Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Να ρωτήσω για ένα διαμέρισμα συγγενή που ενδιαφέρεται να μπει στο πρόγραμμα. Θέλει να αλλάξει κουφώματα , είναι στην πιο χαμηλή ενεργειακή κατηγορία , έχει θερμοσυσσωρευτές και ο επιθεωρητής που ήρθε λέει ότι δεν μπορεί μόνο με τα κουφώματα να ανέβει κατηγορία ούτε καν το 50% που λέει η τελευταία εγκύκλιος για να εγκριθεί. Συστήνει να μπει αέριο αλλά δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε αυτήν την λύση λόγω κόστους. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

και off the record ,υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος από κάποιον άλλον πλυν του επιθεωρητή που θα επιλέξουμε εμείς? Σε περίπτωση δηλαδή που δηλώσει διαφορετικά στοιχεία από αυτά που υπάρχουν , (πχ ότι υπάρχει ήδη αέριο) θα ελεγχθεί από κάποιον άλλο εκτός από τον εαυτό του?

 

 

Με το αέριο μόνο του μάλλον δεν θα ανέβει κατηγορία (εξαρτάται πάντα πόσο απέχεις από την αμέσως επόμενη κατηγορία). Το πιο συνηθισμένο (καί ασφαλές) είναι αλλαγή κουφωμάτων σε συνδυασμό με θερμομόνωση (εσωτερική ή εξωτερική).

Το κόστος της θερμομόνωσης δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα μεγάλο (π.χ. το ενδεικτικό από του ΥΠΕΚΑ κόστος για εσωτερική θερμομόνωση είναι 25euros/m2)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι λετε ρε παιδια... Το αεριο απο μονο του, αν αντικαταστησει θερμοσυσσωρυτες για παραδειγμα, μπορει να ανεβασει ακομα και 2 κατηγοριες υπο συνθηκες, το κτηριο, αν εισαι κοντα στη Ζ κατηγορια ας πουμε και διαλεξεις ενα λεβητακι με υψηλη αποδοση (ενδεικτικα 95% με μηδενικες απωλειες δικτυου διανομης και τις αντιστοιχουσες απωλειες των θερμαντικων σωματων...)

 

Μη λεμε οτι να ναι στον κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι δυνατον ενω το καθε τυπικο διαμερισμα σε εκδοση ΠΕΑ να μου βγαζει καταναλωσεις κτηριου αναφορας περι το κατοσταρικο συν πλην 10, μεζονετα με ημιυπογειο, ισογειο, οροφο και σοφιτα, με παραπανω επιφανειες και πλακα επι εδαφους, σκεπη και δωμα (μπαλκονι σοφιτας που απο κατω ειναι κατοικησιμος) να μου βγαζει με το ζορι 69 και μολις τα 32 να ειναι για θερμανση....?

 

Κατι δεν μου κολλαει καλα...

 

Επιφανειες εχω 6,5 Χ 11 Χ 2 (μπροστα και πισω) και κατι μικροσπασιματακια δεξια και αριστερα....

Βαλε και δυο πλακες απο 60 τ.μ. η καθεμια (η μια σε χωμα και η αλλη ειτε στεγη ειτε δωμα)

 

Τραγικα μικρη δεν ειναι η καταναλωση?

 

Εχει κανενας ιδεα τι μπορει να παιζει?

 

Υ.Γ. Για κτηριο αναφορας μιλαω παντα, με συγκεκριμενες μονωσεις και θερμανσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,απλοϊκή ερώτηση αλλά έχω διαβάσει 100σελ forum και δεν βρήκα απάντηση, κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ και έχω πήξει εδώ και 3 μέρες:

Στον λέβητα 5όροφης πολυκατοικίας όπου βγάζω ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα:

 

1)Ισχύς του λέβητα βάζω την πραγματική από το φύλλο συντήρησης, ή κάνω αναγωγή με βάση τα μ2 ή τις δαπάνες θέρμανσης του διαμερίσματος?

