Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς δηλώνω αυτό το οικόπεδο;


Recommended Posts

Επειδή αυτό το οικόπεδο έχει αρκετές ιδιαιτερότητες και δεν έβγαλα ξεκαθαρή απάντηση ψάχνοντας τους Νόμους και στα υπάρχοντα θέματα, ξεκίνησα καινούργιο θέμα

 

Εντός οικισμού κάτω των 2.000 κατοίκων με ελάχιστο εμβαδόν οικοπέδου 300 τμ και πρόσωπο 12 μ. υπάρχει οικόπεδο προ του '85,

60 τ.μ. με πρόσωπο 8 μ. σε κοινοχρηστο δρόμο,

 

έχουμε τα εξής θέματα, (το τοπογραφικό το θέλουν για μεταβίβαση)

 

α)Ο ιδιοκτήτης (μεγάλος σε ηλικία) δεν έχει συμβόλαιο,

ψάχνοντας και ρωτώντας κατέληξα στο να συντάξω το τοπογραφικό βασιζόμενος στην δήλωση του ιδιοκτήτη περί ορθότητας των ορίων, και εγώ στη δήλωση να συμπληρώσω "δεν έγινε έλεγχος τίτλων"

έτσι μου είπαν οτί είμαι καλυμμένος, ισχύει;

 

β)για την αρτιότητα,

επειδή δεν υπάρχει συμβόλαιο που να δείχνει οτι προϋπάρχει του '85, να δηλώσω "είναι άρτιο κατά παρέκκλιση εφόσον προϋφίσταται της ημερομήνια-1985"

 

γ)για την οικοδομησιμότητα,

έχει πρόσωπο σε ΚΧ δρόμο 8 μ. και όχι 12 μ.,

ισχύει η παρέκκλιση εαν είναι προ του '85 όπως και στην αρτιότητα;

πάντως εφάπτεται κατά μήκος όλης της πλευράς του οικοπέδου, αυτό είναι αρκετό για να είναι οικοδομήσιμο και ας μην έχει το απαιτούμενο πρόσωπο;

 

δ)υπάρχει πρόβλημα δουλείας με τον γείτονα,

ο πελάτης μου, πέρναγε από ένα διάδρομο μέσα από το οικόπεδο του γείτονα για να μπει στη δική του αυλή, φυσικά δεν έχει κανένα συμφωνητικό για δουλεία, αλλά θέλει να το δείξω στο διάγραμμα, τι κάνω;

το δείχνω σαν "δουλεία υπερ του τάδε" και είμαι καλυμμένος με τα "δεν έγινε έλεγχος τίτλων" και την "δήλωση του ιδιοκτήτη περί ορθότητας των ορίων" ή θα έχω πρόβλημα;

 

ε)ο ΚΧ δρόμος είναι πλάτους 3,50 μ. όμως επειδή στο όριο του οικοπέδου που εφάπτεται στο δρόμο βρίσκεται κτίσμα δεν χρειάζεται να παραχωρήσει έδαφος για να απέχει 2 μ. από τον άξονα του δρόμου; Ακόμα και με τον δρόμο των 3,50 μ. είναι οικοδομήσιμο;

 

 

έχω καταλήξει στο να δηλώσω "είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο εφόσον προϋφίσταται της ημερομήνια-1985" και "δεν έγινε έλεγχος τίτλων"

και για τα όρια του οικοπέδου και την δουλεία να βασιστώ στην δήλωση του πελάτη που αυτός την υπογράφει,

ή μήπως πρέπει να κάνω τον δικηγόρο και τον συμβολαιογράφο και να ψάχνω να βρω συμβόλαια για την ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μελέτησα αναλυτικά αυτά που λες, αλλά νομίζω ότι με βεβαίωση από τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας μπορείς να ισχυοποιήσεις πολλά από τα παραπάνω (δουλεία, προϋφιστάμενο, κλπ).

Είναι και προεκλογική περίοδος, οπότε κινήσου γρήγορα.

Επιφυλάσσομαι να επανέλθω και συγνώμη για την πρόχειρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σε μια περίπτωση που έπρεπε να τεκμηριωθεί ο χρόνος δημιουργίας του γηπέδου για να έχω αρτιότητα και δεν υπήρχαν τίτλοι , έβαλα επάνω στο τοπογραφικό Υ. δήλωση ιδιοκτήτη που δήλωνε ότι το γήπεδο υπήρχε από τότε.

