Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: N.3843/10 - Τακτοποίηση Ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων


nikos_a

Recommended Posts

myri και salpigoal σας ευχαριστώ καταρχάς πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Και εμένα η μηχανικός μου, είπε κάτι τέτοιο περίπου που είπατε και εσείς.Ότι δεν ξέρουμε ακριβώς τι θα συμβεί και πως προσωπικά η ίδια και συνάδελφοί της θα δηλώσουν τα υπόγεια.

 

Τα 4000 ευρώ όμως για εμένα είναι οικονομίες που θα δοθούν με τεράστια δυσκολία για αυτό το "υπόγειο" και δεν με κάλυψε αυτό το πράγμα σαν απάντηση και συνεχίζω να ψάχνομαι αλλά μάλλον απάντηση σίγουρη δεν υπάρχει και με λυπεί πάρα πολύ το γεγονός ότι μπορεί να δώσω αυτές τις αιματηρές οικονομίες ίσως τζάμπα όπως και με λυπεί και το γεγονός στο ότι ζω σε ένα κράτος που δεν δίνει επαρκείς απαντήσεις σε κάποια πολύ σημαντικά θέματα:(

 

Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και σας παρακαλώ αν μάθει κανείς κάτι σχετικό να το αναφέρει.

 

 

 

 

Υπήρξε και μια απάντηση από κάποιο μέλος που σε μήνυμα μου είπε ότι ο μηχανικός του ήταν κατηγορηματικά αρνητικός για την δήλωση του υπογείου και με προβλημάτισε αυτό αλλά από ότι φαίνεται και από τις απαντήσεις σας ήταν απλά μια προσωπική άποψη αυτό που δεν στηρίζεται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

θέλω τη γνώμη σας.

 

Εχω μια οικοδομη που με εχουν σταματησει λογου υψους.Στην οικοδομη υπαρχει υπογειο ισογειο πρωτος και σοφιτα.

Το υπογειο κακως εχει υπερυψωθει και η σοφιτα κακως εχει φτιαχτει.

Εγω ειμαι διατεθειμενος να γκρεμισω τη σοφιτα για να ειμαι εντος των οριων του επιτρεπομενου υψους.Ομως ο μηχανικος μου υποσηριζει οτι τακτοποιωντας το υπογειο , κερδιζω 1.5 μετρα υψος που θα πρεπε να ειναι θαμενο το υπογειο(και δεν ειναι) και αρα εχωντας επιπλεον 1.5 μετρα στο συνολικο υψος του σπιτιου η σοφιτα προκυπτει να ειναι εντος υψους , αρα δε χρειαζεται να την γκρεμισω.

 

Έχει κανεις αλλος αντιληφθει το νομο κατα αυτον τον τροπο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομιμοποιείται το "ξέθαμα" του υπογείου που γίνεται ισόγειο;

Το ρωτάω αυτό γιατί κάποιος άλλος χρήστης του forum λίγα μηνύματα πιο πριν είπε ότι δεν γίνεται αυτό το πράγμα και ότι απλά νομιμοποιείς την αλλαγή χρήσης του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα είπε ο άλλος χρήστης, δεν τακτοποιείται με τον 3843 το "ξέθαμα" του υπογείου, αλλά μόνο η αλλαγή χρήσης του.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι καλησπερα σας

Θα ηθελα και εγω να ρωτησω το εξης

Βαση μονομπλοκ μπετου πανω στην οποια στηθηκε λυομενο με αδεια του 1969

για 42 τετρ..Στην πραγματικοτητα καλυφθηκαν 50 τετρ. τα οποια ειναι δηλωμενα και στο ταπ και στο συμβολαιο που προσφατα αγορασα το σπιτι βαση νεου τοπογραφικου .Επισης ο προηγουμενος ιδιοκτητης ανοιξε πορτα και τρια παραθυρα στην βαση κατω απο το λυομενο και διμηουργησε 40 τετρ. χωρο ο οποιος φενεται σε συμβολαιο και τοπογραφικο σαν υπογεια αποθηκη η οποια οπως καταλαβενετε ειναι αυθεραιτη. Το οικοπεδο ειναι εντος σχεδιου 630 τετρ. αλλα χωρις πραξη εφαρμογης και για καποιο λογο δεν μπορει αυτη τη στιγμη να βγαλει οικοδομησιμοτητα - διπλα ρεμα που αυτη τη στιγμη ειναι στη φαση της διευθετησης-αν αυτη η διευκρηνηση χρειαζεται για ναπαρω καποια απαντηση στην ερωτηση που θα θεσω-

