Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο-Χαλκίδα


xobit

Recommended Posts

Πως θα κάνω μελέτη αν δεν υπάρχει δίκτυο?Απο που θα βάλω τους μετρητές?δεν μπορω να κάνω μελέτη αν δεν ξέρω απο που θα μπω και πως θα πανε οι αγωγοί?Εχεις κάνει κάτι σχετικό στη Χαλκίδα και το ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάνω τέτοιες μελέτες. Συνεργάζομαι με μηχανολόγο. Όμως είναι υποχρεωτική. Τους μετρητές θα τους βάλεις στο δρόμο, ξέρω 'γω; Κάνε μια πρόταση. Νομίζω κάνουν αυτοψία πριν εγκρίνουν την μελέτη. Αν δεν εγκρίνουν την θέση κλπ θα τις αλλάξεις.

 

Καλύτερα συννενοήσου με την υπάλληλο που είναι στο Δήμο (Εντός του Δήμου δεν είναι η άδεια; ). Είναι πολύ εξυπηρετική. Πάρε τηλέφωνο (αν είσαι από μακριά) και ζήτα την υπάλληλο που ελέγχει μηχανολογικά (μία είναι! δεν μπορώ να σου πω τ' όνομά της δημόσια).

 

Επίσης, συννενοήσου με τον αρχιτέκτονα/πολιτικό πριν κάνεις την μελέτη γιατί όπως ξέρεις η μελέτη του καυσίμου πρέπει να εφαρμόζεται απαρέγκλιτα (γίνεται αυτοψία στάνταρ) και δεν "παίζει" να κάνεις αλλαγές στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνω μελέτη αν δεν υπάρχει δίκτυο?Απο που θα βάλω τους μετρητές?δεν μπορω να κάνω μελέτη αν δεν ξέρω απο που θα μπω και πως θα πανε οι αγωγοί?Εχεις κάνει κάτι σχετικό στη Χαλκίδα και το ξέρεις?

 

Συνάδελφε, μπές στο site της http://www.aerioattikis και θα κατατοπιστείς πλήρως σχετικά με τις μελέτες, τοποθέτηση μετρητών, κλπ. και οτι άλλο έχει σχέση με μελέτη καύσιμου αερίου...

Link to comment
Share on other sites

Όντως η μελέτη φυσικού αερίου είναι υποχρεωτική για οποιαδήποτε περιοχή την καταθέτεις στην πολεοδομία σε 3 αντίγραφα και την στέλνουν στη ΔΕΠΑ οπού στην εγκίνουν χωρίς αυτοψία, όπου δεν υπάρχει δίκτυο γιατι η μελέτη αφορά μελλοντική εγκατάσταση, όταν με το καλό έρθει το φυσικό αέριο στην περιοχή τότε κάνουν αυτοψία.

 

Οι μετρητές τώρα μπαίνουν στη ρυμοτομική γραμμή και σε όποια άλλη θέση περιγράφει το ΦΕΚ 963Β, γενικά μην τρελαίνεσαι με την τοποθέτηση των μετρητών σε μέρος που δεν έχει παροχή ακόμα. Άσε που θα σε ενημερώσουν από τη ΔΕΠΑ αν δουν κάποιο τραγικό λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοψία γίνεται σίγουρα στο εγκατεστημένο δίκτυο για να τα στείλουν στην πολεοδομία (για το κλείσιμο της οικοδομής)

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ερωτήματα σχετικά με τον τίτλο του θέματος:

α) Προβλέπεται να πάει αέριο στη χαλκίδα?

β) Τα έργα που γίνονται προς νότια Εύβοια στο Βασιλικό στον κεντρικό δρόμο έχουν σχέση με αέριο?

γ) Το εργοστάσιο της ΔΕΗ στο Αλιβέρι από που θα παίρνει αέριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.