Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

Στο άρθρο 22 του Ν.3897/2010

 

Ρύθμιση θεμάτων του ν. 3843/2010 αναφέρεται ότι

 

1. Η περίπτωση β΄ της παρ. 2 του άρθρου 5 του ν. 3843/ 2010 (ΦΕΚ 62 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως: ≪β. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 εις διπλούν, στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του κυρίου του ακινήτου, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας, το εμβαδόν και η χρήση του χώρου, η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης του, η οποία πρέπει να είναι προγενέστερη της δήλωσης αυτής, καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο πρώτης κατοικίας, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης. Η δήλωση συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού. Στην έκθεση αυτή εριλαμβάνονται αποκλειστικά και μόνο η περιγραφή του χώρου, το εμβαδόν του,η χρήση του, καθώς και η έκταση γης που προκύπτει από τη διαίρεση του εμβαδού του δηλούμενου χώρου με τον ισχύοντα συντελεστή δόμησης του ακινήτου. Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται αντίγραφα του στελέχους της οικοδομικής άδειας, του τοπογραφικού διαγράμματος της άδειας και της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται ο χώρος για τον οποίο ζητείται η υπαγωγή του στη ρύθμιση αυτή.

 

Δηλαδή μας πέρνει ακόμη και τώρα να κάνουμε την μετατροπή και αύριο να πάμε να το δηλώσουμε;

Αν όμως μας σε αυτή την περίπτωση μας σταματήσει η πολεοδομία τότε τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

axolotl

το μόνο που θα πετύχεις στο δικαστήριο είναι να ακυρώσεις το συμβόλαιό σου

και ο κατασκευαστής να πάρει πίσω το ακίνητο στην αντικειμενική του αξία

 

τα δε χρήματα για τη δική θα είναι περισσότερα από τη ρύθμιση

και

εσύ με τα χρήματα που θα πάρεις δε θα μπορείς να αγοράσεις σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες ερωτήσεις που έκανα δεν απάντησε κανείς αλλά δεν πειράζει...

Πάντως η ρύθμιση για τους αποθηκευτικούς χώρους που άλλαξε η χρήση, για εμένα δεν είναι και τόσο μεγάλη ευκαιρία.Εγώ πχ. θέλω γύρω στα 4000 ευρώ για 40 μέτρα περίπου επειδή μπήκαν πλακάκια καλοριφέρ και σκάφτηκε ο χώρος από μπροστά...

Πράγματα που δεν τα έκανα εγώ αλλά ο εργολάβος που μου το έδωσε αντιπαροχή αλλά και εγώ φυσικά δεν αντέδρασα...

Οι περισσότεροι δεν πάνε να δηλώσουν τίποτα και επηδεί είμαστε στην Ελλάδα νομίζω ότι θα βρουν τρόπους να την γλιτώσουν σε περίπτωση ελέγχου πολλοί (αν αυτός γίνει κάποτε)με λίγο λάδωμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτός που δεν δηλώνει θα φάει χοντρό πακέτο αν ελεχτεί, όντως ορισμένοι δεν δηλώνουν επειδή ...αδυνατούν δεν σκέφτονται όμως ότι θα το ξεπεράσουν. Ο κατασκευαστής μπορεί να σου πούλησε μη νόμιμους χώρους αλλά στους πούλησε φτηνότερα ,αν δεν....

 

για ξαναβάλε και τ' άλλα ερωτήματα γιατί δεν τα έχω δεί

Link to comment
Share on other sites

Όταν με τον Ν. 1337/83 (του Τρίτση) τρέχαν οι περισσότεροι να δηλώσουν τα αυθαίρετά τους, υπήρχαν και ορισμένοι που δεν πήγαν και λέγαν τα ίδια επιχειρήματα με αυτά που λέγονται τώρα. Ότι δηλαδή δεν εμπιστεύονται το κράτος, ότι θα έχουν "καρφωθεί" μόνοι τους και τέτοια... Τελικά όσοι δεν το έκαναν ή δηλώσαν ένα μόνο τμήμα του αιθαιρέτου συνάντησαν πολλά προβλήματα αργότερα, όταν χρειάστηκαν για οποιοδήποτε λόγο την νομιμοποίηση της κατασκευής. Πολλές φορές τα θέματα αυτά σταμάτησαν την μεταβίβαση του ακινητου ή πληρωθήκαν μεγαλύτερα πρόστιμα για την νομιμοποιήση(καθώς και αμοιβες αδείας). Και πολλά άλλα τέτοια.

Ποιός μας λέει ότι μετά δεν βγει υποχρέωση για την μεταβίβαση να υπάρχει αυτοψία από μηχανικό που να βεβαιώνει την νομιμότητα οπότε δεν θα μπορεί να μεταβιβασθέι το ακίνητο αν δεν αρθεί το κλείσιμο του Η/Χ. Που ξέρεις? μπορεί να βγει και σωμα ελεγκτών μηχανικών μεταβιβάσεων (κατα τα πρότυπα των ενεργειακών επιθεωρητών).

Τωρα αν βγει αντισυνταγματικός ο νόμος... πιστεύω ότι θα είχε βγει. Αλλά ακόμα και έτσι, λόγω της ανάγκης για χρήμα είναι ικανοι να αλλάξουν και το σύνταγμα γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

axolotl

....σαν να "καρφώνετε τον "συνεργό"" σας μου ακούγεται λίγο αυτό.

