Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Και σας ρωταω εγω. Αυτος που εχει βγαλει αδεια στο συνολο των αγροτεμαχιων και το σπιτι του βρισκεται εκει που ενωνουν τα δυο αγροτεμαχια , πως θα το δηλωσει ? Τα μισο απο δω και το μισο απο κει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν έχουμε οικοδομή που αποτελείται (βάσει συμβολαίου οριζόντιας ιδιοκτησίας) από υπόγειο, ισόγειο, Α, Β, Γ και δώμα (απόληξη). Σε κάθε όροφο δύο διαμερίσματα.

Στην πραγματικότητα το υπόγειο έχει ύψος 1.70μ, έχουν κατασκευαστεί ισόγειο, Α, Β και δώμα και δεν υπάρχει δυνατότητα (σήμερα) για Γ όροφο.

Κάθε όροφος ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη, εκτός των υπόγειο, Γ όροφος και δώμα όπου είναι κοινόκτητα από όλους. Εχουν χιλιοστά συνιδιοκτησίας όλοι οι όροφοι (και το υπόγειο) εκτός από την απόληξη.

 

Εγώ νομίζω πως πρέπει να δηλώσουν ο καθένας από δύο δικαιώματα για τον κάθε όροφο και άλλα δύο δικαιώματα για το ποσοστό στο υπόγειο και στον Γ΄όροφο, αλλά οι ιδιοκτήτες (θείοι μου) θέλουν να δηλώσουν μόνο ένα ο καθένας, δηλαδή 3x35+20=125 ευρώ ο καθένας

Σωστά δεν τα λέω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση που αφορά το κτηματολόγιο και την ενημέρωσή του.

........ Σε κάποια αστική περιοχή, η οποία έχει ενταχθεί στο κτηματολόγιο και για την οποία έχουν ολοκληρωθεί οι φάσεις των αναρτήσεων και των ενστάσεων και γενικα έχει τελέιώσει αυτήν η διαδικασία. Εχει γίνει απο το Δήμο πράξη εφαρμογής. Βάση αυτής της Π.Ε. υπάρχουν λάθη στο κτηματολόγιο. Ποία είναι η διαδικασία ώστε να ενημερωθεί το κτηματολόγιο για τα σωστά πλέον όρια του οικοπέδου;

 

Ευχαριστώ

(ισως έχει αναφερθεί ξανά και παρακαλώ να με παραπέμψετε εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης κτηματολογίου βρέθηκα μπροστά στα εξής προβλήματα:

1. Το συμβόλαιο πώλησης διαμερίσματος κατά τη διάρκεια της εργολαβίας αναφέρει για το γεωτεμάχιο της πολυκατοικίας οδικούς αριθμούς 22-30, μετά από την αποπεράτωσή της όμως γνωρίζω θετικά (έχω μείνει στο διαμέρισμα) πως ο αριθμός της πολυκατοικίας είναι 26-32. Τι θα πρέπει να βάλω στη δήλωση, αυτό που λέει το συμβόλαιο ή το σημερινό; Έχει και καμμία σημασία καθώς έτσι κι αλλιώς από το σύστημα γεωεντοπισμού τη βρίσκω την πολυκατοικία.

2. Σε μονοκατοικία η οποία κτίστηκε σε οικόπεδο το μισό εκ του οποίου έγινε γονική παροχή για αυτό το λόγο έχω μόνο συμβόλαιο της γονικής παροχής του οικοπέδου αλλά όχι κάποιο συμβόλαιο για τη μονοκατοικία. Υπάρχει οικοδομική άδεια αλλά όχι συμβόλαιο. Το δηλώνω κανονικά με τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας ως απλό γεωτεμάχιο; Δεν υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί αιθαίρετο εφόσον δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο; Έπρεπε να είχε βγει συμβόλαιο δηλαδή τίτλος ιδιοκτησίας μετά από την αποπεράτωσή του ή δεν είναι απαραίτητο και αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση πώλησης, μεταβίβασης γονικής παροχής κτλ;

 

Ευχαριστώ!

 

Αν και μάλλον θα έχεις την απάντηση σου μέχρι τώρα απαντώ για λόγους αρχειοθέτησης.

1) Βάλε την πραγματική αρίθμηση. Είναι προτιμότερο, ανεξαρτήτως αν δεν αποτελεί παγιωμένη κατάσταση και πρόκειται να αλλάξει και πάλι. Το κτηματολόγιο γίνεται για να δείξουμε την πραγματική κατάσταση και όχι για να διατηρήσουμε τα λάθη και τις ανακρίβειες των συμβολαίων.

 

2) Το δηλώνεις κανονικά το κτίσμα με τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας την οποία καλό θα ήταν να συνυποβάλλεις με τη δήλωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Βάση αυτής της Π.Ε. υπάρχουν λάθη στο κτηματολόγιο. Ποία είναι η διαδικασία ώστε να ενημερωθεί το κτηματολόγιο για τα σωστά πλέον όρια του οικοπέδου;

 

Τι εννοείς ότι υπάρχουν λάθη? Από αυτά που λές έχω περίπου καταλάβει τα εξής:

Στην περιοχή λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο και τα ακίνητα έχουν α όρια. Μετά την έναρξη λειτουργίας του κτηματολογικού γραφείου έχουμε την κύρωση της πράξης εφαρμογής οπότε τα ακίνητα έχουν νέα όρια. Οι αλλαγές των ορίων γίνονται έπειτα από συνεννόηση του οικείου δήμου με την Κτηματολόγιο Α.Ε. μαζικά για όλη την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες. Αρα θα πάω στο Δημο με ότι χαρτια εχω και ζητήσει και θα περιμένω να κανει την δουλεια (αλλαγη) αυτός;

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Και σας ρωταω εγω. Αυτος που εχει βγαλει αδεια στο συνολο των αγροτεμαχιων και το σπιτι του βρισκεται εκει που ενωνουν τα δυο αγροτεμαχια , πως θα το δηλωσει ? Τα μισο απο δω και το μισο απο κει ?

 

Θα το δηλώσει στο ένα από τα δυο έντυπα με παρατήρηση ότι "πατάει" και στο άλλο οικόπεδο. Τώρα μη με ρωτήσεις πως θα αντιμετωπιστεί το θέμα όταν έρθει η ώρα της κτηματογράφησης και του χωρικού μέρους. Θα συσκευθούν για 2-3 χρόνια πάλι και ένας θεός ξέρει τι θα εφευρέσουν...

Στα προηγούμενα προγράμματα πάντως αναγκαστικά κόβαμε το κτίριο σε 2 κλειστά πολύγωνα (αν και τότε είχε απαξιωθεί το ζήτημα της απόδοσης των κτιρίων εντελώς)...

Link to comment
Share on other sites

gio δε χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα εσύ. Ο δήμος είναι υποχρεωμένος να στείλει στην Κτηματολόγιο Α.Ε. το σχέδιο της ΠΕ προκειμένου να γίναι η διόρθωση στα κτηματολιγικά διαγράμματα.

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο αν βιάζεσαι να κάνεις κάποια μεταβίβαση γιατί όπως καλά ξέρεις οι δημόσιες υπηρεσίες αργούν απελπιστικά. Σε αυτή την περίπτωση δε γλιτώνεις την επίσκεψη στο δήμο, αλλά και την ερώτηση στηνΚ τηματολόγιο Α.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.