Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το εξής θέμα... κάποιος αγόρασε τον α' όροφο πάνω από το ισόγειο μιας οικοδομής, επιφάνειας γύρω στα 80 τ.μ.. Στο συμβόλαιο αγοραπωλησίας δεν αναφέρεται τπτ άλλο, πλην του ότι μέσα στο διαμέρισμα αυτό υπάρχει κλίμακα που οδηγεί σε κοινόχρηστο δώμα (;!). Ούτε για δικαίωμα επέκτασης γίνεται πουθενά λόγος. Στην πραγματικότητα, έχει γίνει εκμετάλλευση όλου του ύψους της κλίμακας που οδηγεί στο δώμα και στο τέρμα αυτής έχει κατασκευαστεί μια σοφίτα με στέγη, επιφανείας περί 40 τ.μ.. Από το χώρο αυτόν μπορεί κανείς να έχει μοναδική πρόσβαση στο κοινόχρηστο (ανοικτό) δώμα. Νομιμοποιείται αυτός ο χώρος - σοφίτα; Τι θα πρέπει να κοιτάξει κανείς πρώτα πρώτα; Πόσο πρέπει να είναι το ύψος ενός ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς θα πρεπει να κοιτάξει κανείς τα σχέδια να δει τι ειναι νομιμο ως κατσκευή και τι όχι

ωστε να ελένξει αν κατι εμπίτει στο νόμο της ρύθμισης

 

τώρα για το θέμα της αποκλειστικής χρήσης αυτό αναγράφεται στη σύσταση-κανονισμό της πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Highlander μου είπες να βάλω και τα άλλα ερωτήματα.

Λοιπόν είχα ρωτήσει σχετικά με τον ημιυπόγειο που σκάφτηκε από μπροστά και έγινε ισόγειος.

Τι προβλήματα μπορεί να έχω μελλοντικά αν δεν το δηλώσω;

 

Δεν θα μπορώ να βγάλω ενεργειακή κάρτα για να το νοικιάσω;

Θα έχω πρόβλημα αν πάω να το πουλήσω;

Αν με κάνουν έλεγχο στα πλαίσια των ελέγχων που ίσως αρχίσει να κάνει το κράτος μπορούν να μου κόψουν πρόστιμο;

 

Αν ναι με τι κριτήρια κόβεται αυτό το πρόστιμο;

Πληρώνεις πρόστιμο δηλαδή επηδεί έσκαψες από μπροστά;επηδεί έβαλες καλοριφέρ,παράθυρο,πόρτα η πλακάκια;

Επηδεί είναι κάτι που δεν έχει αρχίσει ακόμη να λειτουργεί δεν είναι τίποτα σίγουρο μήπως;

 

Σε περίπτωση που θα πάω να κάνω κουζίνα και να το νοικιάσω φαντάζομαι ότι θα έχω σίγουρα πρόβλημα ε;

Σε κάποια ερωτήματα μου απάντησαν και πριν σε κάποια όχι.

Link to comment
Share on other sites

Tι γίνετε σε αυτή την περιπτωση μήπως έχει τύχει σε κάποιον;

Στο άρθρο 22 του Ν.3897/2010

 

Ρύθμιση θεμάτων του ν. 3843/2010 αναφέρεται ότι

 

1. Η περίπτωση β΄ της παρ. 2 του άρθρου 5 του ν. 3843/ 2010 (ΦΕΚ 62 Α΄) αντικαθίσταται ως ακολούθως: ≪β. Υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 εις διπλούν, στην οποία περιλαμβάνονται τα ατομικά στοιχεία, ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.), η δημόσια οικονομική υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.) φορολογίας του κυρίου του ακινήτου, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας, το εμβαδόν και η χρήση του χώρου, η ημερομηνία μετατροπής της χρήσης του, η οποία πρέπει να είναι προγενέστερη της δήλωσης αυτής, καθώς και εάν πρόκειται για ακίνητο πρώτης κατοικίας, άλλης κατοικίας ή ακίνητο άλλης χρήσης. Η δήλωση συνοδεύεται από τεχνική έκθεση μηχανικού. Στην έκθεση αυτή εριλαμβάνονται αποκλειστικά και μόνο η περιγραφή του χώρου, το εμβαδόν του,η χρήση του, καθώς και η έκταση γης που προκύπτει από τη διαίρεση του εμβαδού του δηλούμενου χώρου με τον ισχύοντα συντελεστή δόμησης του ακινήτου. Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται αντίγραφα του στελέχους της οικοδομικής άδειας, του τοπογραφικού διαγράμματος της άδειας και της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται ο χώρος για τον οποίο ζητείται η υπαγωγή του στη ρύθμιση αυτή.

 

Δηλαδή μας πέρνει ακόμη και τώρα να κάνουμε την μετατροπή και αύριο να πάμε να το δηλώσουμε;

Αν όμως μας σε αυτή την περίπτωση μας σταματήσει η πολεοδομία τότε τί γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω μια οικοδομή η οποία είναι ημιτελής και δεν έχει ρεύμα.Επίσης έχει σφραγισθεί η άδεια της στην πολεοδομία λόγω ύψους.Η οικοδομή δυστυχώς έχει υπερβεί το ύψος κατα πολυ λόγω μια σοφίτας.Αξίζει πιστεύετε να την νομιμοποιήσω και μετά να δοκιμάσω για ρεύμα, ή μήπως να την γκρεμίσω?

