Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Υπό ορισμένες προϋποθέσεις όμως μπορεί το κτηματολόγιο να δεχθεί τέτοιες περιπτώσεις ως ανώμαλη δικαιοπραξία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση δήλωσης ενός διαμερίσματος, δηλώνεται συνολικά το εμβαδό του γεωτεμαχίου ή μονο το εμβαδό του διαμερίσματος?

Επίσης στο τετραγωνάκι ποσοστό δικαιώματος δηλώνονται τα χιλιοστά του διαμερίσματος? ή 100% σε περίπτωση που το διαμέρισμα ανήκει σε ένα άτομο?

Τα ρωτάω αυτά γιατί εγώ άλλα ήξερα και κάποιος μου τα έιπε αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείς βήμα -βήμα τις οδηγίες της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. (είναι στην ιστοσελίδα της). Νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Η γνώμη μου είναι ότι δηλώνεις και τα τετραγωνικά του οικοπέδου και τα τετραγωνικά του διαμερίσματος, δεν δηλώνεις, γιατί δεν το περιέχει η δήλωση, το ποσοστό ιδιοκτησίας του διαμερίσματος στο οικόπεδο, δηλώνεις επίσης ποσοστό 100% αν όλο το διαμέρισμα ανήκει σε έναν.

Link to comment
Share on other sites

και κατ' αυτον τον τροπο μας τελειωσε η καθετη στα εκτος.

 

Το μονο που εγινε εκτοτε ηταν η εξαιρεση απο την απαγορευση αυτη καποιων πολυ ειδικων περιπτωσεων οι οποιες περιγραφονται πλεον στο Αρθρο 27 παρ. 2 του ΓΟΚ.

 

Αν παρολα αυτα εχετε ακομα αμφιβολιες ρωτηστε σε οποιοδηποτε υποθηκοφυλακειο . Δεν τις μεταγραφουν.

 

Οι συστάσεις καθέτων σε εκτός σχεδίου περιοχές εφαρμόζεται κατά κόρον ακόμα και σήμερα σε ορισμένες περιοχές ακόμα και εντός Αττικής. Η μισή περιοχή από Σαρωνίδα έως Λαύριο, ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση δήλωσης ενός διαμερίσματος, δηλώνεται συνολικά το εμβαδό του γεωτεμαχίου ή μονο το εμβαδό του διαμερίσματος?

Επίσης στο τετραγωνάκι ποσοστό δικαιώματος δηλώνονται τα χιλιοστά του διαμερίσματος? ή 100% σε περίπτωση που το διαμέρισμα ανήκει σε ένα άτομο?

Τα ρωτάω αυτά γιατί εγώ άλλα ήξερα και κάποιος μου τα έιπε αλλιώς.

 

Υπάρχει πεδίο για συμπλήρωση του εμβαδού γεωτεμαχίου (Β-2 στο έντυπο Δ-1), όπως επίσης υπάρχει και πεδίο για τη συμπλήρωση του εμβαδού της διηρημένης ιδιοκτησίας (Β-4). Στο ποσοστό δικαιώματος συμπληρώνεις αυτό που ζητάει ακριβώς.Πλήρης Κυριότητα, Ψιλή Κυριότητα, 50%, 100%, 3/8 κλπ. Η Επικαρπία είναι αδιαίρετη νομικά οπότε δε χρειάζεται ποσοστό. Τα χιλιοστά της διηρημένης ιδιοκτησίας δεν έχει προβλεφθεί να αναγράφονται "εμφανώς" στο έντυπο Δ-1. Αναγράφονται από το γραφείο κτηματογράφησης όμως στο γκρι κουτάκι με το αστεράκι του πεδίου Β-4 (αυτό έγινε γιατί δεν είχε προβλεφθεί τέτοιο πεδίο στο σχετικό ΦΕΚ), με αποτέλεσμα να μην είναι "νομότυπη" εκ των υστέρων η τροποποίηση του εντύπου. Αν θέλεις τη συμβουλή μου (δεδομένου ότι ασχολούμαι με το θέμα), να υποβάλεις τις δηλώσεις που αφορούν διηρημένες ιδιοκτησίες σε έντυπο Δ-2 το οποίο είναι πληρέστερο, ειδικά για τις περιπτώσεις σύνθετων καθέτων. Αν ο υπάλληλος φέρει αντιρρήσεις, να επιμείνεις. Υπάρχει οδηγία που υποχρεώνει να γίνονται δεκτά τα Δ-2, καθώς επίσης και σοβαρή πιθανότητα να καταργηθεί τελείως το Δ-1 το οποίο είναι κακοσχεδιασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται όσο αφορά τα εμβαδά των κτισμάτων που οι περισσότεροι τα δηλώνουν στην εφορία λιγότερα τετραγωνικά από όσο είναι στην πραγματικότητα; Και τα ερωτήματα που θέτω είναι:

1) Στο τοπογραφικό πρέπει να φάινονται και τα κτίσματα που δεν έχουν κανονική άδεια;

2) Όταν ο ιδιοκτήτης δηλώνει 80 τ.μ. και με νεώτερη καταμέτρηση είναι 130 τ.μ. θα πληρώσει πρόστιμο για τα επιπλέον τετραγωνικά;

Αν γνωρίζει κάποιος σχετική νομοθεσία ας το πει, μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Απο το κτηματολογιο μου ειπαν οτι το σωστο ειναι να δειχθουν και τα αυθαιρετα. Αυτο ομως που δεν ξερω ειναι αν θα διασταυρωθουν τα στοιχεια αυτα με εφοριες ,πολεοδομιες και ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Απο το κτηματολογιο μου ειπαν οτι το σωστο ειναι να δειχθουν και τα αυθαιρετα. Αυτο ομως που δεν ξερω ειναι αν θα διασταυρωθουν τα στοιχεια αυτα με εφοριες ,πολεοδομιες και ΙΚΑ.

 

Αυτό ξέρω και εγώ, αλλά αν γίνει διαστάυρωση στοιχείων τελικά (ενώ λένε ότι δεν πρόκυται να γίνει κάτι τέτοιο...)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτό ξέρω!! λένε ότι τους ενδιαφέρει το οικόπεδο ή το αγροτεμάχιο και όχι τα κτίσματα.σίγουρα όμως πρέπει να δηλωθούν και τα αυθαίρετα...κι ο Θεός βοηθός!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.