Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο στη λίστα των 200 κορυφαίων ΑΕΙ της εφημερίδας "Times"


ilias

Recommended Posts

εδω δεν τους μπαγλάρωσαν για απάτες 10 εισαγγελείς + ένας εισαγγελεας εφετών και περιμένεις να τα βρει η επιτροπή (κεντρική ομάδα του κράτους)

 

ποια επιτροπή ποτέ απέδωσε δικαιωσύνη;;;

μήπως η επιτροπή Βατοπεδίου; :P

 

 

Το πανεπιστήμιο παραμένει δημόσιο. Είμαι υπέρ αυτού

εσύ μπορεί να είσαι

οι ειδικοι πάλι (οι managers) ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι ειδικοι πάλι (οι managers) ΟΧΙ

 

Ε καλά να τους ονομάσουμε τότε γενικούς γραμματείς.

 

ποια επιτροπή ποτέ απέδωσε δικαιωσύνη;;;

μήπως η επιτροπή Βατοπεδίου;

 

Είπα, τα παράπονά σας στους πολιτικούς. Εγώ δεν είμαι πολιτικός ούτε ασχολούμαι, ούτε μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

σαν δε ντρεπονται...

 

 

υπαρχει νοθεια στην ερευνα...

 

δεν μπηκε παραγοντας οικογενειοκρατια και παραγοντας ''πηρα την θεση γιατι ειμαι κομματοσκυλο''

 

αλλιως πρωτη 100 αδα θαταν μεχρι και επαγγελματικες σχολες μας ..οχι ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ μονο

 

 

εντιτ....α ναι και ο παραγοντας ''ειμαι 18 και κλεινω την σχολη επειδη δεν υπαρχει γραμμη μετρο κρεβατι μου-γραφειο σχολης και συνδιοικω ''

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις κύριοι.

Εκτός αν ανέχεστε τα καφενεία σχολές όπως είναι τώρα στο έλεος των καρναβαλιών (παρατάξεις, έχουν και πολλά χρώματα).

Link to comment
Share on other sites

Ανάγνωση γνωρίζω...αλλά αυτά που παραθέτεις δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν...

Και μετά το copy paste περιμένω ακόμα προτάσεις σου...

 

 

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

1. Ο αριθμός των φοιτητών σε κάθε σχολή ορίζεται κάθε πέντε χρόνια από αποφασιστικό όργανο με συμμετοχή σχολών, επαγγελματικών ενώσεων, υπουργείο Παιδείας, ΥΠΕΚΑ, ΥΠΟΜΕΔΙ.

2. Σε κάθε σχολή εισάγονται μόνο με πανελλήνιες και κανένας άλλος (όχι αθλητές, τρίτεκνοι, κτλ)

3. Συμπλήρωση όλης της εκπαιδευτικής διαδικασίας με την εφαρμογή της θεωρίας στην πράξη. Διαλέξεις, επισκέψεις σε έργα και εργοτάξια, πρακτική άσκηση κάθε καλοκαίρι ένα μήνα. Αξιοποίηση των εργαστηρίων με κάλυψη των αναγκών σε τεχνικό προσωπικό, υλικά και συσκευές.

4. Κανένας καθηγητής μόνιμος. Μόνο οι καθηγητές της ανώτατης βαθμίδας γίνονται μόνιμοι μετά 15 χρόνια παραμονής στη θέση. Σε κάθε κρίση ή ανανέωση υπάρχει ανοικτή προκήρυξη της θέσης. Το εκλεκτορικό σώμα ορίζεται με τρόπο που εξασφαλίζει την αντικειμενικότητα και ορθοτητα της κρίσης.

5. Η Ανώτατη τεχνολογική εκπαίδευση έχει σπουδές με πέντε συνεχή χρόνια και μόνο σε πολυτεχνικές σχολές. Όλα τα αντίστοιχα σε πολυτεχνικές σχολές τμήματα ΤΕΙ είτε συνενώνονται με πολυτεχνικές σχολές είτε επανιδρύονται ως πολυτεχνικές σχολές.

6. Οι σπουδές σε κάθε πολυτεχνική σχολή οδηγεί σε ένα ενιαίο δίπλωμα. Οι κατευθύνσεις εντάσσονται στο ενιαίο δίπλωμα. Παραπέρα ειδικεύσεις αντιμετωπίζονται με μεταπτυχιακές σπουδές.

7. Κάλυψη της οικονομικής χρηματοδότησης από το κράτος αλλά και αξιοποίηση της οικονομικής δραστηριότητας των πολυτεχνείων με τρόπο διαφανή.(περιουσία, εργαστήρια, έρευνα, κα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.

