Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Kαλημέρα!

Στο κτηματολογικό γραφείο στο Μενίδι Αττικής που κινούμαι είπαν οτι τα αυθαίρετα δεν δηλώνονται. Δεν ξέρω βέβαια που θα οδηγήσει αυτό αλλά έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, βρήκα το forum ψάχνοντας πληροφορίες για το Κτηματολόγιο.

 

Ερώτηση:

 

Σε ένα ακίνητο, έχω την πλήρη κυριότητα κατά ένα ποσοστό (από κληρονομιά), ενώ το υπόλοιπο ποσοστό το έχω με ψιλή κυριότητα (από γονική παροχή). Αυτά τα δύο δηλώνονται σαν δύο διαφορετικά δικαιώματα (και άρα δύο διαφορετικές δηλώσεις); Θα τα δηλώσω ξεχωριστά και θα πληρώσω δύο 35άρια;

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δηλωνονται σαν δυοδιαφορετικα δικαιώματα

 

Για τα αυθαίρετα γνωμη μου ειναι ότι αν δε δηλωθουνε πως θα μπορέσουν μετά να μονιμοποιηθούν ή να αποζημιωθούν ή να μεταβιστούν. Σιγά μην πάρει τα στοιχεία η πολεοδομία. Αν θέλει η πολεοδομία μπορεί και σήμερα να βρει αν κάποιο κτίσμα είναι αυθαίρετο δε χρειάζεται το κτηματολόγιο για να το κάνει.

Άλλωστε δεν είναι και αυτός ο ρόλος του κτηματολογίου να καταγράφει αν ένα κτίσμα είναι αυθαίρετο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μπορεί να με φωτίσει ένας γνώστης στο εξής:

Έχω 2 συνιδιοκτήτες (γονείς) με ποσοστό 50% σε 1 διαμέρισμα που μεταβίβασαν στο παιδί τους με γονική παροχή μόνο την ψιλή κυριότητα,παρακρατώντας την επικαρπία χωρίς να γράφει ρητά με ποσοστό 50%.

Αυτό σημαίνει ότι παρακρατούν την επικαρπία κατά 50% κι έτσι θα δηλωθεί στο κτηματολόγια δηλ.επικαρπία 50% ο καθένας?\

Ρωτάω γιατί στην σελ.3 του παρόντος θέματος ένας συνάδελφος έγραψε ότι η επικαρπία είναι αδιαίρετη νομικά, οπότε και δεν θα πρέπει να γραφεί το ποσοστό???????

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν είναι υποθηκευμένο ένα ακίνητο λόγω λήψης δανείου πρέπει να δηλωθεί κάτι στην δήλωση κτηματολογίου?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

 

Περιπτωση διωροφης οικιας με υπογειο. (ενας ιδιοκτητης ουτε συστασεις ουτε τιποτα).

 

Στην δηλωση του κτηματολογιου

 

1. σαν συνολικο εμβαδον κτιριου (πεδιο 65) δηλωνουμε και το υπογειο ή το παμε πολεοδομικα και το βαζουμε στους βοηθητικους χωρους σαν αποθηκη (πεδιο 79) ?

 

2. Σαν αριθμος οροφων βαζουμε πολεοδομικα τους υπεργειους(2) η και το υπογειο (3) ?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης κτηματολογίου βρέθηκα μπροστά στα εξής προβλήματα:

1. Το συμβόλαιο πώλησης διαμερίσματος κατά τη διάρκεια της εργολαβίας αναφέρει για το γεωτεμάχιο της πολυκατοικίας οδικούς αριθμούς 22-30, μετά από την αποπεράτωσή της όμως γνωρίζω θετικά (έχω μείνει στο διαμέρισμα) πως ο αριθμός της πολυκατοικίας είναι 26-32. Τι θα πρέπει να βάλω στη δήλωση, αυτό που λέει το συμβόλαιο ή το σημερινό; Έχει και καμμία σημασία καθώς έτσι κι αλλιώς από το σύστημα γεωεντοπισμού τη βρίσκω την πολυκατοικία.

2. Σε μονοκατοικία η οποία κτίστηκε σε οικόπεδο το μισό εκ του οποίου έγινε γονική παροχή για αυτό το λόγο έχω μόνο συμβόλαιο της γονικής παροχής του οικοπέδου αλλά όχι κάποιο συμβόλαιο για τη μονοκατοικία. Υπάρχει οικοδομική άδεια αλλά όχι συμβόλαιο. Το δηλώνω κανονικά με τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας ως απλό γεωτεμάχιο; Δεν υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί αιθαίρετο εφόσον δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο; Έπρεπε να είχε βγει συμβόλαιο δηλαδή τίτλος ιδιοκτησίας μετά από την αποπεράτωσή του ή δεν είναι απαραίτητο και αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση πώλησης, μεταβίβασης γονικής παροχής κτλ;

 

Ευχαριστώ!

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Κατά την υποβολή ηλεκτρονικής δήλωσης κτηματολογίου βρέθηκα μπροστά στα εξής προβλήματα:

1. Το συμβόλαιο πώλησης διαμερίσματος κατά τη διάρκεια της εργολαβίας αναφέρει για το γεωτεμάχιο της πολυκατοικίας οδικούς αριθμούς 22-30, μετά από την αποπεράτωσή της όμως γνωρίζω θετικά (έχω μείνει στο διαμέρισμα) πως ο αριθμός της πολυκατοικίας είναι 26-32. Τι θα πρέπει να βάλω στη δήλωση, αυτό που λέει το συμβόλαιο ή το σημερινό; Έχει και καμμία σημασία καθώς έτσι κι αλλιώς από το σύστημα γεωεντοπισμού τη βρίσκω την πολυκατοικία.

2. Σε μονοκατοικία η οποία κτίστηκε σε οικόπεδο το μισό εκ του οποίου έγινε γονική παροχή για αυτό το λόγο έχω μόνο συμβόλαιο της γονικής παροχής του οικοπέδου αλλά όχι κάποιο συμβόλαιο για τη μονοκατοικία. Υπάρχει οικοδομική άδεια αλλά όχι συμβόλαιο. Το δηλώνω κανονικά με τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας ως απλό γεωτεμάχιο; Δεν υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί αιθαίρετο εφόσον δεν αναφέρεται σε συμβόλαιο; Έπρεπε να είχε βγει συμβόλαιο δηλαδή τίτλος ιδιοκτησίας μετά από την αποπεράτωσή του ή δεν είναι απαραίτητο και αυτό γίνεται μόνο στην περίπτωση πώλησης, μεταβίβασης γονικής παροχής κτλ;

 

Τα παραπάνω τα είχα βάλει σε διαφορετικό threat επειδή δεν είχα δει ότι υπάρχει ήδη για το κτηματολογιο... Θα προσπαθήσω να το σβήσω αν δεν γίνεται μπορεί να το κάνει ο administrator.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.