Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας.ψαχνοντας να βρω πληροφοριες για το κτηματολογιο επεσα στην ιστοσελιδα σας.θελω να ρωτησω κατι.το οικοπεδο ειναι στο ονομα του παππου μου ο οποιος εχει πεθανει.οι αδειες των κτισματων ειναι η μια επισης στο ονομα του παππου μου και η αλλη στο ονομα του πατερα μου(τοτε οι αδειες εβγαιναν στο ονομα οποιουδηποτε αφου δεν υπηρχε ελεγχος).εγω δηλωνω ενα μερος των κτιριων στην φορολογικη μου δηλωση καθως μου το εχει δωσει δια λογου ο πατερας μου.τι πρεπει να κανουμε τωρα με το κτηματολογιο?πως θα τα δηλωσουμε?ξερω οτι ειναι πολυ μπερδεμενα τα πραγματα ομως θα ηθελα αν γνωριζει κατι καποιος να μου απαντησει.θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας τίτλος; Συμβόλαια, αποδοχή κληρονομιάς από τον παππού;

 

Λογικά ο πατέρας σου κληρονόμησε τον παππού; Ή υπάρχουν κι άλλοι κληρονόμοι; Η άδεια ήταν στο όνομα του παππού αλλά τώρα έχει περάσει στους κληρονόμους.

 

Φαντάζομαι οτι θα πρέπει να τακτοποιήσετε καταρχήν τα κληρονομικά σας και γενικά το ιδιοκτησιακό καθεστώς πριν τις δηλώσεις στο κτηματολόγιο. Ο πατέρας σου μπορεί να σου κάνει γονική παροχή. Το "δια λόγου" δεν νομίζω να περνάει στο κτηματολόγιο.

 

Πρέπει να μιλήσεις με έναν δικηγόρο. Είναι νομικό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι,πρεπει σιγουρα να συμβουλευτουμε δικηγορο.το συμβολαιο του οικοπεδου ειναι στο ονομα του παππου(μπαμπας της μαμαςμου),αυτος το ειχε αγορασει.δεν το μεταβιβασε ποτε και αποδοχη κληρονομιας δεν εγινε μετα τον θανατο του.απλα τα δηλωνε στην δηλωση του ο πατερας μου εδω και 40 περιπου χρονια χωρις να εχει τιτλους ετσι ωστε καποια στιγμη να δηλωσει χρησικτησια.

αυτα εχει η επαρχια και το συστημα "δια λογου" και αντε τωρα να βρουμε ακρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωσης διαδοχής εκ διαθήκης και εφόσον ο κληρονόμος δεν έχει προβεί ακόμη σε αποδοχή κληρονομιάς υποβάλλει υποχρεωτικά τα παρακάτω:

1. Ληξιαρχική Πράξη Θανάτου

2. Αντίγραφο δημοσιευμένης διαθήκης ή απόφαση με την οποία κηρύχθηκε αυτή κυρία

3. Πιστοποιητικό περί μη δημοσιεύσεως άλλης διαθήκης

4. Πιστοποιητικό περί μη αποποιήσεως κληρονομιάς

 

Όπως αντιλαμβάνεσαι πιθανότατα επί της ευκαιρίας των δηλώσεων στο Κτηματολόγιο είναι μια καλή ευκαιρία να ξεκαθαρίσεις τα ιδιοκτησιακά σου καθώς μάλλον λιγότερο χρονοβόρο και γραφειοκρατικό θα είναι.

Σχετικά τώρα με τις άδειες, τα Ε9 κλπ. μην μπερδεύεσαι, δεν έχουν καμία σχέση με το Κτηματολόγιο (για το εγγύς μέλλον τουλάχιστο).

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν υπαρχει διαθηκη και δεν μπορουμε και να εμφανισουμε καποια "ξαφνικα" καθως το ιδιο καθεστως επικρατει και στην περιουσια των αδελφων της μαμας(τα συμβολαια στο ονομα του παππου και "δια λογου" εχει παρει ο καθενας αυτο που του αναλογει) και δεν νομιζω να συμφωνησουν σε τιποτα.ισως μονο με χρησικτησια μπορεσουμε να κανουμε κατι.πολυ μπερδεμενη κατασταση.ελπιζω να βρεθει λυση μεσω δικηγορου και πανω απο ολα να μην υπαρξουν παρατραγουδα με τα αδελφια της μαμας.οι αδειες και το Ε9 φανταζομαι οτι ισως χρησιμευσουν στην διαδικασια της χρησικτησιας.τουλαχιστον αυτο ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο παππούς έχει συμβόλαιο στο όνομά του το καλό είναι ότι δεν το διεκδικεί και το σόι του αδελφού του παππού ή κανένας γείτονας.

Σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαθήκη η περιουσία μοιράζεται στους νόμιμους κληρονόμους που νομίζω πως είναι 1/3 στο/στη σύζυγο και τα υπόλοιπα 2/3 ισομοιράζονται στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις επίσης πως και στην περίπτωση της χρησικτησίας χρειάζεται διαδικασία (δικαστική απόφαση) και φυσικά πληρώνεις φόρο μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα βγαλουμε ευκολα ακρη με το κτηματολογιο.

 

Ερωτηση.

 

Εχει αγορασει καποιος με συμβολαιο του 1970 και με ενα τοπογραφικο της πλακας , καλλιεργησιμη εκταση. Σημερα η εκταση αυτη ειναι μικροτερη απο τον τιτλο της , ειτε γιατι "σπρωχτηκε" απο ολες τις μεριες , ειτε γιατι ηταν λαθος η αρχικη μετρηση. Ο ιδιοκτητης εν πασει περιπτωσει αναγνωριζει ο ανθρωπος τα σημερινα ορια του οικοπεδου (μικροτερο).

 

Σημειωστε οτι επειδη εκει ηταν ολα καλλιεργειες δεν υπηρχαν σαφη ορια ή σημεια αναφορας και ειναι αδυνατον να βρεις σημερα που ηταν τα αρχικα ορια του οικοπεδου.

 

Ο νομικος του κτηματολογιου του λεει να δηλωσει οτι λεει ο τιτλος.

 

Εγω στο τοπογραφικο τι θα πρεπει να δειξω ?

Οτι υπαρχει σημερα που δεν συμφωνει με τον τιτλο ?

Οτι λεει ο τιτλος που δεν συμφωνει με την υπαρχουσα κατασταση ?

Αυτος ο ανθρωπος τι εμβαδον πρεπει να δηλωσει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.