 

Και στην δική μου του 651 έγραψα "βάσει της ανωτέρω δήλωσης του ιδιοκτήτη το γήπεδο προυφίσταται του έτους ΧΧΧΧ άρα σύμφωνα με το αρθρο Χ του ΠΔ Υ είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδόμήσιμο".

 

Τώρα σωστό - λάθος ....θα το μάθω στό μέλλον....

 

Περίμενε να δεις και την γνώμη των άλλων συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δική μου άποψη είναι παιχνίδι με την φωτιά. Αν για παράδειγμα βρεθεί κάποιος στο μέλλον και αποδείξει ότι το οικόπεδο είναι καταπατημένο τί κάνεις τότε; Πώς θα δικαιολογήσεις την έλλειψη τίτλων; Ας ξεκινήσω όμως από ποιο βασικά ζητήματα. Σχέδιο του οικισμού δεν υπάρχει; Δεν μπορεί να βρεθεί σε ποιόν είναι καταχωρημένο το οικόπεδο από τα στοιχεία του σχεδίου του οικισμού;

Επίσης καλό είναι να μην ακούμε τον ιδιοκτήτη σε τέτοιες περιπτώσεις. Στην τελική ό,τι και αν γίνει ο ιδιοκτήτης θα ρίξει το βάρος σε εσένα. Λες αν φτάσει κάποια στιγμή η υπόθεση στα δικαστήρια να αναλάβει τις ευθύνες; Το μόνο που θα πει είναι: "Εγώ δεν ξέρω από αυτά τα πράγματα. Γι' αυτό και κάλεσα μηχανικό για να συντάξει το τοπογραφικό." Δεν λέω φυσικά να παρατήσεις την υπόθεση αλλά νομίζω ότι χρειάζεται πολύ προσεκτικές κινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον cna, εκτος απο αυτά πρέπει να δεις καλά και τον ΚΧ δρόμο.

τον διαδρομο τον δείχνεις αφού υπάρχει, γράφεις διάδρομος και δεν γράφεις για καμία δουλεία,δεν ειναι δική μας δουλεία αλλα του δικηγόρου.

η παρέκκλιση εαν είναι προ του '85 όπως και στην αρτιότητα... (ναί) και ότι λέει ο avgoust.

κόβεις απόδειξη!!!

καλό είναι να κοιμώμαστε τα βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σε μια περίπτωση που έπρεπε να τεκμηριωθεί ο χρόνος δημιουργίας του γηπέδου για να έχω αρτιότητα και δεν υπήρχαν τίτλοι , έβαλα επάνω στο τοπογραφικό Υ. δήλωση ιδιοκτήτη που δήλωνε ότι το γήπεδο υπήρχε από τότε.

 

Και στην δική μου του 651 έγραψα "βάσει της ανωτέρω δήλωσης του ιδιοκτήτη το γήπεδο προυφίσταται του έτους ΧΧΧΧ άρα σύμφωνα με το αρθρο Χ του ΠΔ Υ είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδόμήσιμο".

 

Τώρα σωστό - λάθος ....θα το μάθω στό μέλλον....

 

Περίμενε να δεις και την γνώμη των άλλων συναδέλφων.

 

όταν λες οτι έβαλες Υπ. Δήλωση του ιδιοκτήτη, εννοείς Υπ. δήλωση του Ν. 1599 και την έβγαλες φωτοτυπία πάνω στο διάγραμμα?

 

συμφωνώ με τον cna, εκτος απο αυτά πρέπει να δεις καλά και τον ΚΧ δρόμο.

 

τι πρέπει να δω για τον ΚΧ δρόμο;

 

με το πρόσωπο των 8 μ. τι γίνεται, αυτομάτως γίνεται μη οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Για το (β):

ό,τι, είπαν οι συνάδελφοι ισχύουν όλα. Τώρα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια δική σου διερεύνηση για το οικόπεδο, π.χ. από γείτονες μεγάλους σε ηλικία, κ.λ.π. Επίσης, από το σχέδιο του οικισμού, όπως είπε και ο cna, εντόπισέ το στο χάρτη του οικισμού και προσπάθησε να δεις αν υπάρχει και πώς υπάρχει. Επίσης, απο το αν το κτίριο που υπάρχει μέσα φαίνεται παλιό. Βέβαια, όλα αυτά δεν σε εξασφαλίζουν... Να ξέρεις, πάντως, ότι ο ιδιοκτήτης όταν θα πάει στο συμβολαιογράφο για μεταβίβαση ή γονική παροχή, μην έχοντας συμβόλαιο για το οικόπεδο ή άδεια για το κτίριο, θα του ζητήσει βεβαίωση Δημάρχου για την παλαιότητα, ότι δηλ, προϋφίσταται του ΄55.

