Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

σε ευχαριστώ grtopo.γιατί λένε όμως οι δικηγόροι να δηλώνουμε ότι λέει το συμβόλαιο?

σκέφτομαι να δηλώσω τα σωστά τ.μ. και να γράψω στις παρατηρήσεις ότι η αρχική ιδιοκτησία ήταν 100τμ αλλά κατόπιν τακτοποίησης οικοπέδου έγιναν 110τμ σύμφωνα και με το συνημένο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Axoul,

τακτοποίηση?? με ποιόν ?? και που μεταγράφηκε αυτή?? Τα σχετικά έγγραφα απο το Τμήμα Τακτοποιήσεων της Πολεοδομίας???

Μήπως πας να ανοίξεις ασκό του Αιόλου???

Άστο καλύτερα ..... και δείξε αυτό που έχεις μετρήσει.

Το πολύ πολύ αν θες να είσαι 100% νομιμος πήγαινε σε ενα συμβολαιογράφο και κάνε μια πράξη διόρθωσης ορίων και εμβαδού, πλήρωσε τη διαφορά που θα προκύψει στην εφορία και μετέγραψε το συμβόλαιο στο υποθηκοφυλακείο και μετά πήγαινε συνάμενος - κουνάμενος και κάνε τους τη δήλωση.

Αυτά για τώρα και καλό Σ/Κ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τοπογράφοι έχω μια ερώτηση που αφορά το κτηματολόγιο και την ενημέρωσή του.

Όπως είναι γνωστό γιά οποιαδήποτε γεωμετρική μεταβολή πραγματοποιείται στα γεωτεμάχια θα πρέπει να ενημερώνεται το κτηματολόγιο από τον ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη με τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο συντάσσεται βάσει των προδιαγραφών του Ο.Κ.Χ.Ε. απο τον Τοπογράφο Μηχανικό.

Σε κάποια αστική περιοχή, η οποία έχει ενταχθεί στο κτηματολόγιο και για την οποία έχουν ολοκληρωθεί οι φάσεις των αναρτήσεων και των ενστάσεων, κυρώνεται η πράξη εφαρμογής της πολεοδομικής μελέτης. Ποιός είναι υπεύθυνος γιά την ενημέρωση του κτηματολογίου ; Ο κάθε ιδιοκτήτης γιά το οικόπεδο που παίρνει από την πράξη εφαρμογής ή ο δήμος οποίος έχει και τη δυνατότητα να ενημερώσει συνολικά γιά ολοκληρο το σχέδιο πόλης ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου, η ευθύνη είναι συνήθως του Δήμου, ο οποίος βγάζει μελέτη, "Τακτοποίησης στοιχείων πράξης εφαρμογής με τα στοιχεία του Κτηματολογίου". Η Κτηματολόγιο Α.Ε έχει συνήθως ρόλο Επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετική εγκύκλιος με τις προδιαγραφές για την εγγραφή της Π.Ε. στο Κτηματολόγιο (πίνακες, σχέδια κλπ.)

Η ευθύνη είναι του φορέα της πράξης (π.χ. Δήμος) όπως σωστά λέει ο Coltrane

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

προσπαθώ να επιλέξω κάποια σημεία με το σύστημα προσεγγιστικής γεωαναφοράς και αφού επιλέξω νέο σημείο (με το κόκκινο) και πάω να το καταχωρίσω και να επιστρέχω στη δήλωση λέει πως δεν επέλεξα κάποιο σημείο! Έχει πάθει κάτι το σύστημα ή δεν κάνω κάτι εγώ σωστά; Σημειωτέον ότι έχω επιλέξει ήδη πολλές φορές σημεία και έχω υποβάλλει κάποιες δηλώσεις αλλά τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει. Μπορεί να το ελέγξει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

θερμά συγχαρητήρια σε όλους για τη δημιουργία/συντήρηση αλλά και για τη συμμετοχή στο forum. Χρηστικές πληροφορίες και βοήθεια σε όλους...

 

Μια ερώτηση θα ήθελα να υποβάλω σχετικά με δήλωση του κτηματολογίου:

 

Οικόπεδο 370 τμ στην Κόρινθο, με κάθετη ιδιοκτησία σε 2 τμήματα.

1. 70% του οικοπέδου με μεζονέτα - κατοικία μου (άδεια 1992)

2. 30% του οικοπέδου με "κατοικία" σύμφωνα με το συμβόλαιο, του 1945 που φυσικά δε διαμένει κανείς γιατί ΔΕΝ κατοικείται και την οποία θα γκρεμίσω στο επόμενο χρονικό διάστημα.

 

Πως θα δηλώσω το έντυπο Δ1;

 

Α. 2 οικίες - 2 δικαιώματα;

Β. 1 οικία με βοηθητικό χώρο; 2 δικαιώματα;

Γ. 1 δικαίωμα με επεξήγηση στις παρατηρήσεις, όπως μου είπαν στο 1015, που όμως δεν είχα τη δυνατότητα να παραθέσω ανάλυση όπως εδώ; Μου είπαν πως σε οριζόντια σύσταση είναι 2 δικαιώματα, αλλά κάθετη 1 δικαίωμα.

 

Όπως αντιλαμβάνεστε, η κάθετη έγινε στην αγορά, για φορολογικούς λόγους.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων για το χρόνο που μου διαθέτετε,

θα προσπαθήσω να συνεισφέρω στο μέλλον στην κοινότητα...

 

με εκτίμηση, Τσιωτάκης Παναγιώτης

http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis/

Link to comment
Share on other sites

Κατοικείται η όχι είναι αδιάφορο... Εφόσον υπάρχει στο συμβόλαιο και δεν έχει γίνει καμιά νομική μεταβολή έχεις 2 δικαιώματα (αν δεν έχει γίνει και σύσταση οριζοντίου) στο εννιαίο οικόπεδο και εννοώ τις καθέτους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.