Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εικονικές αποδείξεις προς εργοδότες


Recommended Posts

Με τις αλλαγές στο φορολογικό των μηχανικών, και την είσοδο των ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ στο παιχνίδι, θεωρώ δεδομένο ότι το πρόβλημα δεν το αντιμετωπίζουν λίγοι.

 

 

 

Αν το αφεντικό μου, μου ζητούσε να του κόψω αποδείξεις μέχρι το αφορολόγητο, μιας και εμένα δε θα μου κόστιζε τίποτα (στην ουσία δεν έχω άλλα έσοδα) και αυτός θα μπορούσε να δικαιολογήσει έξοδα.

 

 

 

 

Άλλοι που εργάζονται με ΑΠΥ δεν αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε το κάνω ποτέ γιατί με αυτό τον τρόπο ενισχύεις τους ανταγωνιστές μας. Αλλά είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή. Πάντως συνηθίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά από ότι έχω καταλάβει, επειδή τώρα έξω ξεκινήσει.

 

Όταν παίρνεις 1000 ευρώ για μια δουλειά, σου δίνουν 1030. 1000 + 230 ΦΠΑ - 200 ΠΦ.

 

Αν η υπρετιμολόγηση συνηθίζεται, πώς συνηθίζεται να γίνεται?

 

 

Έστω ότι παίρνεις 4000.

 

Κόβεις 10000 και σου δίνει 300 ακόμα?

 

(δηλαδή 10000*0,23 (ΦΠΑ) - 10000*0,2(Παρακράτηση Φόρου)

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν δεσμεύεστε να επιστρέψετε cent φόρου την επόμενη χρονιά (γιατί δεν ξέρετε αν θα έχετε επιστροφή και γιατί είναι παράνομο). Έχετε υπόψη σας πάντως, ότι αποτελεί ένα από τα σοβαρότερα φορολογικά αδικήματα.

Link to comment
Share on other sites

απο τη μια δε ξέρουμε αν θα έχουμε επιστροφή και από την άλλη θεωρούν το ΦΕ μέσα στις καθαρές αποδοχές μας....Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα λέω. Μην τυχόν και υπογράψετε κανένα παλιόχαρτο ότι θα επιστρέψετε τον Φ.Ε. που παρακρατήθηκε σε αυτόν που κόψατε την απόδειξη, το επόμενο έτος. Γιατί υπήρχαν και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

εύγε, έτσι να πράτετε !!!

 

και όταν με το καλό ο "εργοδότης" θα χτυπάει σουπερ ανταγωνιστικές τιμές στις πλάτες τις δικές σας

μην απορείτε που δε θα μπορείτε να σταυρώσετε δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Με τις αλλαγές στο φορολογικό των μηχανικών, και την είσοδο των ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ στο παιχνίδι, θεωρώ δεδομένο ότι το πρόβλημα δεν το αντιμετωπίζουν λίγοι.

 

 

 

Αν το αφεντικό μου, μου ζητούσε να του κόψω αποδείξεις μέχρι το αφορολόγητο, μιας και εμένα δε θα μου κόστιζε τίποτα (στην ουσία δεν έχω άλλα έσοδα) και αυτός θα μπορούσε να δικαιολογήσει έξοδα.

 

Ναι, αλλά με 12.000-13.000 δηλωθέν εισόδημα τον χρόνο, άντε να πάρεις στεγαστικό ή άλλο δάνειο..καμιά τράπεζα δεν θα σε δανείσει ούτε κάν για να αγοράσεις αυτοκίνητο. Πρόσεξέ το αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι του λες agrafiot , να δηλώσει παραπάνω για να πάρει δάνειο από την τράπεζα.

Για μένα το σωστό πιο είναι:

Πόσα παίρνεις από το αφεντικό σου , το χρόνο;

Έστω ότι παίρνεις 15.000Ε.

Έστω ότι το αφορολόγητο είναι 12.000Ε και για τα υπόλοιπα 3.000 θα πρέπει να πληρώσεις 750Ε. Αυτά θα πρέπει να στα πληρώσει ο εργοδότης.

Αυτό στο λέω με τη λογική που πληρώνεται ένα μισθωτός.

Η εταιρεία του δίνει τα καθαρά λεφτά και τις κρατήσεις τις πληρώνει ο εργοδότης.

Στη λογική ότι είσαι με Α.Π.Υ , άρα δε δικαιούσαι αποζημείωση σε περίπτωση απόλυσης , ο εργοδότης σου πληρώνει μικρότερη ασφάλεια , ο εργοδότης περνάει τις Α.Π.Υ στα έξοδα του και γλιτώνει ένα 25% κτλ... θα έπρεπε να πληρώνεσαι παραπάνω.

Και με την προυπόθεση ότι θα πάρεις πίσω την παρακράτηση , κάτι που δεν είναι 100% σίγουρο.

Αυτά όμως δεν τα ξέρουν οι νέοι μηχανικοί όταν κλείνουν τις αρχικές συμφωνίες.

Υπάρχουν και κάτι λαμόγια που μπορεί να σε βάλουν να υπογράψεις οτιδήποτε τους βολεύει.

Θέλει προσοχή.

 

*** Ο προκαταβλητέος φόρος δεν ανήκει στα καθαρά εισοδήματα μας. Καθαρά είναι αυτά που παίρνεις στο χέρι όπως οι μισθωτοί. Και οι μισθωτοί έχουν κρατήσεις αλλά τις πληρώνει η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.