 

2)Ο λέβητας χρησιμοποιείται και για ΖΝΧ κεντρικά, πάλι τι ισχύ βάζω και πως διαχωρίζω την μηνιαία κάλυψη σε σχέση με τον θερμοσίφωνα? κατ-εκτίμηση?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας μια στατιστικη ερευνα στις επιθεωρησεις και τα ΠΕΑ που εχω εκδοσει, για απολυτα νουμερα μονο για το κτηριο αναφορας, κατεληξα στο εξης...

 

Οσο μεγαλωνει ο λογος της των επιφανειων απο τις οποιες αναμενουμε απωλειες προς το λογο του εμβαδου δαπεδου της θερμαινομενης ζωνης, τοσο αυξανονται και οι απαιτησεις του Κ.Α. για θερμανση του χωρου, ανα τετραγωνικο επιφανείας.

 

Οσο μικραινει ο λογος, τοσο μικραινουν και οι απαιτησεις... Και συνηθως, για να επανελθω στο ανωτερω ερωτημα μου, οι πολυκατοικιες μπορει να εχουνε μεγαλα εμβαδα απωλειων αλλα συνηθως εχουνε και μεγαλα εμβαδα δαπεδων, επομενως ο λογος παραμενει χαμηλα...

Και οι απωλειες απο την πλακα δωματος η πυλωτη ενδεχομενως, ισοκατανεμονται σε ολο το εμβαδον του κτηριου και δεν βαραινουν μονον ενα διαμερισμα, οπως γινεται οταν για παραδειγμα μελεταμε διαμερισμα πανω απο πυλωτη η σε ρετιρε...

Σε αυτην την περιπτωση ο ανωτερω λογος αυξανεται δυσαναλογα, αρα αυξανονται και οι απαιτησεις του Κ.Α. για θερμανση.

 

Και αντιστοιχα ο λογος αυτος μικραινει (ισως και κατω απο τη μοναδα) για ενδιαμεσα διαμερισματα που δεν ειναι γωνιακα κιολας...

 

Οποτε νομιζω πως οι καταναλωσεις σε kWh/m2 που μου εβγαλε το τριωροφο μου ηταν λογικες για τα δεδομενα της επιφανειας δαπεδου θερμαινομενης ζωνης (210τ.μ. δαπεδο σε 4 επιπεδα με 240τ.μ. επιφανειων, ειτε δαπεδων, ειτε τοιχων ειτε κουφωματων απωλειων)

 

Αν νομιζει κανεις οτι κανω καπου λαθος ας με διορθωσει.

Καλη πρωτομαγια!

Link to comment
Share on other sites

τοτεε σελ 43

ο μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας του κτηρίου αναφοράς Um, δεν πρέπει να υπερβαίνει

τα όρια που δίνονται στον πίνακα 3.3β. Στην περίπτωση κτηρίων (κυρίως υφιστάμενων με μεγάλης

επιφάνειας ανοίγματα), όπου το κτήριο αναφοράς δεν πληροί τους περιορισμούς του μέγιστου

επιτρεπόμενου μέσου συντελεστή θερμοπερατότητας Um, τότε οι επιμέρους συντελεστές

θερμοπερατότητας (πίνακας 3.3α.) των δομικών αδιαφανών στοιχείων του που έρχονται σε επαφή με

τον εξωτερικό αέρα (τοιχοποιίες, οροφές, πυλωτές), μειώνονται ποσοστιαία και ομοιόμορφα, μέχρι ο

μέγιστος επιτρεπόμενος μέσος συντελεστής θερμοπερατότητας να πληροί τους περιορισμούς.

 

δηλαδη ο ποιητης κατεβαζει τα U των τοιχων κατω απο τα ορια της ζωνης για να πιασει το Um

πιθανον γι αυτο θα βλεπουμε διαφορες καταναλωσης ΚΑ για παρομοιες επιφανειες

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ο ποιητης κατεβαζει τα U των τοιχων κατω απο τα ορια της ζωνης για να πιασει το Um

πιθανον γι αυτο θα βλεπουμε διαφορες καταναλωσης ΚΑ για παρομοιες επιφανειες

Ενδιαφερουσα ερμηνεια μπορω να πω...

