Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

1. Πρέπει να δηλώσεις την σημερινή αρίθμηση της οδού γιατί και η κτηματογράφηση προφανώς θα αναφέρει την καινούρια αρίθμηση. Πάντως ο ασφαλέστερος τρόπος να δηλώσεις το ακίνητο είναι με τοπογραφικό.

2. Θα δηλωθεί και η μονοκατοικία με επισυναπτόμενη την οικοδομική άδεια. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει συμβόλαιο μετά την αποπεράτωση της οικοδομής. Συμβόλαιο θα γίνει σε περίπτωση που θα απαιτηθεί στο μέλλον συμβολαιογραφική πράξη όπως πχ μεταβίβαση, γονική παροχή κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

1. Κι εγώ έτσι το βρήκα λογικό, ανέφερα στις παρατηρήσεις ότι στο συμβόλαιο λέει έναν αριθμό μικρότερο. Για τοπογραφικό νομίζω πως είναι υπερβολικό, πρόκειται για το κέντρο επαρχιακής πόλης (πιο κέντρο δεν γίνεται) και εξάλλου όπως είπα μιλώ για ηλεκτρονική υποβολή άρα το έχω εντοπίσει ηλεκτρονικά στο σύστημα γεωεντοπισμού οπότε δείχνω ακριβώς που είναι.

2. Έτσι ξέρω κι εγώ, αλλά δεν βρήκα επιλογή για οικοδομική άδεια (για την υποβολή της ως εγγράφου εννοώ). Υποθέτω θα πρέπει να επιλέξω (κενό κενό) στα αντίστοιχα πεδία... λογικά δεν πρέπει να είναι απαραίτητο.

 

Για τα τοπογραφικά ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση.

Εφόσον μιλάμε για ηλεκτρονική υποβολή και συνεπώς μπορεί να γίνει γεωεντοπισμός τα τοπογραφικά είναι απαραίτητα; Υπάρχουν καμμιά 4-5 αγροτεμάχια μικρά με μικρά ποσοστά που πρέπει να υποβάλω, από κληρονομιές κτλ. τα οποία δεν έχουν καν τοπογραφικά, αν τα βρω ηλεκτρονικά και τα εντοπίσω χρειάζονται και τοπογραφικά; Είχα την εντύπωση ότι το τοπογραφικό χρειάζεται ΜΟΝΟ για τον εντοπισμό του γεωτεμαχίου άρα αν το εντοπίσεις ηλεκτρονικά δεν χρειάζεται ούτε τοπογραφικό ούτε το πεδίο που λέει να συμπληρώσεις τα στοιχεία των γειτόνων...

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι μήπως κανείς έμαθε την απάντηση στην ερώτηση του avgoust για το αν δηλαδή το υπόγειο δηλώνεται ως όροφος και αν η επιφάνεια του υπογείου προσμετράται στο συνολικό εμβαδόν παρ'ότι δεν είναι δομήσιμος χώρος???

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχουμε σύσταση διηρημένης από ότι έχω καταλάβει βάζουμε το συνολικό εμβαδόν όλο μαζί δηλαδή και το έβαλα από την οικοδομική άδεια (δεν υπάρχει συμβόλαιο). Τώρα για τους ορόφους, επίσης σε διόροφη με υπόγειο εγώ έβαλα 2 και στις σημειώσεις έγραψα πως πρόκειται για διόροφη με υπόγειο.

Αυτό με τους ορόφους είναι μπερδεμένο, τι πάει να πει συνολικός αριθμός ορόφων; Αν δεν είναι το υπόγειο όροφος γιατί να είναι και το ισόγειο; Σε κτίσμα ισόγειο πχ. το αριθμό ορόφων τον άφησα κενό. Εφόσον το σύστημα το δέχεται κενό πάει να πει λογικά ότι εννοεί τους ορόφους πλην ισογείου και υπογείου γιατί κενό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έχεις ορόφους. Με αυτή τη λογική και στη διόροφη θα έπρεπε να βάλω συνολικό αριθμό ορόφων 1, αλλά η οικοδομική άδεια ρητά αναφέρει ότι πρόκειται για 2όροφο κτίσμα και επίσης υπάρχει πρόσβαση και στο υπόγειο, δηλαδή είναι σαν ισόγειο (ημιυπόγειο, έχει παράθυρα κτλ κανονικά).

