Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με Μονόριχτη στέγη


thita.e

Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας.

 

Σε περίπτωση που το κτίσμα είναι στρεβλό, (η μία του πλευρά είναι αρκετα μικρότερη) πως μπορεί να κατασκευασθεί μια μονόριχτη στέγη από σκυρόδεμα?

 

Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός πως από τη στιγμή που δεν έχουμε τέλειο ορθογώνιο, η επιφάνεια της στέγης για να έχει μία κλίση ενιαία, θα πρέπει η μικρή πλευρά του στρεβλού ορθογωνίου (πλευρά 1-2 στο σχήμα) να υπερυψωθεί. Η άλλη λύση (χωρίς την υπερύψωση) απλά δίνει μια επιφάνεια με κλίση σε 2 κατευθύνσεις, όπου κατασκευαστικά δεν ξέρω αν μπορεί να υλοποιηθεί.

 

Για να μη χαθώ στις επεξηγήσεις επισυνάπτω την κάτοψη του κτίσματος και τις δύο πιθανές λύσεις που μπορώ να σκεφτώ. (με κόκκινο οι επιφάνειες που είναι πιο μπροστά)

post-34633-131887250058_thumb.jpg

post-34633-131887250076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προφανώς είναι το Β

 

ο μόνος λόγος να κάνεις πχ το Α είναι να το θες για αρχιτεκτονικούς λόγους

αν και δεν νομίζω πως είναι στις προθέσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται... Η κλιση της στεγης σου ειναι ΜΙΑ....απλα στην πλευρα θα εισαι στο πχ +3.3 στην αλλη θα εχεις κατεβει πιο χαμηλα στο πχ +3.0

 

Προφανως ειναι η πρωτη λυση (πανω-κατω) ....ΟΧΙ η δευτερη....

Link to comment
Share on other sites

Στην φάση του καλουπώματος - σκυροδέτησης και τα δύο γίνονται εξίσου εύκολα. Από πλευράς πολιτικού μηχανικού η δεύτερη λύση δίνει στρεβλή - ευθειογενή επιφάνεια και παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ακαδημαϊκά φυσικά.

Τόσο στην πρώτη, όσο και στην δεύτερη λύση, αυτός που θα περάσει τα κεραμίδια θα σε βρίσει.

Καλύτερα θα ήταν η κάτω δοκός να είναι κάθετη στην κλίση (και φυσικά οριζόντια).

Link to comment
Share on other sites

Τα κεραμιδια δεν ειναι προβλημα..Απλα η τελευταια σειρα θα ειναι κομμενη φαλτσα...

Υποθετω οτι ειναι οψεις αυτα που βλεπουμε και οχι δοκαρια....Φυσικα το δοκαρι θα ειναι οριζοντιο και τα μπροστα υποστυλωματα θα εχουν ιδιο υψος...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχιτέκτων Myri προτείνει το Β και ο Πολιτικός μηχανικός Τέρυ την Α! :P

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις εννοείται.

 

Τα προβλήματα -αφού στην σκυροδέτηση/καλούπωμα δεν υπάρχει πρόβλημα- ελαχιστοποιούνται. Ο "κεραμιδάς" ούτως η άλλως θα με έβριζε.

 

Όμως!

 

Στην Α λύση, όπου μου φαίνεται και μένα πιο ορθή υπάρχει το εξής θέμα...Στην μικρή πλευρά, αν υπερυψωθεί η κεκλιμμένη δοκός για να υπάρχει ενιαία κλίση, το ύψος του ορόφου μεγαλώνει. Και ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα 7,5 μέτρα. Θα δεχτούν στην πολεοδομία ότι η υπερύψωση "ανήκει" στη στέγη (σικ) ή θα την μετρήσουν στο καθαρό ύψος του ορόφου?

 

Εντιντ- Τέρρυ για ποιό δοκάρι μιλάς? Οριζόντια δοκάρια υπάρχουν μόνο κατά τη διεύθυνση 1-4 ή 2-3. Τα εγκάρσια ακολουθούν την κλίση της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα υπερυψωθει καμια δοκος....Ειπαμε οριζοντια....Εσυ μετρας εκει το υψομετρο + τη στεγη σου....

 

Φαντασουτο στο μυαλο σου...Εχεις μια δοκο κεκλιμενη σε κατοψη...οχι σε οψη....Η στεγη σου θα δωσει την υψομετρικη διαφορα λογω της παραγωνιας...

 

ΥΓ. Να δω πας θα υπολογισεις τον ογκο..χιχιχι...μου εχει τυχει και μενα...και ειδα και επαθα να εξηγησω στην πολεδομια οτι δεν ειναι ενα απλο τριγωνικο πρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το θέμα του όγκο θα γίνει μάχη!

 

Νομίζω τα παρακάτω σκίτσα θα βοηθήσουν.

 

Τι γίνεται ακριβώς στην γωνία "1"? (Untitled2.jpg)

 

Καλύτερα θα ήταν η κάτω δοκός να είναι κάθετη στην κλίση (και φυσικά οριζόντια).

 

AlexisPap για ποια δοκό μιλάς?

post-34633-131887250104_thumb.jpg

post-34633-131887250116_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει για την δοκο που θα εχεις στο χαμηλο τμημα στης στεγης...

 

Εγω τα σχηματα δεν τα καταλαβαινω....

 

 

Τα "πισω" υποστηλώματα θα εχουν υψομετρο πχ 4.20μ και τα "μπροστα" θα εχουν υψομετρα 3.0μ Τα μπροστα και πισω δοκαρια θα ειναι οριζόντια και τα δοκαρια αριστερα-δεξια θα ειναι κεκλιμενα...

 

Προσπαθω να το κανω στο ΦΕΣΠΑ αλλα δεν φαινεται πολυ καλα στο 3Δ για να το καταλαβεις....

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ σευχαριστω για τον κόπο σου...

 

Θα το ψάξω παραπάνω και θα συμβουλευτώ κάποιον έμπειρο στατικό.

 

Το σπίτι είναι το παρακάτω και φυσικά με ενδιαφέρει ως Αρχιτέκτονα και η αισθητική της λύσης. Η κύρια όψη του κτιρίου είναι μεγαλύτερη από την οπίσθια, λόγω οικοπέδου, και αυτό δημιουργεί αρκετά προβλήματα ένα από τα οποία και οι στέγες.

post-34633-131887250129_thumb.jpg

post-34633-131887250143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.