Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πρέπει να βάλουμε κάτι ως συνημμένο στην αίτηση διόρθωσης/ένσταση για να διορθώσουμε το εμβαδόν κτιρίου που μας προέκυψε μικρότερο κατά την αποτύπωση για 4178;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν λες τι "κτιριο" ειναι αυτο..

παντως,

αν εχει υπαχθει σε καθεστως ΟΙ...τοτε παραμενει η περιγραφη του συμβολαιου, όπως εχει μεταγραφει...

και δεν μπορει να αλλαξει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, κάνω μια διόρθωση ορίων σε ένα οικόπεδο που το κτηματολόγιο το εμφανίζει μετατοπισμένο σε σχέση  με την πραγματική του θέση. Έκανα το διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών και έδειξα την μεταβολή που πρέπει να γίνει δείχνοντας ότι μαζί με το δικό μου ακίνητο αντίστοιχα πρέπει να μετακινηθεί και το όμορρο. Ο τοπογράφος στο κτηματολόγιο μου ζήτησε να δείξω την αλλαγή μόνο στο δικό μου ακίνητο και να μην πειράξω το όμορρο, κάνοντας το αυτο το όμορρο από 250 τμ φαίνεται 290 τμ. Θα κάνουν αυτοί την διόρθωση και στο όμορρο ή μετα την μεταβολή το όμορρο θα μείνει καταχωρημένο με παραπάνω τμ απότι λεέι ο τίτλος ιδιοκτησίας; Ρωτάω γιατί ζήτησα από τους όμορρους ιδιοκτήτες να υπογράψουν συναίνεση οπότε σκέφτομαι ότι αν δεν διορθώσει και το δικό τους το κτηματολόγιο θα τους έχω βάλει να συνεναίσουν σε κάτι λανθασμένο

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/search?q=www.ktimatologio.gr/mediacenter/Publications/2921.pdf&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=c32rVu7wKcalsAGy45agDg

 

 

 

 

αλλο γεωμετρικες μεταβολες

και αλλο μεταβολη γεωμετρικων στοιχειων

 

δες τις οδηγιες του Κτηματολογιου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχει κάποιος/α συνάδελφος το έντυπο Δ2 του Κτηματολογίου σε word ή excel; Υπενθυμίζω πως το Δ2 αναφέρεται σε νομικά πρόσωπα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορείς να το βρεις εδώ:  

http://www.ktimatologio.gr/cadastralsurvey/Documents/D2%20open.pdf

 

Άργησα 3 λεπτά ...  πάντως πάνω στο pdf μπορείς να γράψεις

Edited by Mdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.