Τώρα μάλιστα.

Μετά τις προτάσεις και των υπολοίπων τις μαζεύουμε και τις καταθέτουμε στο καφενείο το υπουργείο παιδείας.

Οι υπόλοιποι να ακούσουμε προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

στις προτασεις να μπει να γινουν σωστες εξετασεις στο ΤΕΕ 4ωρα σοβαρα...

 

γιατι οτι και αν λεμε ενταξει ανεβαινει το επιπεδο των σχολων.....τους μπαμπακηδες-μαμακηδες του 9 που πανε εξωτερικο πως αφηνουμε απεξω ειναι το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

πρακτική άσκηση κάθε καλοκαίρι ένα μήνα

διαφωνώ , έχω ξαναπει 100 φορές τους λογους

 

Κανένας καθηγητής μόνιμος. Μόνο οι καθηγητές της ανώτατης βαθμίδας γίνονται μόνιμοι μετά 15 χρόνια παραμονής στη θέση. Σε κάθε κρίση ή ανανέωση υπάρχει ανοικτή προκήρυξη της θέσης. Το εκλεκτορικό σώμα ορίζεται με τρόπο που εξασφαλίζει την αντικειμενικότητα και ορθοτητα της κρίσης.

επειδή φοβάμαι πως το 2ο δεν είναι δυνατον να εξασφαλιστεί

δεν είμαι βεβαιη για το θεμα της άρσης της μονιμότητας

 

Όλα τα αντίστοιχα σε πολυτεχνικές σχολές τμήματα ΤΕΙ είτε συνενώνονται με πολυτεχνικές σχολές είτε επανιδρύονται ως πολυτεχνικές σχολές.

μεγάλη κουβέντα

αν τα ΤΕΙ δεν χρειάζονται να κλέισουν

γιατι να συνενωθούν με τις πολυτεχνικές σχολές ή να επανιδρυθούν ως πολυτεχνικές

για να μην απολυθούν οι εργαζόμενοι;

 

 

Οι σπουδές σε κάθε πολυτεχνική σχολή οδηγεί σε ένα ενιαίο δίπλωμα. Οι κατευθύνσεις εντάσσονται στο ενιαίο δίπλωμα. Παραπέρα ειδικεύσεις αντιμετωπίζονται με μεταπτυχιακές σπουδές.

δεν το κατάλαβα

εννοείς πως από το Πολυτεχνειο θα βγαίνεις και θα είσαι Πολυτεχνίτης και όχι ΠΜ, Αρχιτέκτνας, Μηχανολόγος, Χημικός ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Myri ο μηχανικός όπως και ο δικηγόρος δυστυχως χρειάζεται την πρακτική σε πολύ υψηλότερο βαθμό γιατί το εύρος των ασχολιών του είναι τόσο μεγάλο που το δίπλωμα δεν μπορεί αυτό να του το προσφέρει.

 

Το οτι έχει κάποιος δίπλωμα δεν σημαίνει οτι μπορεί και να ασκήσει το επάγγελμα του.

Απλά έχει θεωρητικές γνώσεις στο αντικείμενο του.

Όλοι πάνε δίπλα σε κάποιον για να μάθουν είτε είναι υδραυλικοί είτε δικηγόροι. Γιατί όχι και μεις?

 

Τα ΤΕΙ αλλά να κλείσουν και άλλα να συνενωθούν και να υπάρχει σχολή που να βγάζει εργοδηγούς που τους έχουμε τόσο πολύ αναγκη σήμερα.

 

Γιαυτό και ο μηχανικός στην Ελλάδα κάνει κατ'ουσίαν και δουλειά εργοδηγού.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι έχει κάποιος δίπλωμα δεν σημαίνει οτι μπορεί και να ασκήσει το επάγγελμα του.

διαφωνω,

επισης διαφωνουν οι Πολυτεχνικές σχολές, το ΤΕΕ και η Ελληνική Πολιτεία

 

οποιοσδήποτε ασκει το επαγγελμα του μηχανικού βάζει την υπογραφή του ως εγγύηση της γνώσης του και των ικανοτήτων του

μάλιστα δεσμευεται για το υπόλοιπο της ζωης του για να μην πω και μεταθάνατον

 

 

Τα ΤΕΙ αλλά να κλείσουν και άλλα να συνενωθούν και να υπάρχει σχολή που να βγάζει εργοδηγούς που τους έχουμε τόσο πολύ αναγκη σήμερα.

το νεο μοντέλο που μας πλασάρεται

θέλει μέσω εμπειρίας και πιστοποιήσεων , οι εργοδηγοί να αποκτούν δικάιωμα υπογραφής

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.