Δεν ειχα σταθει σε αυτο το σημειο της ΤΟΤΕΕ

Οποτε μπορει σε αναλογα κτηρια (ιδιος λογος επιφανειων απωλειων προς επιφανειες δαπεδου και παρομοιος λογος εξωτερικων ανοιγματων προς εξωτερικα δομικα στοιχεια που παρουσιαζουν απωλειες), ενα να εχει τους μεγιστους συντελεστες θερμοπερατοτητας κατα ΚΕΝΑΚ και αλλο να εχει χαμηλοτερους, γι αυτο να παρουσιαζονται τετοιες διαφορες...

 

Επισης παιζει ρολο και ο αερισμος απο καμιναδες και θυριδες εξαερισμου, που ειναι ιδιος για το υπο μελετη κτηριο και ΚΑ, ενω ο αερισμος απο κουφωματα παραμενει σταθερος και εξαρταται μονο απο τα ανοιγματα και οχι απο τα υλικα

Link to comment
Share on other sites

Στην υποθεση της τριωροφης μεζονετας που αποτελειται απο ημιυπογειο, ισογειο, οροφο και σοφιτα που ειχα αναφερει πριν μερες, εχω ατομικο λεβητα πετρελαιου που καλυπτει και τους 4 αυτους οροφους...

 

Το κατακορυφο δικτυο ειναι εντος της μεζονετας οποτε θεωρω μηδενικες απωλειες λογω του οτι οι απωλειες των πληρως αμονοτων σωληνωσεων αποδιδονται μεσα στην ιδια τη μεζονετα μιας και δεν εχω καθολου δικτυο εκτος σπιτιου...

 

Θα χρειαστει να κανω υπερδιαστασιολογηση?

 

Κανω εναν τυπικο ελεγχο αλλα μου βγαζει οτι η απαιτουμενη ισχυς ειναι λιγοτερη και απο τη μιση απο την εγκατεστημενη... Απο την αλλη, το κτηριο ειναι μονωμενο αλλα το υπογειο ειναι εντελως αμονωτο... Οποτε αν το θεωρησω ολο μονωμενο, δεν ειναι σωστη προσεγγιση, απο αποψη συντελεστων...

 

Υπ οψιν οτι ο λεβητας εχει εναν ονομαστικο βαθμο αποδοσης 84% εργοστασιακα, οποτε ειναι ηδη χαμηλα...

Link to comment
Share on other sites

Στην υποθεση της τριωροφης μεζονετας που αποτελειται απο ημιυπογειο, ισογειο, οροφο και σοφιτα που ειχα αναφερει πριν μερες, εχω ατομικο λεβητα πετρελαιου που καλυπτει και τους 4 αυτους οροφους...

 

Το κατακορυφο δικτυο ειναι εντος της μεζονετας οποτε θεωρω μηδενικες απωλειες λογω του οτι οι απωλειες των πληρως αμονοτων σωληνωσεων αποδιδονται μεσα στην ιδια τη μεζονετα μιας και δεν εχω καθολου δικτυο εκτος σπιτιου...

 

Θα χρειαστει να κανω υπερδιαστασιολογηση?

 

Κανω εναν τυπικο ελεγχο αλλα μου βγαζει οτι η απαιτουμενη ισχυς ειναι λιγοτερη και απο τη μιση απο την εγκατεστημενη... Απο την αλλη, το κτηριο ειναι μονωμενο αλλα το υπογειο ειναι εντελως αμονωτο... Οποτε αν το θεωρησω ολο μονωμενο, δεν ειναι σωστη προσεγγιση, απο αποψη συντελεστων...

 

Υπ οψιν οτι ο λεβητας εχει εναν ονομαστικο βαθμο αποδοσης 84% εργοστασιακα, οποτε ειναι ηδη χαμηλα...

 

Εφόσον είναι ατομικός λέβητας, βάλε ισχύ και β.α. όσο σου λέει ο καυστηρατζής. Το αμόνωτο υπόγειο θα το έκανα γαργάρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.