Έτσι, προκύπτει άρτιο κατά παρέκκλιση, ως προϋφιστάμενο του '55.

Για τα (γ) & (ε):

για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 4.00μ. Αν το κτίριο εφάπτεται καθ' όλο το μήκος της πλευράς του οικοπέδου που αποτελεί το πρόσωπο στον Κ.Χ, τότε δεν χρειάζεται παραχώρηση, είναι οικοδομήσιμο. Η παρέκκλιση της οικοδομησιμότητας έγκειται στο ότι το μήκος του προσώπου του οικοπέδου δεν είναι 12.00μ και είναι 8.00μ.

Συμπερασματικά, το οικόπεδό σου είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

Όσον αφορά στη δουλεία:

τόση ώρα λέμε ότι το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε Κ.Χ και εξυπηρετείται από αυτόν. Αν η δουλεία δεν φαίνεται σε κανένα συμβόλαιο, ούτε στου γείτονα και υπάρχει μόνο δια λόγου, τότε... για μένα δεν υφίσταται. Όμως, αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους παππούδες στα χωριά.

Και εξηγούμαι: ο ΓΟΚ λέει, ότι η δουλεία παύει να υφίσταται όταν αίρεται ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκε. Στην προκειμένη, το οικόπεδο έχει πρόσωπο, άρα δουλεία τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Για το (β):

ό,τι, είπαν οι συνάδελφοι ισχύουν όλα. Τώρα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια δική σου διερεύνηση για το οικόπεδο, π.χ. από γείτονες μεγάλους σε ηλικία, κ.λ.π. Επίσης, από το σχέδιο του οικισμού, όπως είπε και ο cna, εντόπισέ το στο χάρτη του οικισμού και προσπάθησε να δεις αν υπάρχει και πώς υπάρχει. Επίσης, απο το αν το κτίριο που υπάρχει μέσα φαίνεται παλιό. Βέβαια, όλα αυτά δεν σε εξασφαλίζουν... Να ξέρεις, πάντως, ότι ο ιδιοκτήτης όταν θα πάει στο συμβολαιογράφο για μεταβίβαση ή γονική παροχή, μην έχοντας συμβόλαιο για το οικόπεδο ή άδεια για το κτίριο, θα του ζητήσει βεβαίωση Δημάρχου για την παλαιότητα, ότι δηλ, προϋφίσταται του ΄55.

Έτσι, προκύπτει άρτιο κατά παρέκκλιση, ως προϋφιστάμενο του '55.

 

ok,

για την αρτιότητα το κατάλαβα οτι είναι κατα παρέκκλιση,

 

με την οικοδομησιμότητα όμως τι γίνεται;

το πρόσωπο των 8 μ. το καθιστά ως μη οικοδομήσιμο ή επειδή εφάπτεται η μια πλευρα του οικοπέδου σε όλο το μήκος της σε ΚΧ δρόμο αρκεί για να είναι οικοδομήσιμο;

 

ο οικισμός είναι σχεδόν ακατοίκητος, τον χειμώνα μένουν 2-3 άνθρωποι...

 

ΥΓ. μια διευκρίνιση για αυτή τη περίπτωση,

ο εγγονός του ιδιοκτήτη, στον οποίο θα μεταβιβάσει το οικόπεδο, ειναι πολύ καλός μου φίλος, δεν υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης, γι' αυτό ψαχνω να βρω τη καλύτερη δυνατή λύση και γι΄αυτόν και για ΄μένα, εαν ήτα κάποιος άλλος ίσως και να το είχα παρατήσει, αλλά αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχω όρεξη να κάνω τον δικηγόρο και τον ερευνητή και να ψάχνω να βρω έγγραφα. Αυτά μπορούν να τα κανονίσουν με το συμβολαιογράφο

 

ο κύριος προβληματισμός μου τώρα είναι η οικοδομησιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

εννοείς

"επειδή εφάπτεται η μια πλευρα του οικοπέδου σε όλο το μήκος της σε ΚΧ δρόμο αρκεί για να είναι οικοδομήσιμο" και ας μην έχει το απαραίτητο πρόσωπο

οκ, τώρα μάλλον έχω βγάλει μια άκρη, εαν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα αργότερα θα το δω...

 

παρεπιπτόντως, ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.