Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Ποσοστο θερμανσης?

Τουτ εστιν?

 

Δεν επιμεριζουμε 1kW ας πουμε, θεωρητικα, κυκλοφορητη σε ενα διαμερισμα 100τ.μ. σε συνολο 1000τ.μ. ουτως ωστε να λαβει το 0,10kW το διαμερισμα μας?

 

Καταλαβαινω κατι λαθος?

 

ok 0,10kW

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; ΤΟΤΕΕ 4 σελ 28 αναφέρει

 

Διαστάσεις στοιχείων οροφής. Καταγράφεται το εμβαδόν.....

 

Τι είναι αυτό ρε παιδιά γιατί πραγματικά δεν κατάλαβα τπτ. (και ποιο κάτω παραπέμπει και στον πίνακα ΤΟΤΕΕα 14 που πραγματικά τέτοια αρίθμηση δεν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω παντως πως υπαρχουν πολλοι που να ασχολουνται με τη συμπληρωση του εντυπου ενεργειακης επιθεωρησης....

 

Οι περισσοτεροι, μαζι με αυτους και εγω, εκτυπωνουν πινακα δεδομενων, πινακα αποτελεσματων απο το προγραμμα και τα παραδιδουν μαζι με το ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

οκ αφού δεν ξέρεις να μου πεις εσύ τι είναι (που έχει γράψει το μισό τόπικ) πάει να πει πως είναι μικρής η μηδενικής σημασίας (και εγώ με το πρόγραμμα θα πάω, αλλά είπα μήπως είναι κάτι σημαντικό που πρέπει να μετρήσω εκείνη την στιγμή :P)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει; ΤΟΤΕΕ 4 σελ 28 αναφέρει

 

Διαστάσεις στοιχείων οροφής. Καταγράφεται το εμβαδόν.....

 

Τι είναι αυτό ρε παιδιά γιατί πραγματικά δεν κατάλαβα τπτ. (και ποιο κάτω παραπέμπει και στον πίνακα ΤΟΤΕΕα 14 που πραγματικά τέτοια αρίθμηση δεν υπάρχει)

 

Μη βιάζεσαι ρε φίλε. Λοιπόν, αναφέρεται στον υπολογισμό της περιοχής Φυσικού Φωτισμού (ΦΦ) για τριτογενή τομέα (μόνο).

Πας σελίδα 122 στην 1η ΤΟΤΕΕ και βλέπεις τι γράφει για οριζόντια ανοίγματα οροφής. "Για ευκολία ....από οριζόντια ανοίγματα οροφής .... που εκτείνεται 1,5 m πέρα από τα τα όρια της προβολής του ανοίγματος επί της επιφάνειας εργασίας".

 

Πας μετά σελίδα 47 στην 4η ΤΟΤΕΕ και διαβάζεις τι γράφει. Πας και στην σελίδα 129 στον πίνακα 14 της ίδιας ΤΟΤΕΕ (4ης) και συμπληρώνεις το κουτάκι της περιοχής φυσικού φωτισμού (ποσοστό %). Αν το κτίριό σου δεν έχει αυτοματισμούς ελέγχου του ΦΦ δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με αυτόν. Βάλε ποσοστό 0%.

 

Έ, αφού τα κάνεις όλα αυτά τα παρατάς και πας να φυτέψεις καμιά ντομάτα. Όλο και κάποιο κέρδος θα σ' αφήσει. Απ' το ΠΕΑ πάντως πάπαλα κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious από το προφίλ σου "Μηχανολόγος Μηχανικός ΑΠ.Θ. (και πρόκοψα...)"

 

αυτό τα λέει όλα και εκφράζει και εμένα (μόνο τα αρχικά της σχολής αλλάζουν...)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γ-5 το δεχεται....

 

Ερωτηση νεα...

Την ισχυ του κυκλοφορητη την βαζουμε στις βοηθητικες μοναδες κατανεμημενη αναλογως τετραγωνικων διαμερισματος. Την ισχυ του καυστηρα τη βαζουμε κι αυτην επισης κατανεμημενη η την αγνοουμε?

 

Ευχαριστώ για το Γ-5.

Όσον αφορά αυτό που ρωτάς για την ισχύ του καυστήρα μπορείς να κάνεις το ίδιο και να τον βάλεις στις βοηθητικές μονάδες σαν ανεμιστήρα. Πάντως σε κτίρια που έχουν ανελκυστήρα, στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν επηρεαζει τις καταναλώσεις, ενώ στο πρόγραμμα της 4Μ δεν υπάρχει καν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μου δωσει λιγο καποιος σας παρακαλω τα φωτα του...

 

Εχω δυο ξεχωριστες περιπτωσεις εκδοσης ΠΕΑ διαμερισματων τα οποια θερμαινονται με κεντρικη θερμανση πετρελαιου και φυσικου αεριου αντιστοιχα αλλα εχουν και τα δυο τζακια....

 

Στην περιπτωση αυτη το τζακι υπολογιζεται κανονικα οτι προσφερει στη θερμανση του διαμερισματος η ως εφεδρικο, απο τη στιγμη που υπαρχει κυριο συστημα θερμανσης δυναται να αγνοηθει?

 

Και something last.

Σε λεβητοστασιο βρηκα πανω στο μοναδικο κλαδο πανω απο τον κυκλοφορητη τοποθετημενο εναν αισθητηρα θερμοκρασιας που με καλωδιο συνδεοτανε και στον πινακα ωρομετρησης για το καθε διαμερισμα...

Εχει καμια σχεση με αντισταθμιση το ολο πραμα που πρωτη φορα ειναι η αληθεια συναντησα? Η παλι μπαινει κατηγορια Δ?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Πρόσεξε το εξής:

Αν κάνεις την επιθεωρηση με το 4Μ και βαλεις πηγες θερμανσης τζακι + λέβητα θα σου βγαλει περίπου 30% απο τζακι + 70% απο λέβητα. Το ποιο σωστό ειναι στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ να βάλεις με επιμερισμό το ποσοστό του τζακιού και του λέβητα

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσδιοριζω το ειδος των βοηθητικων μοναδων, απλως οριζω τη συνολικη ισχυ αθροιστικα σε ενα κελι....

 

Σε μια περιπτωση ειχα και ηλέκτροβανα και καυστηρα και κυκλοφορητη, οποτε εβαλα μια τιμη για ολα και ξεμπερδεψα...

 

Στο παρελθον μου ειχε δημιουργησει προβλημα η κατηγοριοποιηση των βοηθητικων συστηματων, μιας και μου δεχοταν μονο την πρωτη γραμμη και τις υπολοιπες μου τις εσβηνε...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το εξής:

Αν κάνεις την επιθεωρηση με το 4Μ και βαλεις πηγες θερμανσης τζακι + λέβητα θα σου βγαλει περίπου 30% απο τζακι + 70% απο λέβητα. Το ποιο σωστό ειναι στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ να βάλεις με επιμερισμό το ποσοστό του τζακιού και του λέβητα

Το εχω αγνοησει το τζακι (οχι ομως και την καμιναδα για τον εξαερισμο) γιατι δεν συνεισφερει στη θερμανση του σπιτιου, απο τη στιγμη που υπαρχει και κυριο συστημα κεντρικης θερμανσης...

 

Θεωρειται επικουρικο, οπως ειπε και ο hkamp

 

Δε θυμαμαι που, αλλα καπου το ειχα διαβασει αυτο, οτι αγνοειται η συνεισφορα του στη θερμανση του χωρου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.