 

Καλύτερα κάτι τέτοιο να το σκέφτονταν όλοι ΠΡΙΝ αγοράσουν κάποιο ακίνητο προκειμένου να μην είναι συνεργοί στο έγκλημα: "Κλειστοί Ημιυπαίθριοι".

Τώρα είναι αργά...

 

Ναι έχει, με την έννοια που το λέτε, ευθύνη και ο κατασκευαστής , αλλά στην παρούσα φάση είναι σαν να λέτε ότι αν διακινούσατε παράνομα καπνά θα πηγαίνατε να κάνετε μήνυση στον καπνοπαραγωγό.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που μπαίνω σε ένα διαμέρισμα για τακτοποίηση οι ιδιοκτήτες λένε τα ίδια πράγματα με το ίδιο απολογητικό ύφος (εννοείται χωρίς να τους κατηγορήσει κανείς) ότι δεν το έκαναν αυτοί και ότι φταίει ο κατασκευαστής, κτλ. Αυτό το άγχος τους για το ότι με αυτή τη διαδικασία παραδέχονται ότι έχουν κάνει μία "παρανομία" ειλικρινά το καταλαβαίνω και το συμμερίζομαι. Ωστόσο δε μπορώ να δεχτώ ότι δεν το γνώριζαν (ειδικά τα τελευταία χρόνια που πληρώνουν τον Η.Χ. στην εφορία πριν καν γίνουν τα συμβόλαια), ή ότι την ευθύνη φέρει αποκλειστικά ο κατασκευαστής. Δε θεωρώ ότι πρόκειται για εξαπάτηση για να διεκδικήσουν κάτι από αυτόν. Και αν κάποιος ιδιοκτήτης ένιωθε "άσχημα" με την "παρανομία" αυτή ας ζητούσε από τον κατασκευαστή να ρίξει έναν τοίχο, ή ας το κάνει τώρα, είναι απλό. Και ας χρησιμοποιεί τον Η.Χ. με την πραγματική του έννοια, ως έναν στεγασμένο χώρο του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους (...) και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων." Και αυτό δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, γιατί με όλη αυτή τη λογική κλεισίματος των Η.Χ. έχουν καταντήσει ένα πολύ περεξηγημένο είδος χώρου. Άλλωστε, όπως ανέφερε και ο/η salpigoal μπορεί ο οποιοσδήποτε να καταφύγει στη δικαιοσύνη, και ίσως τελικά δικαιωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Οι Η/Χ θα μπορούσαν να έχουν και να παίζουν ένα σημαντικό ρόλο στην λειτουργία μιας κατοικίας αλλά και στη διαμόρφωση πιο ιδιαίτερων όψεων και όγκων ενός κτηρίου και αν' αυτού βαδίζουμε σταδιακά στην οριστική κατάργηση τους λες και ζούμε στο Κατάρ ή σε μια ψυχρή βορεινή χώρα.

Τέλος πάντων δεν θα διαφημίσω τους Η/Χ αλλά πραγματικά την έννοια του κάνω μήνυση στον κατασκευαστή δεν την καταλαβαίνω:

Αν είναι να γίνει γίνει μια μήνυση υπέρ του κοινωνικού καλού καταδικάζοντας τα φαινόμενα "χτίζω νόμιμα 1000 τετραγωνικά και πουλάω 1200", το καταλαβαίνω.

Αν είναι γιατί μας εξαπάτησε και μας πούλησε κάτι παράνομο για νόμιμο, πάλι το καταλαβαίνω.

Αν είναι επειδή τρώω εγώ τα ***** με τα πρόστιμα τώρα ενώ αυτός τίποτα, αυτό δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ισογειο καταστημα 73τμ. το οποιο νοικιαζει μια τραπεζα. Η τραπεζα εκμεταλευομενη το υψος του μαγαζιου εφτιαξε ενα μεταλλικο παταρι περιπου στο μισο του μαγαζιου 35τμ. δηλ. Στο συμβολαιο της γονικης παροχης που μου εκανε ο πατερας μου δεν αναφερεται ουτε η υπαρξη του παταριου ουτε το συνολικο υψος του μαγαζιου που ειναι (6) μετρα και δεν γνωριζω αν υπαρχει στο σχεδιο της οικοδομης.Πρεπει να το δηλωσω εγω ή η τραπεζα που το εφτιαξε? Επισης τι θα πρεπει να κανω με το συμβολαιο? Και κατι ακομη. Η τραπεζα μαζι με το δικο μου μαγαζι εχει νοικιασει και αλλα δυο κολλητα σε μενα και εχει ριξει τους τοιχους,το δικο μου ειναι στη μεση.Ολα αυτα βρισκονται στην ιδια οικοδομη και παταρι εχουν και αυτα με την ιδια μεταλλικη κατσκευη.Τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

την ευθυνη για οποιαδηποτε αλλαγη στον χωρο του καταστηματος την εχει ο ιδιοκτητης κι οχι ο μισθωτης. μπορει να τακτοποιηθει με τον νόμο των υπερβασεων 3843/2010. πρέπει να απευθυνθεις σε μηχανικο της περιοχης σου. υπαρχει περιπτωση να ενδιαφερθει η ιδια η τραπεζα να το ρυθμισει για λογαριασμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.