Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Απλή ερώτηση: Πώς θα ξέρω αν ένα συγκεκριμένο ακίνητο π.χ. "Μπουμπουλίνας 13 Μενεμένη" έχει κτηματογραφηθεί; (για δήλωση Ν/651/77).

Η ιδιοκτήτρια απαντάει "δεν ξέρω, δεν θυμάμαι".

Πηγαίνω στο αρμόδιο κτηματολογικό γραφείο;

Γίνεται από τηλεφώνου ή Ίντερνετ;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ιδιοκτήτρια απαντάει "δεν ξέρω......" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Για  Μενεμενη βλεπεις σε αυτο..

 

http://www.ypothes.gr/ypothes/index.php/newsannouncements

 

υγ

και απο οσα θυμαμαι...

αυτη η βεβαιωση του μηχανικου περι συμβατοτητας...δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα..

αρα εσυ βεβαιωνεις το αρτιο και οικοδομησιμο....το εντος... εκτος...και τον 1337...

 

για την συμβατοτητα οχι..

 

δες αυτο

 

http://www.michanikos.gr/topic/13258-Τοπογραφικό-για-Σύνταξη-Συμβολαίου/?p=181354

 

 

εκτοοος αν εχει υπαρξει κατι πιο "καινουργιο"...  που θα μας το πει καποιος φιλος...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο site της Κτηματολόγιο Α.Ε. υπάρχει λίστα των περιοχών στις οποίες υπάρχουν λειτουργούντα κτηματολογικά γραφεία και τις περιοχές που είναι υπό κτηματογράφηση, οπότε εάν ανήκεις σε περιοχή με λειτουργούν κτηματολογικό γραφείο, η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Σε περίπτωση που ιδιοκτήτης θέλει να δηλώση το αυθαίρετο κτίσμα του στο κτηματολόγιο χωρίς να έχει κάνει ένταξει στο νόμο 4178 μπορεί;

ή Μπορεί

2) Να δηλώση τα τμ στο κτιματολόγιο και μετά να ενταχθεί στο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

1.  μπορει

 

-2. την τακτοποιηση θα την κανει ...ειτε υπαρχει κτηματολογιο είτε οχι.....

 

αυτο...απο την ΠΟΜΙΔΑ

 

 

ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ:

1. Τίτλος ιδιοκτησίας ακινήτου σε απλή φωτοτυπία

2. Απόδειξη καταβολής τέλους κτηματογράφησης

3. Πιστοποιητικό μεταγραφής υποθ/κείου - τοπογραφικό διάγραμμα οικοπέδου (προαιρετικά)

4. Επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας δικαιούχου

5. Επίδειξη στοιχείου πιστοποίησης ΑΦΜ (Εκκαθαριστικό, λογ/μός ΔΕΗ κλπ.)

Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια, και δεν ενδιαφέρει αν ένα δηλούμενο κτίσμα είναι νόμιμο ή αυθαίρετο, εν όλω ή εν μέρει.  Δηλώνοντας κανείς ένα μη νόμιμο κτίσμα δεν έχει να φοβάται, αλλά ούτε να ελπίζει σε κάτι από αυτό. Οι οριζόντιες ιδιοκτησίες δηλώνονται με βάση το νόμιμο εμβαδόν που αναφέρεται στο συμβόλαιο κτήσης τους.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη , απλώς κάποιοι θέλουν να ενταχθουν αργότερα (ή και καθόλου) και να ξέρω τι θα τους πω. Φυσικά και πρέπει να ενταχθούν όλοι αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Δηλώνουμε επομένως :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ε

Ηρθε και στη περιοχη μου το κτηματολογιο και εχω καποια θεματακια.

Βασικα ομπατερας μου εχει δυο μικρες εκτασεις με ελαιοδεντρα πανω απο 15-20 χρονια. Οι εκτασεις επισης αυτες χρησιμοποιουταν απο τον ιδιο αλλα και τα αδελφια παλιοτερα. Τιτλοι ιδιλοκτησιας ομως δεν υπαρχουν παρα μονο Ε9 και δηλωσεις ελαιοπαραγωγης. Το παλιοτερο ομως εγγραφο ειναι απο το 1997 οποτε δεν μπορει να δικαιολογηθει εκτακτη χρησικτησια.

Τι γινετε σε αυτη τη περιπτωση? το δηλωνουμε και αναμενουμε για πιθανη ή οχι αναζητηση απο αλλο ιδιοκτητη' αν υπαρχει, μεχρι τη συμπληρωση 20ετιας? το εχουμε χασει ηδη..?

Link to comment
Share on other sites

θα δηλωσεις με τιτλο "χρησικτησια"

 

αν εμφανισθει "αλλος"

θα πρεπει να φερει κι αυτος χαρτιά..οπότε θα λυσετε τις διαφορες σας  με ενσταση στην επιτροπη ενστασεων του κτηματολογιου...

 

δες  οδηγιες   σε αυτο

 

http://www.ktimatologio.gr/frequentlyaskedquestionsfaq/Pages/S41Uu1NGrQJIt6ys.aspx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω, αλλα με τα χαρτια μου δεν αποδεικνυεται 20ετια, που απαιτηται.

Αλλη ερωτηση που δεν καταλαβαινω. Εχω μια αποθηκη διπλα στο σπιτι. Δηλωνεται ως βοηθιτικος χωρος? δεν υπαρχει οριζοντια η καθετη ιδιοκτησια.

Edited by corsakias
Link to comment
Share on other sites

το ειχες απο τόοοτε με ΥΔ που θα κανουν τα αδελφια...

 

δηλωνεις το σπιτι και δεξια εχει κουτακι για βοηθητικους   υπογειους χωρους

στο σημειο   για "κτισματα χωρις συσταση ΟΙ"

 

εδιτ

να δουμε λιγο τις οδηγιες για την διπλανη αποθηκη...μαλλον μπαινει σε  δευτερη  γραμμη στο Β2 με χρηση αποθηκη..

 

 

απο τις οδηγιες..

 

Β.2
Στην ενότητα αυτή καταγράφονται τα κτίρια ή κτίσματα για τα οποία δεν έχει γίνει σύσταση διηρημένης
ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης), δηλαδή δεν έχουν ποσοστό συγκυριότητας στο γεωτεμάχιο
(«χιλιοστά»).
Π.χ. εάν εντός του γεωτεμαχίου υπάρχει μία διώροφη κατοικία και μία αποθήκη ως ξεχωριστό κτίσμα, και
τα δύο κτίρια/κτίσματα θα καταγραφούν στην ενότητα αυτήν.

• Στην περίπτωση που υπάρχουν περισσότερα από τέσσερα κτίρια, τα στοιχεία των υπολοίπων
συμπληρώνονται στο πεδίο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ή σε άλλο ΕΝΤΥΠΟ <1.
• Στο πεδίο «Έτος κατασκευής» συμπληρώνετε το έτος που εκδόθηκε η άδεια της πολεοδομίας και σε
περίπτωση που τμήματα του κτιρίου έχουν κτιστεί σε διαφορετικές χρονολογίες συμπληρώνετε την
αρχική.
• Στο πεδίο «Συνολικός αριθμός ορόφων (πλην υπογείων)» προσμετράτε και την πυλωτή (εφόσον
υπάρχει), ενώ στο πεδίο «Συνολικό εμβαδόν ορόφων σε τ.μ. (πλην υπογείων)» δεν προσμετράτε το
εμβαδόν της πυλωτής παρά μόνο των κλειστών ορόφων.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.