Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση παγίου στοιχείου σε τρίτο λόγω παλαιότητας


Recommended Posts

Μπορούμε να πουλήσουμε κάποιο πάγιο στοιχείο το όποιο πάλιωσε ή δε μας κάνει ;

 

Ποιά είναι η νόμιμη διαδικασία - φόρμουλα ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μπορείτε. Θα το πουλήσετε και θα εκδόσετε προς τον αγοραστή-πελάτη
είτε ΤΠ-ΔΑ (ΤΙΜΟΛΌΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ-ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ , θεωρημένο) , είτε ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ (θεωρημένο) και ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ (αθεώρητο).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Προς nikoletta :

Κάτι πήρε το αφτί μου για πρωτόκολλο καταστροφής . Περισσότερα δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Με το ΙΧ μας (μη επαγγελματικό) το οποίο όπως είπαν μερικοί πρέπει να καταχωρηθεί ως πάγιο (εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο) για να δικαιούμαστε να περνάμε έξοδα από αυτό, τι γίνεται όταν το πουλήσουμε; Κόβουμε και εκεί δελτίο αποστολής-τιμολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα στην ΔΟΥ να θεωρήσω ΔΑ και δεν μου το θεωρούσαν. Μου είπαν πως μπορώ να έχω αθεώρητο, όπως και έχω και χρησιμοποιώ.

Αν ο αγοραστής είναι επαγγελματίας τότε μπορεί αυτός να κόψει τιμολόγιο αγοράς (και αυτό από την ΔΟΥ μου το είπαν)

Σαν μηχανικοί μελετητές δεν μπορούμε να έχουμε άλλα στοιχεία πλην αποδείξεων παροχής και τιμολογίων παροχής (και αυτό από την ΔΟΥ μου το είπαν).

Link to comment
Share on other sites

Θα το πετάξεις ή θα το πουλήσεις ?

 

θα το πετάξω. (μην σου πως ότι το έχω κάνει ήδη γιατί δεν θυμάμαι καν που το έχω καταχωνιασμένο :smile: Ένα λάπτοπ είναι του 2003 το οποίο δεν παίζει πια. Σπασμένη οθόνη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα στην ΔΟΥ να θεωρήσω ΔΑ και δεν μου το θεωρούσαν. Μου είπαν πως μπορώ να έχω αθεώρητο, όπως και έχω και χρησιμοποιώ.

Αν ο αγοραστής είναι επαγγελματίας τότε μπορεί αυτός να κόψει τιμολόγιο αγοράς (και αυτό από την ΔΟΥ μου το είπαν)

Σαν μηχανικοί μελετητές δεν μπορούμε να έχουμε άλλα στοιχεία πλην αποδείξεων παροχής και τιμολογίων παροχής (και αυτό από την ΔΟΥ μου το είπαν).

οτι να ναι...

Εγώ πάντος έχω θεωρήσει Δ.Α και Τιμολόγιο Αγοράς-Δ.Α. με το οποίο "αγόρασα" τα πάγιά μου απο τον εαυτό μου σαν ιδιώτη, μάλιστα όταν μεταφέρω κάτι απο αυτά, ένα PC πχ για επισκευή, πρέπει να κόβω δελτίο αποστολής στον τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.