Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησούλες σχετικά με το διαμέρισμα που έχω. Το διαμέρισμα είναι νεόδμητο με έκδοση άδειας το 2007. Το διαμέρισμα που έχω είναι σε τριώροφη οικοδομή κι εγώ έχω το διαμέρισμα στον τρίτο. Μέρος λοιπόν του δώματος που φαίνεται από το επισυναπτόμενο αρχείο (kal.jpg) έχει τραβηχτεί με πλάκα (τσιμέντο) κι έχει χτιστεί (έτσι αγοράσθηκε).

 

Κοιτάζοντας τα περί 3843/10, είδα ότι δώματα που βρίσκονται εντός ιδεατού στερεού και δεν ξεπερνούν σε ύψος το μέγιστο επιτρεπτό όριο μπορούν να μπουν στην ρύθμιση. Η πρώτη ερώτηση μου είναι η εξής:

 

-Μπορεί κάτι σαν το δικό μου όπου τραβήχτηκε η πλάκα της ταράτσας στο όριο της αρχής του εξώστη (και των δύο) να μπει στη ρύθμιση;

 

Διάβασα κάποια πράγματα περί ιδεατού στερεού στο forum αλλά δυστυχώς χάθηκα. Έχω πάρει τα dwg αρχεία από τον μηχανικό για κατόψεις, κάλυψη, τοπογραφικό αλλά δεν βρήκα κάποιο σχέδιο που να δείχνει το ιδεατό στερεό (αν και λείπει κάποιο αρχείο που γίνεται included δίπλα ακριβώς στο δεύτερο επισυναπτόμενο αρχείο που έχω το tomi.jpg). Δεν ξέρω αν μπορώ να το υπολογίσω μόνος μου ή χρειάζομαι βοήθεια μηχανικού (η το έχουν στάνταρ στα διαγράμματα του Autocad οπότε να το ζητήσω) κι εφόσον η περίπτωση μου μπορεί να υπαχθεί στον 3843/10 ή 'τρώει' άκυρο με την μία.

 

Επίσης, έχω κλειστή θέση parking σε πυλωτή. Υπάρχει ΜΟΝΟ μία θέση και το κλειστό μέρος δε ξεπερνά το 50% της pilotis (αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται αυτό στον ΓΟΚ). Στα σχέδια στην πολεοδομία, υπάρχει κανονικά η κάτοψη της pilotis με την θέση να φαίνεται κλειστή και όχι ανοιχτή ως ημιυπαίθριος και η άδεια έχει εγκριθεί έτσι. Υπάρχει κάτι παράνομο εφόσον μιλάμε για δική μου οριζόντια ιδιοκτησία;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.

post-45165-131887247928_thumb.jpg

post-45165-131887247942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντός του νομίμου περιγράμματος της οικοδομής.

 

Το δώμα δεν τακτοποιείται.

Η θέση στάθμευση πιθανώς. Τι χρήση έχει τώρα?

 

Αν έχει κύρια τακτοποιείται, Εάν οχι ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το δώμα, το δώμα δεν τακτοποιείται γενικά με τον 3843/10 ή η δική μου περίπτωση;

 

Για το parking, όταν λες 'κύρια' τι εννοείς; Η χρήση της είναι ως θέση στάθμευσης. Δεν χρησιμοποιείται για κάτι άλλο και δεν πρόκειται. Βασικά, η ερώτηση μου είναι ότι εφόσον έχει εγκριθεί η άδεια ως έχει (με κλειστή θέση) χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή είναι νόμιμη ως έχει κι εφόσον ο ΓΟΚ προβλέπει (πάλι το τονίζω 'αν δεν κάνω λάθος') ότι μέχρι το 50% της pilotis μπορεί να κλειστεί;

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τακτοποιείται ό,τι είναι εκτός του εγκεκριμένου στην οικοδομική άδεια όγκου. Μη μπλέκεσαι με το επιτρεπόμενο. Μπορεί να επιτρέπονται 6 όροφοι στην περιοχή σου. Αν η άδειά σου είναι για 2όροφο και εσύ έχτισες στο δώμα του 2ου, δεν τακτοποιείται γιατί η κατασκευή είναι εκτός όγκου. Για τη θ/σ θα εξηγήσεις στο μηχανικό που θα αναλάβει (αναγκαστικά) την ρύθμιση και θα σε συμβουλέψει αυτός. Γενικά δεν έχει νόημα να ρωτάς λεπτομέρειες εδώ τις οποίες δεν είναι εύκολο να απαντήσουμε χωρίς σαφή εικόνα της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θέλω να δηλώσω ημιυπαιθριο υπογειο στο ίδιο κτίριο . θα κάνω μια δ'ηλωση συνολικά ή δυο δηλώσεις (μια για τον κάθε χ'ωροπ) . Επίσης θέλω μια έκθεση μηχανικού ή δύο

 

Παρατήρηση:

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Edit" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ ξέρεις ή ο μηχανικός?

 

Σε περίπτωση πάντως που ρωτάς για επιβεβαίωση, σου λέω ότι όσες ιδιοκτησίες (αυτοτελεις, ανεξάρτητες) τόσες αιτήσεις.

Και όσες αιτήσεις, τόσες τεχνικές εκθέσεις μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

και μπορει να σουπε ο μηχανικος 2 αιτησεις για να γλυτωσεις λεφτα επειδη πεφτεις κατηγορια με τα λιγοτερα τετραγωνικα

 

 

τα παντα ειναι θεμα εμπιστοσυνης...να τον εμπιστευεσαι να μπορει να ακνει και αυτος την δουλεια του ανεμποδιστα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό - νόμος λεεί μια ανα ιδιοκτησία , κατανοώ ότι δεν είναι ο χρόνος και ο χώρος να το συζητήσουμε- αλλά μπορεί να το βρεί μπροστά του. Οταν κάνει δηλώσεις με εφορία, αγοραπωλησίες κλπ. Συμφωνείς ή δεν συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

το χαρτι λεει τι ταχτοποιηθηκε....

δλδ αγοραζεις το υπογειο και το ισογειο...

θαναφερει το συμβολαιο 2 αριθμους αιτησεων...

 

και στην τελικη οπου το κανω ετσι το κανω οσο πιο σωστα γινεται...

η/χ σε μονοκατοικια σαν πρωτη κατοικια...

 

υπογειο σαν δευτερη κατοικια...

 

αν δηλωνε και στα 2 πρωτη κατοικια θεωρω οτι τοτε θαχε θεμα ψευδης δηλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.