Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Για το θεμα του υπογειου σε μονοκατοικια. Για ενα τοσο απλο θεμα εχουμε τελικα 3 προτασεις. Με τα εξης προβληματα η καθε μια:

 

1. Δηλωνεται στο πεδιο 79

Το πεδιο 79 ομως φαινεται οτι αφορα μονο τα παρακολουθηματα στις

συστασεις.

 

2. Δεν δηλωνεται καθολου

Τοτε πως φαινεται οτι υπαρχει υπογειο ?

 

3. Προστιθεται στα τετραγωνικα του κτηριου.Κατα οδηγια κτηματολογικου

γραφειου ( !! ) οπως λεει ο axoul.

 

Οποτε στην ιδια λογικη πρεπει να μετρηθει και ως οροφος.

Δηλαδη ισογειος οικια 100 m2 με 100 υπογειο θα δηλωθει ως

διοροφη οικια 200 μ2 :shock: :shock:

 

Τι λεμε ρε παιδια τωρα ???!!!!!. Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε !!!

 

Το ωραιο ειναι οτι η τ/φ επικοινωνια ειναι πολυ δυσκολη εως αδυνατη. Αν δε καταφερεις και πιασεις παιρνεις κατι απαντησεις που μενεις με μεγαλυτερες αποριες και δεν ξερεις αν αυτος που σου απαντα ξερει τι του γινεται.

 

Αντε και για να γελασουμε και λιγο να σας πω οτι το εστειλα ως ερωτημα με email και εχω το θρασος να περιμενω απαντηση

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι...

 

αυτά είναι τα αποτελέσματα όταν χώνονται ό,τι ειδικότητες να είναι σε ένα τέτοιο θέμα και όταν όλα γίνονται βιαστικά και στο πόδι (να μη μιλήσουμε για την αμαρτωλή προϊστορία του κτηματολογίου).

 

Δεν υπάρχει ενιαία λογική, η μόνη λογική που βρήκα είναι αυτή που περιέγραψα επάνω. Συμπληρώνεις τα πάντα με βάση τους τίτλους (γιατί μιλάς με δικαιώματα), αν δεν έχεις τίτλους με τα αμέσως πιο επίσημα χαρτιά δηλαδή τις οικοδομικές άδειες και αν δεν έχεις τίποτα όπως ένα αυθαίρετο δηλώνεις ό,τι γουστάρεις γιατί στο κάτω κάτω στην Ελλάδα είμαστε και το προέβλεψαν και αυτό! :D.

 

Εγώ σκέπτομαι ότι έχω ήδη κάνει πολύ συστηματική δουλειά, είπαν πως αν εντοπιστούν λάθη θα μας καλέσουν για διορθώσεις, τέτοια λάθη με τη λογική που περιγράφω παραπάνω δικαιολογούνται (αφού το λέει το συμβόλαιο, αφού το λέει η άδεια κτλ.) οπότε δεν θα μπορέσουν να επιβάλουν πρόστιμο. Και όταν θέλεις να το πουλήσεις, θα γράψεις στο συμβόλαιο ισόγεια οικεία και μετά από νεώτερη καταμέτρηση διόροφος οικεία με υπόγειο για το ίδιο κτίριο και καθαρίσες! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρον διαβασα σήμερα όλη την ενότητα του κτηματολογίου στο forum και μιας και έχω ασχοληθεί στις προηγούμενες φάσεις του σωστού κτηματολογίου και όχι όπως αυτή την εξαμβλωματική και ιδιόμορφη κατάσταση των "ενεργών τίτλων" έχω να παραθέσω τα εξής:

1) Στη παρούσα φάση το κτηματολόγιο δεν συνδέεται ούτε με εφορία ούτε με πολεοδομία, ούτε με καμιά αναπτυξιακή ή άλλη πολιτική. Στο μέλλον όμως (στο πολύ μέλλον όταν θα είμαστε εμεις συνταξιούχοι - αν προλάβουμε) σίγουρα θα συνδεθεί μιας και θα αποτελεί μια ισχυρή βάση δεδομένων για οποιαδήποτε αναπτυξιακή, φοροαφαιμακτική ή πολιτική κάλυψης ελλειμάτων μέσω πολεοδομικών προστίμων.

2) Θεωρώ ότι το έντυπο Δ1 είναι, ελλειπές, μιας και δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις δικαιωμάτων του αστικού δικαίου και είναι απαράδεκτο να υπάρχει αυτό το έντυπο 10 χρόνια μετά τις πρώτες κτηματογραφήσεις. Καλά δεν αποκτήσανε καμιά εμπειρία στην "Κτηματολόγιο ΑΕ"??? Το σωστό είναι το έντυπο Δ2, αλλά για να δηλώσεις ως φυσικό πρόσωπο στο Δ2 πρέπει να έχεις "άλλου είδους δικαίωμα, πχ Μεταλλειοκτησία" δηλαδή να σε λένε ...τάδε..... Χάλυψ ή Τιτάν!!!!.

