Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εικονικές αποδείξεις προς εργοδότες


Recommended Posts

Συνάδελφοι, η έκδοση εικονικού παραστατικού είναι παράνομη ενέργεια.

 

Όμως, ας το προσπεράσουμε προς στιγμή αυτό. Απορώ πως γίνεται να συμμετέχουν σε τέτοια κουβέντα συνάδελφοι που σε άλλα θέματα είναι λάβροι κατά των εργοδοτικών αυθαιρεσιών.

 

Αλλά έτσι είναι, το λαμπύρισμα του (παράνομου) κέρδους δεν γλυκαίνει μόνο "την στυγνή εργοδοσία". Κάνει και τα πόδια του εργαζόμενου να δρασκελούν από μόνα τους το ιδεολογικό χάσμα με την ίδια ευκολία που ένα κλικ αλλάζει νήμα στο φόρουμ...

 

Παίδες, συγχωρέστε με αλλά, η όλη κουβέντα είναι για τα γέλια... Δεν πάμε στο παραδιπλανό νήμα όπου συζητάμε πως θα αλλάξουμε τον κόσμο;

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι του λες agrafiot , να δηλώσει παραπάνω για να πάρει δάνειο από την τράπεζα.

 

Όχι, απλά λέω ότι στην περίπτωση που βγάζει περισσότερα απο 12-13.000 ευρώ τον χρόνο τότε πολλοί εργοδότες που δεν θέλουν να πληρώνουν ΦΠΑ και παρακράτηση φόρου, μπορεί να ζητήσουν από έναν νέο μηχανικό να υπογράφει ΑΠΥ έως 12.000. Αυτό μακροπρόθεσμα είναι εις βάρος του μηχανικού που αύριο δεν θα μπορεί να δανειστεί. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω , υπό άλλες συνθήκες θα του έλεγα να κάνει νέα συμφωνία και να μην υπογράψει τίποτα παραπάνω για τη ψυχή της μάνας του.

Εγώ φέτος μάλωσα με το πρώην εργοδότη-λαμόγιο και μέχρι στιγμής νομίζω ότι τελικά μου βγήκε σε καλό.

Αλλά έρχονται δύσκολοι καιροί και δεν μπορώ να προτείνω την ίδια αντιμετώπιση στο συνάδελφο. Υπάρχει το ρίσκο να χάσεις τη δουλειά σου.

Τι να πω , ρε παιδιά που είναι ο επαγγελματικός μας σύλλογος ΤΕΕ να δράσει ενάντια στο φαινόμενο των οιωνεί μισθωτών.

Για αυτό ήθελα πέρισυ να κάνουμε ένα διαδικτυακό σύλλογο. Για να καταγγέλουμε τέτοιες αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα (μόνο) συλλόγου. Χρειάζεται να ξεκολλήσουμε από το τρυπάκι που μας βάζουν. Πόση σκέψη θέλει για να καταλάβει ένας εργαζόμενος που του ζητάει τέτοια πράγματα ο εργοδότης του ότι δεν τον θέλει για τις ικανότητές του αλλά για το μπλοκάκι του. Είναι αυτό δουλειά με μέλλον; Δρόμο με την πρώτη ευκαιρία!

Άσπρη μέρα είδα από τότε που κατάλαβα ότι πρέπει να διαλέγω τους εργοδότες κι όχι αυτοί εμένα. Από τότε που κατάλαβα ότι εργοδότης που ενδιαφέρεται για "εξυπηρετήσεις" και όχι για την δουλειά είναι σκέτη ζημιά.

Ναι, υπάρχει το γνωστό παραμύθι, "είναι δύσκολοι καιροί"... Μα σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς είναι που σε στύβουν πριν το καταλάβεις, όταν ακόμη νομίζεις ότι είσαι στο "μεγάλο κόλπο". Και μετά σε πετάν σαν άδεια λεμονόκουπα.

Link to comment
Share on other sites

@AlexisPap,

συμφωνώ απόλυτα Αλέξη,

δεν μας υποχρεώνει κανείς να δουλεύουμε για κακούς εργοδότες.

Ας βρούνε αλλού κορόιδα.

Link to comment
Share on other sites

ναι, δικηγόροι και άλλες ομάδες με συντελεστές

 

όμως αμα η εφορία πιασει τον ένα κρίκο της αλυσίδας

δε σε σώζει ούτε η περαίωση

Link to comment
Share on other sites

spy1551, δεν είμαι αρνητικός. Αλλά ο κλάδος μας έχει πολλές πολλές πτυχές στο επαγγελματικό του πλαίσιο που αφήνουν πάντα περιθώρια κατάχρησης. Χρειάζεται και η προσωπική ορθή στάση.

 

myri, σαφώς έχεις δίκιο. Αλλά κάποτε πρέπει να κοιτάξουμε το συμφέρον μας όχι επειδή υπάρχει ο "μπαμπούλας" της εφορίας, αλλά επειδή καταλαβαίνουμε ότι μόνοι μας θα πετύχουμε ή θα αποτύχουμε στην ζωή. Δεν μπορεί να φαντάζεται κάποιος νέος συνάδελφος ότι το επαγγελματικό του μέλλον βρίσκεται στις φορολογικές "εξυπηρετήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως γίνεται να συμμετέχουν σε τέτοια κουβέντα συνάδελφοι που σε άλλα θέματα είναι λάβροι κατά των εργοδοτικών αυθαιρεσιών.

 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, οφείλω να σου πω ότι δεν τον ενθάρρυνα να πράξει κάτι τέτοιο, αλλά του επεσήμανα ότι είναι και παράνομο όπως έκανες κι εσύ άλλωστε. Από εκεί και πέρα επειδή είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα το κάνει ούτως ή άλλως, όφειλα να τον ενημερώσω και για κάποιες παραμέτρους που ανεβάζουν τον κίνδυνο ακόμα περισσότερο.

Σαφώς και δεν έχει νόημα να "φουσκώνουμε" εισοδήματα με τέτοιο τρόπο. Η ζημιά είναι μεγαλύτερη από το όφελος της ενδεχόμενης επιστροφής φόρου σε ένα κράτος που είναι αμφίβολο αν θα υφίσταται ως το τέλος του επόμενου χρόνου ή από το "όφελος" της δυνατότητας λήψης στεγαστικού δανείου με 12000 ευρώ εισόδημα, τη στιγμή που δάνεια πλέον δύσκολα παίρνουν ακόμα και ...112000 ευρώ εισοδήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά... δεν είναι προσωπικό! Απλά αν διαβάσει κανείς παραδίπλα για ΔΝΤ κλπ χάνει την μπάλα. Εγώ όταν διάβασα τα πρώτα ποστ έπαθα πλάκα:

Καλά, είναι δυνατόν, τι λένε αυτοί; :shock:

 

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.