Η άδεια εκδοθηκε πριν καμια 10ετία, ανανεωθηκε πριν κανα χρονο οταν αλλαξαμε μηχανικο.Υπάρχει καμια ιδέα και μέσω πμ?

Τακτοποιηση σοφιτασ περιπου 10000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

"Highlander μου είπες να βάλω και τα άλλα ερωτήματα.

Λοιπόν είχα ρωτήσει σχετικά με τον ημιυπόγειο που σκάφτηκε από μπροστά και έγινε ισόγειος.

Τι προβλήματα μπορεί να έχω μελλοντικά αν δεν το δηλώσω;"

ΠΡΟΒληματα θα έχεις ούτως ή αλλιώς το σκάψιμο του υπογείου δεν νομιμοποιείται με την ταχτοποιήση, μόνο η χρήση του χώρου

 

"Δεν θα μπορώ να βγάλω ενεργειακή κάρτα για να το νοικιάσω;"

 

ΑΥΤΟ δεν είναι θέμα ταχτοποίησης είναι θέμα ενέργειας...

"Θα έχω πρόβλημα αν πάω να το πουλήσω;"

 

Ναι, αν δεν μπορεί να βγάλει ενεργειακή κάρτα

 

"Αν με κάνουν έλεγχο στα πλαίσια των ελέγχων που ίσως αρχίσει να κάνει το κράτος μπορούν να μου κόψουν πρόστιμο;"

 

Ναι

 

"Αν ναι με τι κριτήρια κόβεται αυτό το πρόστιμο;"

 

Με Βάση τα τετραγωνικά μέτρα.

 

Πληρώνεις πρόστιμο δηλαδή επηδεί έσκαψες από μπροστά;

επηδεί έβαλες καλοριφέρ,παράθυρο,πόρτα η πλακάκια;

 

Ναι. Γιατί δημιούργησες παράνομο χώρο

 

Επηδεί είναι κάτι που δεν έχει αρχίσει ακόμη να λειτουργεί δεν είναι τίποτα σίγουρο μήπως;

Σε περίπτωση που θα πάω να κάνω κουζίνα και να το νοικιάσω φαντάζομαι ότι θα έχω σίγουρα πρόβλημα ε;

 

Ναι. Αν δεν μπορείς να βγάλεις πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης, Έπίσης αν ελεγχθείς, κατα ΓΟΚ

 

Σε κάποια ερωτήματα μου απάντησαν και πριν σε κάποια όχι.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒληματα θα έχεις ούτως ή αλλιώς το σκάψιμο του υπογείου δεν νομιμοποιείται με την ταχτοποιήση, μόνο η χρήση του χώρου

Αυτό δεν το ήξερα.Πέφτω από τα σύννεφα εντελώς αν όντως ισχύει.Τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει παράνομη την χρήση του αποθηκευτικού χώρου;Τα πλακάκια;το καλοριφέρ;το παράθυρο;Η πόρτα;

 

Επίσης διάβασα σε κάποιο άλλο σημείο του forum ότι δεν μπορούν να μπουν μέσα στο σπίτι σου και να ελέγξουν βάσει νόμου και πως μόνο εξωτερικά μπορούν να ελέγξουν.Αν ισχύει κάτι τέτοιο μήπως θα είναι τζάμπα τα χρήματα που θα δώσω για την νομιμοποίηση του χώρου; Μιας και η βασική παρανομία που υπάρχει και είναι το εξωτερικό σκάψιμο του χώρου δεν νομιμοποιείται.

 

"Θα έχω πρόβλημα αν πάω να το πουλήσω;"

 

Ναι, αν δεν μπορεί να βγάλει ενεργειακή κάρτα

Η οποία ενεργειακή κάρτα δεν στηρίζεται στην παράνομη χρήση του αποθηκευτικού χώρου όμως ε;

 

"Αν ναι με τι κριτήρια κόβεται αυτό το πρόστιμο;"

 

Με Βάση τα τετραγωνικά μέτρα.

ήθελα να πω με τι κριτήρια θα αποφασίσουν αν θα σου κόψουν πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διάβασα σε κάποιο άλλο σημείο του forum ότι δεν μπορούν να μπουν μέσα στο σπίτι σου και να ελέγξουν βάσει νόμου και πως μόνο εξωτερικά μπορούν να ελέγξουν.

ξαναδιάβασε να δεις οτι κάποιοι διαφωνούν

 

στην τελική εσύ θα πληρώσεις εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι ας μην βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα και ας μην προτρεχουμε, γιατι οπως βλεπετε δημιουργουμε κλιμα ανησυχιας και πανικου.

Κανεις δεν ξερει τι θα βγουν να πουν μελλοντικα...

Οι χωροι που τακτοποιουνται απαλασσονται συμφωνα με το γραμμα του νομου απο καθε πολεοδομικη παραβαση.Αυτο ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΝΑ εννοηθει, αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο.

Εγω προσωπικα δεν ξερω τι μας ξημερωνει και τι θα απαντουσα στον πελατη αν μου τυχαινε τετοια περιπτωση ( ξεμπαζωμενο υπογειο ).Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα...το μονο δεδομενο ειναι αυτο.Λυπαμαι που το λεω, αλλα σ αυτο το μπουρδε.....ο που ζουμε αυτη ειναι η αληθεια.Εν αναμονει νεοτερων λοιπον....καποια στιγμη ολοι θα βρεθουν προ των ευθυνων τους και οι νομοθετες θ αναγκαστουν ν απαντησουν σε πολλα αναπαντητα ερωτηματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.