2) Στην ερωτηση του/της Bellatrix, η απάντηση είναι πως το δικαίωμα είναι ένα και μόνο ένα εφόσον αφορά στο ίδιο ακίνητο, αποκτημένο με δύο διαφορετικά συμβόλαια. Το ότι το ένα ποσοστό είναι πλήρης κυριότητα και το υπόλοιπο ψιλή δεν κάνει καμιά διαφορά.

3) Στην ερώτηση του axoul συμφωνώ πως το δικαίωμα της επικαρπίας δεν έχει ποσοστό. Αν δύο γονείς έχουν παρακρατήσει το δικαίωμα της επικαρπίας τότε κάνουν δύο διαφορετικές δηλώσεις όπου και το δηλώνουν. Όχι ως 50% της επικαρπίας αλλά ως επικαρπία.

4) Επίσης αν ένα ακίνητο είναι υποθηκευμένο σε τράπεζα, τότε το εγγραπτέο δικαίωμα της υποθήκης (βάρος) θα το δηλώσει η τράπεζα και όχι ο δανειολήπτης.

Μακρυγόρησα και συγνώμη. Θα επανέλθω σ' αυτή την ενδιαφέρουσα θεματολογία.

Α! Συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενα του tpanag και θα τον παρακαλούσα αν έχει υπόψη του την εσωτερική οδηγία της Κτηματολόγιο για την αποδοχή του Δ2 να την αναρτήσει, γιατί εγώ σκοπεύω να υποβάλλω το Δ2 και ας λένε ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

axoul , σε εφαγα στην στροφη. :lol:

 

Εχτες εστειλα email και σημερα με πηραν τηλεφωνο ! (Μπραβο τους).

 

Λοιπον οπως μου ειπαν το θεμα υπογειο οταν δεν εχουμε συσταση παει ως εξης :

 

To υπογειο μετραει και σαν οροφος και προστιθεται στο συνολικο εμβαδον.

Παραδειγμα ισογειου οικιας 100μ2 και 100 μ2 υπογειο

 

Πεδιο 64 οροφοι 2

Πεδιο 65 συνολικο εμβαδον το συνολο κατοικια+υπογειο

Πεδιο 67 βαζουμε κατοικια + την χρηση του υπογειου

 

και στις παρατηρησεις διευκρινιζουμε τοσα m2 υπογειο οροφος και τοσα m2 κατοικια στο ισογειο.

 

Παντως ρε παιδια αμα ακουνε οτι δεν εισαι δικηγορος ή συμβολαιογραφος κατι δεν τους παει καλα . Τι κολλημα ειναι αυτο :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη τόσο δύσκολο θα ήταν να γράψουν "συνολικός αριθμός επιπέδων"; Από πότε το υπόγειο ή το ισόγειο είναι όροφος; Σε δήλωση που ήδη υπέβαλα για ισόγεια αποθήκη έβαλα αριθμό ορόφων 0. Προφανώς έχουν προβλέψει και δισδιάστατες κατασκευές για να δέχεται η ηλεκτρονική φόρμα το 0, αν μάλιστα ζητούσε όγκο κτίσματος θα έπρεπε να μπαίνει κι εκεί 0 αυτόματα και να σε άφηνε να συμπληρώσεις μόνο το εμβαδόν! :D

Το ότι στραβώνουν σε μηχανικούς πάει να πει ίσως ότι κατά κύριο λόγο το έργο το υλοποιούν νομικοί, έτσι εξηγούνται πολλά. Θα έπρεπε να τους πεις πως είσαι ντελιβεράς και πως ρωτάς για τον ευατό σου ακολουθόντας τις οδηγίες που δίνουν οι διαφημίσεις τους (μην πάτε σε ειδικούς συμπληρώστε τες μόνοι σας)...

Link to comment
Share on other sites

Δηλάδη τόσο δύσκολο θα ήταν να γράψουν ...

 

Ως γνωστον αυτος ο τοπος εχει μονιμο ελλειμα στοιχειωδους λογικης , οργανωσης και υπευθυνοτητας και μονιμη περισσεια βλακειας και ανοργανωσιας.

Link to comment
Share on other sites

Nalmpantis πολυ καλό αυτό με τις δισδιάστατες κατασκευές...!

avgoust με έφαγες λάχανο...!άκου απάντηση σε 2 ημέρες...

έχω στείλει 4 e-mail και δεν έχω απάντηση σε κανένα.

προφανώς δεν τους αρέσει το όνομά μου.

Link to comment
Share on other sites

έχω άλλη μία ερώτηση.

έχω ένα οικόπεδο 100τ.μ.

Έφτιαξα σήμερα ένα τοπογραφικό και είναι 110τ.μ.

Να δηλώσω 100τμ ή να επισυνάψω το τωρινό τοπογραφικό και να δηλώσω 110τ.μ.???

help...!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς axoul, (υπό την προϋπόθεση ότι είσαι σίγουρος για την οριοδεξία), θα δηλώσεις αυτό που μέτρησες και θα θα το υποστηρίξεις σθεναρά. Κι αν έχουν αντίρρηση να βγούν από το Google Earth και να πάνε να το μετρήσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.