Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

Αληθεια ρε συ Θοδωρη μιας που ασχολεισαι με εκτιμησεις....το ταμειο παρακαταθηκων και δανειων εχει προφανως δικους του εκτιμητες?

Οι οποιοι ειναι δημοσιοι υπαλληλοι δηλαδη ή σαν εξωτερικοι συνεργατες οπως γινεται με τις τραπεζες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μια μεζονέτα σε τρία επίπεδα (Υπόγειο ισόγειο πρώτος) . Υπάρχει ένας ημιυπαίθριος στον πρώτο και μια αποθήκη στο Υπόγειο που θέλω να ρυθμίσω . Στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει και η μεζονέτα της αδελφής μου με ίδιο ακριβώς σχέδιο (ίδια άδεια) . Για τα χαρτιά εγώ πήγα σε άλλο μηχανικό και η αδελφή μου σε άλλο (έχει πεθάνει ο μηχανικός που έβγαλε την άδεια) . Εμένα μου είπε ότι χρειάζονται δύο αιτήσεις (μια για τον ημιυπαίθριο και μια για το υπόγειο) , ενώ στην αδελφή μου της είπε ότι γίνεται με μία αίτηση . Και ένα δεύτερο ερώτημα : Σοφίτα με υπέρβαση ύψους μπορεί να μπει στην ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μια αίτηση-ένας φάκελος-2 παράβολα (250+350) εφόσον πρόκειται για ενιαία οριζόντια ιδιοκτησία (το βλέπεις από το συμβόλαιο). Ξεχωριστούς φακέλους μπορείς να κάνεις σε μεζονέτα μόνο εφόσον δίνονται ξεχωριστά χιλιοστά σε υπόγειο και ορόφους (σπάνιο αλλά συμβαίνει).

Σοφίτα με υπέρβαση ύψους τυπικά δε μπορεί να ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

θα σου έβαζα το νόμο αλλά δεν μπορώ να επισυνάψω. Ουσιαστικά ανα μία αυτοτελή ιδιοκτησία ένας φάκελος. Αν όμως, ορισμένοι προκειμένου να σπάσουν την ιδιοκτησία να εκμεταλευτούν μελλοντικά προφανως πχ το υπόγειο ως 2ρη ιδιοκτησία παρανόμως καταθέτουν 2 φακέλους, ο νόμος όμως είναι σαφής ανα μία ιδιοκτησία ένας φάκελος.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Για τη σοφίτα εξαρτάται. Είναι μεγάλη η υπέρβαση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας χώρος περίπου 16 τ.μ. σε πολυκατοικία γωνιακή του 2006. Στην κάτοψη ισόγειου φαίνεται ως χώρος πιλοτής στο ίδιο επίπεδο. Στην πραγματικότητα όμως βρίσκεται ένα μέτρο κάτω από το επίπεδο πυλωτής και χρησιμοποιείται ως προέκταση- αποθήκη από κατάστημα που βρίσκεται στην μπροστινή πλευρά της πολυκατοικίας. Μεταξύ πυλωτής και καταστήματος δηλ. υπάρχει υψομετρική διαφορά. Ξέχασα να πω ότι αυτός ο αυθαίρετος χώρος ρίχνει την πυλωτή κάτω του 50%. Η ερώτηση είναι αν αυτός ο χώρος μπορεί να τακτοποιηθεί ,και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το κατάστημα παρόλο που είναι χώρος της πυλωτής και την ρίχνει κάτω του 50%.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το ερώτημα ενός φίλου .

 

Θα δηλώσει με μια αίτηση 10 τμ Ημιυπαίθριου κλεισμένου και 20 τμ σοφίτα . Η αίτηση θα έχει ένα παράβολο των 250 € ή ένα των 250 € και ένα των 350 € . Επίσης στον ημιυπαίθριο θα βάλει την κάτοψη , στην σοφίτα τι σχέδιο θα προσκομίσει

Link to comment
Share on other sites

2 παράβολα, ενα των 250 και ένα των 350 ευρώ.

Στη κάτοψη θα σχεδιάσει το περιτύπωμα της σοφίτας όπως προβάλλεται στο δάπεδο του ορόφου της κάτοψης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πελάτη που έχει φτιάξει χαμηλότερο τελευταίο όροφο και χώρεσε και μια σοφίτα. Το εμβαδό της τακτοποίησης, αν αυτή γίνει, θα μετράει α) εκεί που μπορεί να περπατήσει ένας άνθρωπος πχ από 1.80 και πάνω, β) από τα 2.40 και πάνω, ή γ) όλο το εμβαδό του ορόφου; Δεδομένο ότι δεν υπάρχει ούτε καν μια γυψοσανίδα γύρω γύρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το site καταρχάς.

 

Εχω μια μεζονέτα που την πήρα αντιπαροχή και έχει 15τμ. υμιιπαίθριους χώρους χτισμένους και 52τ.μ αποθηκευτικό χώρο ο οποίος στα χαρτιά φαίνεται ότι επικοινωνεί με το ισόγειο μέσω σκάλας.Είναι ένας χώρος όμως που έχει πόρτα κανονικά από μπροστά, παράθυρο, πλακάκια κάτω και καλοριφέρ και επίσης έχει σκαφτεί από μπροστά και αντί για υμιηπόγειος που είναι δηλωμένος έγινε ισόγειο.

Ρώτησα τον μηχανικό και μου είπε ότι θα χρειαστούν 1000 ευρώ περίπου για την νομιμοποίηση των υμιπαιθρίων και 5000 ευρώ για την νομιμοποίηση του αποθηκευτικού χώρου και μου είπε πως λόγου του ότι είναι πολλά τα χρήματα για την νομιμοποίηση του τωρινού ισογείου να σκεφτώ να νομιμοποιήσω μόνο τους ημιπαίθριους μιας και τα υπόλοιπα χρήματα είναι δύσκολο να βρεθούν μιας και ζω με λίγα.

 

Τι κινδύνους έχω αν δεν δηλώσω το τωρινό ισόγειο και τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου αν τα βγάζετε ίσα ίσα οικονομικά;

Link to comment
Share on other sites

...Τι κινδύνους έχω αν δεν δηλώσω το τωρινό ισόγειο και τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου αν τα βγάζετε ίσα ίσα οικονομικά;

 

Για τις κατοικίες οι δόσεις του προστίμου είναι 10 για μια περίοδο 30 μηνών. Αν τώρα αυτό είναι απαγορευτικό τακτοποιήστε μόνο ημιυπαιθρίους. Αλλά αυτό φαίνεται να είναι και το λογικότερο: όπως περιγράφετε, ο χώρος στο υπόγειο ως αποθήκη χρησιμοποιείται. Δεν έχει σημασία το καλοριφέρ ή τα ανοίγματα αλλά η χρήση.

 

Προφανώς υπάρχει θέμα με το "ξεμπάζωμα" και την πόρτα που υπάρχει. Αν θέλετε να είστε όσο γίνεται νόμιμος μπαζώστε όσο περισσότερο τμήμα μπορείτε και αφήστε την περιοχή μπροστά από την πόρτα. Και σε περίπτωση καταγγελίας (ή άλλου ελέγχου) να έχετε προνοήσει τρόπο να τα "μπαλώσετε" προσωρινά για να μη φαίνονται.

 

σημείωση: Πόρτα εξωτερική για το υπόγειο επιτρέπεται αλλά θα έπρεπε να μελετηθεί στην άδεια. Γίνεται να βγει νέα άδεια για αυτό αλλά θα έχει το κόστος της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.