 

Εξάλλου εφόσον δεν έχεις σύσταση, στην ηλεκτρονική υποβολή μόνο ενιαία μπορείς να το αντιμετωπίσεις (δεν προβλέπονται βοηθητικοί χώροι), ένα είναι το κτίριο! Για αυτό και βάζεις όλο το εμβαδόν μαζί.

 

Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το κτηματολόγιο άρα μην βασίζεσαι και πολύ σε αυτά που λέω, απλά ως μηχανικός φορτώθηκα τα των συγγενών (οι περισσότεροι θα καταλαβαίνετε) αλλά ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε κι εγώ των συγγενών υποθέσεις έχω αναλάβει, ασε....

κάποιος που να μας φωτίσει.... και να είναι βέβαιος μην την πατήσουμε και πληρώνουμε 1500 για διορθωτικές?

Link to comment
Share on other sites

Απαντω στην ερωτηση μου περι του υπογειου.

 

Συναδελφος που εχει κανει και υποβαλλει καμποσες δηλωσεις μεχρι τωρα μου ειπε οτι για την περιπτωση που αναφερω τα m2 του υπογειου δεν προσμετρωνται στην συνολικη επιφανεια. Αριθμος οροφων και τετραγωνικα μπαινουν "πολεοδομικα" και το υπογειο μπαινει σαν αποθηκη στο πεδιο 79 . Εγω ετσι θα τα κανω .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σε αυτή την προσέγγιση είναι ότι το 79 είναι καθαρά για παρακολουθήματα (όπως λέει το έντυπο για χώρους που δεν έχουν χιλιοστά). Αν δεν είναι παρακολούθημα τότε θεωρείται κοινόχρηστος οπότε δεν το δηλώνεις πουθενά αφού δηλώνεται εμμέσως ως χιλιοστά κάθε διηρημένης.

 

Αυτό φαίνεται και από την ηλεκτρονική δήλωση, όπου αν επιλέξεις απλό αγροτεμάχιο και όχι διηρημένη ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝ το αντίστοιχο πεδίο 79! Όταν επιλέξεις διηρημένη στο βγάζει και λέει "βοηθητικοί χώροι / παρακολουθήματα" άρα το 79 αφορά αποκλειστικά σε παρακολουθήματα.

 

Κατά τη γνώμη μου έτσι όπως το καταλαβαίνω βάζεις σε απλό αγροτεμάχιο κατά σειρά για το εμβαδόν:

1. Αν έχεις συμβόλαιο ό,τι λέει αυτό.

2. Αν δεν έχει συμβόλαιο αλλά μόνο οικοδομική άδεια ό,τι λέει αυτή.

3. Αν δεν έχεις τίποτα (παλαιό ή αυθαίρετο) τα βάζεις όλα κατ'εκτίμηση.

 

Από κάτω έχει παρατηρήσεις, τους τα γράφεις περιληπτικά και ας βγάλουν άκρη, στο κάτω κάτω δεν φταίμε εμείς για το πόσο άθλιες οδηγίες και διευκρινίσεις δίνουν ως προς το πως θα πρέπει να συμπληρωθούν τα πεδία. Μου αρέσει και που οι δικηγόροι απαιτούν να έχουν αποκλειστικά το δικαίωμα επαγγελματικής συμπλήρωσης δηλώσεων, εκεί είναι που έχει να γίνει χαμός...

Link to comment
Share on other sites

την άδεια να την καταθέσουμε όταν το συμβόλαιο περιγράφει μόνο το οικόπεδο?Πάντως είναι φοβερό, ρώτησα στο κτηματολογικό γραφείο αν βάζουμε το υπόγειο σε μονοκατοικία σαν όροφο και σαν επιφάνεια και μου είπαν ναι.τι να πώ?θα παίξω λοττο, θα εφαρμόσω την οδηγία του Nalmpantis , φαίνεται πιο ορθό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.