσεις στο 1015 μπορείς να τις αγνοήσεις με ασφάλεια. Κυριολεκτικά λένε ό,τι τους κατέβει (απορώ ποιούς έχουν βάλει να απαντάνε το τ/φ κέντρο).

β. Όχι δεν ισχύουν για το κτηματολόγιο αυτά. Δεν κρίνω την ορθότητα (εν μέρει τουλάχιστον διαφωνώ κι εγώ με την απαίτηση πράξης συνένωσης). Πληροφορία δίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Αρχικά να συγχαρώ τους ανθρώπους που κοπιάζουν για το συγκεκριμένο forum, γιατί η δουλειά που κάνουν είναι εξαιρετική.

Έχω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με το κτηματολόγιο. Το καλοκαίρι τελείωσα μία οικοδομή, στην οποία μου έχουν μείνει 2 διαμερίσματα με τις αποθήκες τους, καθώς και 10 υπόγειες θέσεις πάρκινγκ. Να σας πω εδώ ότι την οικοδομή την έχω πάρει αντιπαροχή και ότι οι οικοπεδούχοι είναι 12. Ως γνωστόν οι οικοπεδούχοι ούτε ενδιαφέρθηκαν αλλά και ουτε ήταν διατεθιμένοι να πληρώσουν για το κτηματολόγιο, για ιδιοκτησίες οι όποίες στην ουσία δεν είναι δικές τους. Αποφάσισα λοιπόν να μεταβιβάσω τις παραπάνω ιδιοκτησίες απο τους οικοπεδούχους στο ονομά μου, διότι το ποσο που χρειαζόμουνα για το κτηματολόγιο ήταν απαγορευτικό. Στην πορεία λοιπόν και αφου ετοιμαζόμασταν για τις μεταβιβάσεις, ανακάλυψα ότι ο ένας οικοπεδούχος χρωστάει στην εφορία 10.000€ και δεν του δίνουν φορολογική ενημερότητα. Πήγα στον διευθυντή της εφορίας να κάνουμε έναν διακανονισμό, με σκοπό να πληρώσω την πρώτη δόση του οικοπεδούχου για να πάρω την φορολγική ενημερώτητα και να κάνω την δουλεία μου.Δυστυχώ η εφορία δεν δέχτηκε τον διακανονισμό και μου ζήτησε να πληρωθεί όλο το ποσο.

Το αποτέλεσμα, για να μην σας κουράζω είναι ότι οι ιδιοκτησίες δεν έχουν δηλωθει στο κτηματολόγιο, και περιμένω τον οικοπεδούχο να διευκοληνθεί, να πάρει φορολογικη ενημερότητα, να κάνουμε τις μεταβιβάσεις και να τα δηλώσω στο κτηματολόγιο.

Ξέρετε τι πρόστιμα προβλέπονται σε αυτήν την περίπτωση, τι προβλήματα μπορει να μου παρουσιαστούν λόγω του ότι δεν έχω δηλώσει τα ακίνητα στο κτηματολόγιο, και αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να ξεπεράσω αυτο το πρόβλημα.

Να σας πω επίσης ότι πήγα στο κτηματολόγιο με την σύσταση της οικοδομής, τους εξήγησα το πρόβλημα, και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τιποτα.Τους ζήτησα έστω να μου δώσουν ένα χαρτί που να λέει ότι παρουσιάστηκα και ότι μου δίνουν κάποια παράταση και δεν δεχθηκάν ούτε αυτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σ' όλους.

 

Αγαπητέ dimkon, αφού ακόμα δεν έχουν γίνει οι μεταβιβάσεις στο πρόσωπό σου, δεν οφείλεις να κάνεις δήλωση.

 

Ενδεχόμενο πρόβλημα θα έχουν οι οικοπεδούχοι όταν θα αναγκαστούν να δηλώσουν τα ακίνητα, πράξη που θα απαιτηθεί απ τον συμβολαιογράφο για την ολοκλήρωση της μεταβίβασης που αναφέρεις.

 

Έχετε πάντως υπ'οψη πως δεν έχω ακούσει επιβολή προστίμου για εκπρόθεσμη δήλωση στις προηγούμενες Φάσεις του Κτηματολογίου, παρά τα όσα μας φοβέριζαν τότε...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους. Υγεία και Πρόοδο.

 

Για την επιβολή προστίμου για εκπρόθεσμη δήλωση δημοσιεύτηκε η παρακάτω ΥΑ.

 

ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΝΟΜΟΣ (intracom IT services)

Αριθμ. 131 (ΦΕΚ Β΄ 2345/18.11.2008)

Καθορισμός ύψους προστίμου σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης στο κτηματολόγιο.

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ

Εχοντας υπόψη:

1. Τη νομοθεσία περί κτηματογραφήσεως και ιδίως το άρθρο 2 παράγραφο 8 του ν. 2308/1995, όπως έχει τροποποιηθεί (τελευταία με τον ν. 3481/2006) και ισχύει.

2. Τη υπ' αριθμ. 9400/1.3.2007 απόφαση του Υπουργού ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ

(ΦΕΚ/429/τ.Β/28.3.2007) με την οποία κηρύχθηκαν υπό κτηματογράφηση 107 περιοχές της χώρας.