Η ερωτηση λοιπον ειναι αν μπορω και με ποιο τροπο να νομιμοποιησω τα 40 τετρ.

και επισης πως τα παραπανω 8 τετρ. του λυομενου απο πανω.

 

Επισης αλλη μια ειναι αν μπορω να βγαλω αδεια μικρης κλιμακας επισκευων μιας που δεν βγαζει αυτη τη στιγμη οικοδομησμοτητα

 

Ευχαριστω

 

Τωρα εχω και νεα ερωτηση.Αν σε ενα οικοπεδο οπως αυτο που περιεγραψα δεν βγαινει προς το παρον οικοδομησιμοτητα δεν μπορει να προχωρησει η νομιμοποιηση του αυθαιρετου χωρου και να βγει και αδεια μικρης κλιμακας????

Πρεπει οπωσδηποτε να βγαλω πρωτα οικοδομησιμοτητα??

παρακαλω ας απαντησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που το ξαναροτάω αλλά ποια ακριβώς ενέργεια (πέρα από το να βάλει κάποιος κουζίνα σε ένα αποθηκευτικό χώρο) μπορεί να θεωρηθεί ότι αλλάζει την χρήση του χώρου;Τι ακριβώς γράφει ο νόμος για αυτήν την περίπτωση;

 

Όπως το καταλαβαίνω το πράγμα μπορεί να πληρώσω για την "νομιμοποίηση" τώρα και αύριο μεθαύριο να κριθώ πάλι παράνομος γιατί έσκαψα μπροστά τον χώρο.

 

Αυτό που θέλω να μάθω όμως είναι για ποιόν ακριβώς λόγο θα πρέπει να πληρώσω για αλλαγή χρήσης χώρου.

 

Γιατί έβαλα πλακάκια;Μάλλον όχι γιατί και ένας αποθηκευτικός χώρος μπορεί να έχει πλακάκια.

 

Γιατί έβαλα καλοριφέρ;Γιατί έβαλα παράθυρο; Γιατί έβαλα πόρτα;Γιατί έβαλα τουαλέτα;

Έχω δει πολλές αποθήκες που τα έχουν όλα αυτά.

Από εκεί και πέρα το σπίτι το νοικιάζω και είναι στο χέρι του ενοικιαστή νομίζω για το πως ακριβώς θα χρησιμοποιήσει αυτόν τον χώρο.Μπορεί όντως να τον χρησιμοποιεί σαν αποθηκευτικό χώρο.Πάντως το σαλόνι η κουζίνα και τα υπνοδωμάτια είναι στους 2 πάνω ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριφερ δεν γινεται να εχεις.Ουτε λουτρο...μονο W.C

Και αντε πες απο το λουτρο ξηλωνεις την μπανιερα ή την ντουζιερα και εισαι O.K, με το καλοριφερ ειναι το θεμα τι γινεται και γι αυτο ακριβως ειναι το πλεον συνηθες που κοιτανε οι ελεγκτες της πολεοδομιας σε περιπτωσεις ελεγχου και καταγγελιων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς.

Το καλοριφέρ είναι θέμα όντως.Δεν είμαι διατεθειμένος να το βγάλω γιατί μπορεί και να φύγουν οι ενοικιαστές από μέσα(εγώ προσωπικά θα έφευγα μάλλον αν μου το κάνανε)αλλά και η τιμή του ενοικίου σίγουρα θα πέσει πολύ αν λέω στους επόμενους υποψήφιους ενοικιαστές ότι:στο ισόγειο δεν έχει καλοριφέρ και δεν πρόκειται να μπει:roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.