Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη δομικού στοιχείου εκ των υστέρων


 

Recommended Posts

Είπαμε με αρμό.

 

Ναι το είδα και θα θελα να μου το περιγράψεις λίγο.. Εννοείς η μια πλευρά να μη πακτωθεί πλήρως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...Επομένως μιλάμε για τη τάξη?

[...]

Και τι εννοείς με το "Η διάμετρος πάκτωσης να μην είναι η διάμετρος της ράβδου αλλά η διάμετρος της οπής + 2mm"? Ποιά λες διάμετρο πάκτωσης...

 

Θες τάξη... Αν έπρεπε να πακτώσεις Φ8 σε σκυρόδεμα C20/25 δεν θα είχες απαίτηση Lb0 = 68Φ = 54cm που προκύπτει από τον τύπο 17.1 της §17.6.2 του ΕΚΩΣ;

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι προκειμένου περί εποξειδικής ρητίνης (υποθέτοντας ότι ανοίγεις τρύπα Φ10 και χρησιμοποιείς κάποια κατάλληλη παχύρρευστη ρητίνη με αδρανές) να θεωρήσεις διάμετρο πάκτωσης Φ12mm, οπότε θα λάβεις:

 

Lb = 0.008^2/(0.7*4*0.012) * 435/2.3 = 0,36m.

 

Αλλά lb.net = 0.3Lb = 0,3*0,54=0,16m

 

Εγώ δεν θα άνοιγα ούτε με σφαίρες τρύπα μικρότερη από 30cm.

Αλλά και πάλι, το κλειδί της επιτυχίας είναι στην εφαρμογή...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το 68Φ κτλ εχουν προκυψει για σκυροδεμα-χαλυβα και οχι για χαλυβα-ρητινη-σκυροδεμα...

 

Θα μου πεις το σκυροδεμα ειναι το ασθενεστερο αρα αυτο βαζει τους κανονες...

 

Δεν ξερω πως τα λογισμικα διασταστιολογουν τις αγκυρωσεις με ρητινη, αλλα εγω τα εμπιστευομαι....

 

Και αν ειχε μηχανικο αγκυριο τι γινοταν????

 

Μην ξεχναμε παλι και την αστοχια κωνου σκυροδμετος....

Link to comment
Share on other sites

Τα λογισμικά που γνωρίζω υπολογίζουν αστοχία κώνου. Γενικά η αστοχία κώνου απαιτεί μηδαμινό βάθος (γύρω στα 10Φ ~ 15Φ), που μπορεί να είναι καλό για ένα αγκύριο, αλλά όχι και για αποκατάσταση μονολιθικότητας...

 

Υ.Γ: Ακριβώς, το σκυρόδεμα βάζει τους κανόνες. Υποθέτω το +2mm λόγω της υψηλής συνάφειας ρητίνης - σκυροδέματος. Αλλά και πάλι τονίζω ότι αυτά που λέω είναι προσωπική γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι με 30εκ βαθος δεν προβλημα με το σκυροδεμα (αστοχια κωνου..)

 

Επειδη εχω δει ομως προσθηκη εξωστη με μελετη εργολαβου...

1.5μ εξωστης, βαζανε φουρουσια 1.5μ μηκος, 30εκ πλατος και στα φουρουσια διαμηκη 4Φ20 πανω-κατω....τρυπαγανε ανα 3-5εκ, φαντασου οι κατω τρυπες βγηκαν απο την αλλη του δοκαριου....εκει θα εχεις προβλημα σιγουρα...Αλλα αλλος επεβλεπε οποτε...

 

Κανονικα πρεπει να κανεις και ενα pull-out να δεις τι γινεται με το σκυροδεμα..Αν πεσεις σε αδονητο, σαθρο κτλ???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Alex(άντε και σένα terry..,από Archytas περιμένω διευκρίνιση περί αρμού,μιας και το παρουσίασε ως πιο ασφαλή και απόλυτη λύση: "Είπαμε με αρμό" :P)

Μάλλον θα καταλήξουμε σε μεγαλύτερο βάθος οπής(40cm? όσο επιτρέψει και το δοκάρι..)

Link to comment
Share on other sites

...και στα φουρουσια διαμηκη 4Φ20 πανω-κατω....τρυπαγανε ανα 3-5εκ, φαντασου οι κατω τρυπες βγηκαν απο την αλλη του δοκαριου...

 

Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι...:roll: Εγώ έχω πακτώσει μέχρι Φ18 και για τον λόγο αυτό έχω μία αρίδα 1,30m Φ20 :). Και μετά έλεγχο με γρύλο στο 80% του fyd. Ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά στα μικρά βάθη παίρνω κανονικότατη εξόλκευση. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασα από τον προμηθευτή μου, την έφερε από Αθήνα, δεν ξέρω ποιας εταιρίας είναι, την πλήρωσα 280€. Σπάει πολύ εύκολα, γιαυτό και έχω μία ενώ αγόρασα τρεις :(. Δεν είναι πάντως σπάνιο πράγμα, κι άλλους που ρώτησα μου φέρνουν με τα ίδια περίπου λεφτά.

 

Επίσης δεν είναι Φ18. Είναι Φ20 (SDS max).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.