3. Τις αποφάσεις του ΟΚΧΕ, με τις οποίες καθορίσθηκε η προθεσμία υποβολής δηλώσεων στο κτηματολόγιο, όπως αυτή παρατάθηκε για τους κατοίκους ημεδαπής, αποφασίζουμε:

Ι. Καθορίζεται το ύψος του προβλεπόμενου στο άρθρο 2 παρ.8 του ν. 2308/1995, όπως ο νόμος αυτός έχει τροποποιηθεί και ισχύει (τελευταία με τον ν. 3481/2006) προστίμου, ως εξής:

α) σε 70 ευρώ για δικαίωμα επί αδόμητου γεωτεμαχίου μικρότερου των 400 τ.μ. εντός αστικής περιοχής, σε 120 ευρώ για δικαίωμα επί αδόμητου γεωτεμαχίου μεγαλύτερου των 400 τ.μ. εντός αστικής περιοχής, σε 150 ευρώ για δικαίωμα επί γεωτεμαχίου με κτίσμα εμβαδού μικρότερου των 200 τ.μ. εντός αστικής περιοχής, σε 250 ευρώ για δικαίωμα επί γεωτεμαχίου με κτίσμα εμβαδού μεγαλύτερου των 200 τ.μ. εντός αστικής περιοχής.

β) σε 100 ευρώ για δικαίωμα επί διηρημένης ιδιοκτησίας μικρότερης των 200 τ.μ εντός αστικής περιοχής, σε 250 ευρώ για δικαίωμα επί διηρημένης ιδιοκτησίας μεγαλύτερης των 200 τ.μ εντός αστικής περιοχής, σε 50 ευρώ για δικαίωμα επί βοηθητικού χώρου (αυτοτελούς ιδιοκτησίας) εντός αστικής περιοχής.

γ) σε 70 ευρώ για δικαίωμα επί γεωτεμαχίου μικρότερο από 4 στρέμματα σε αγροτική περιοχή, σε 100 ευρώ για δικαίωμα επί αδόμητου γεωτεμαχίου μεγαλύτερο από 4 στρέμματα σε αγροτική περιοχή, σε 200 ευρώ για δικαίωμα επί γεωτεμαχίου μεγαλύτερο από 4 στρέμματα με κτίσμα σε αγροτική περιοχή.

δ) σε 70 ευρώ για δικαίωμα επί οιουδήποτε άλλου εγγραπτέου δικαιώματος που δεν εμπίπτει στις ανωτέρω περιπτώσεις.

II. Για εκπρόθεσμες δηλώσεις που θα υποβληθούν μέχρι και τις 12.12.2008 τα ανωτέρω πρόστιμα επιβάλλονται κατά το ήμισυ, τηρουμένων των διατάξεων του άρθρου 2 παρ. 8 του ν. 2308/1995, με εξαίρεση τις δηλώσεις ιδιοκτησίας για τους βοηθητικούς χώρους, για τις οποίες δεν επιβάλλεται κανένα πρόστιμο μέχρι τις 12.12.2008.

III. Δεν επιβάλλεται πρόστιμο στις εξής περιπτώσεις:

Α) Στην περίπτωση, κατά την οποία ο υπόχρεος σε υποβολή δήλωσης προσήλθε εμπροθέσμως στο αρμόδιο γραφείο κτηματογράφησης και έλαβε το σχετικό "αποδεικτικό εμπρόθεσμης υποβολής προσέλευσης".

Β) Στην περίπτωση, κατά την οποία ο δικαιούχος έχει εγκατασταθεί ως

κληρονόμος δυνάμει διαθήκης, η οποία δημοσιεύθηκε μέσα στον τελευταίο μήνα πριν από την υποβολή της δήλωσης του.

Γ) Στις περιπτώσεις των δικαιωμάτων κυριότητας των Ο.Τ.Α. επί καταργούμενων κοινόχρηστων χώρων.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 17 Νοεμβρίου 2008 Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΟΥΦΛΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Απο ότι βλέπω τα πρόστιμα δεν ειναι και τόσο μεγάλα.

Τώρα zavi, συμφωνώ μαζί σου. Έτσι είναι όπως τα λές, οι οικοπεδούχοι έπρεπε να ενδιαφερθούν. Η οικοδομή όμως έχει τελειώσει, έχουν μπει στα σπίτια τους και δεν τους καίγεται καρφί για τα υπόλοιπα. Και το θέμα είναι να τους πάω στο δικαστήριο, και τι να πάρω,και πότε, και όταν θα έρθει ένας πελάτης να πάρει τα διαμέρισματα τι θα κάνω που χρειάζομαι τα λεφτα, θα του πω περίμενε το δικαστήριο σε 3 χρόνια? Δυστυχώ οι καιροι είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimkon,

 

άκου τα καμπανάκια :!: δεν υπάρχει περίπτωση να μεταβιβάσεις διαμέρισμα (αν βρείς πελάτη βέβαια) χωρίς να έχει γίνει δήλωση στο Κτηματολόγιο. Θα μπλοκάρεις στο συμβολαιογράφο.

 

Όπως λέει ο zavi, ταρακούνησέ τους με μια αγωγή και στην πορεία βλέπεις... να ανάψουν τα αίματα λιγάκι και να ζήσουν κι οι δικηγόροι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε την καρδιά σου συνάδελφε γιατί είτε θα φύγεις στα 45,ή θα καταλήξεις σουρωμένος από τις 9 το πρωί..... :lol:

Αυτό είναι ό,τι μένει από τη δουλειά μας......και όσους δεν τους αγγίζει είναι ΜΑΚΑΡΙΟΙ-ΧΑΡΙΣΜΑΤΙΚΟΙ

 

Μέσα σε μία φράση τα είπες όλα zavi......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

περιοχές που δεν έχουν ενταχθεί στο κτηματολόγιο υπάρχει κάτι που να μπορούμε να

πληροφορηθούμε (δηλώσεις αρμοδίων..) πότε περίπου θα ξεκινήσει η διαδικασία συλλογής δηλώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.