Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Εχουν γίνει εκτενείς συζητήσεις πάνω σ' αυτό το θέμα.

 

Το ΤΕΕ, στα κρυφά, αν τους ρωτήσεις προφορικά δηλαδή, λέει ότι πρέπει να κατατίθεται ΦΕΜ και ΤΣΕΜΕΔΕ, ΕΜΠ γιατί είναι η επιθεώρηση μελέτη.

 

Προσωπικά πριν 15 χρόνια είχα πληρώσει στον βρόντο εισφορές στα ταμεία των δημοσίων υπαλλήλων μέσω απόδειξης παροχής υπηρεσιών, από σύμβαση ορισμένου έργου που είχα με τον Δήμο, γιατί έτσι νόμιζε ή θεωρούσε σωστό ή γούσταρε ο υπάλληλος της οικονομικής υπηρεσίας. Το θυμάμαι και μου ανεβαίνει η πίεση. Τις μ...ες κάθε υπαλληλίσκου, χρόνια τώρα, δεν τις παίρνω υπ΄όψιν.

 

Αν βέβαια είχαν ισχυρή βάση αυτά που λένε (στο προφορικό πάντα στο ΤΕΕ), θα έβγαζαν ανακοίνωση. Το έχουν κάνει για ψίλου πήδημα, γι΄αυτό δεν θα το κάναν, που χάνονται σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς εισφορές για ΤΣΕΜΕΔΕ, ΕΜΠ;

Βέβαια αυτοί τσιμπάν το 2% και 9 έχει ο μήνας.

 

Υποψιάζομαι ότι νομικά κάπου χωλαίνει το πράγμα.

Δεν είναι η επιθεώρηση μελέτη, άσχετα αν έτσι το ονομάζουν, στο πρόγραμμά τους. Είναι μια διαδικασία που περιλαμβάνει και ένα είδος, κατά κάποιο τρόπο, μελέτης. Δηλαδή αν κάνεις αυτοψία για ασφαλή επανασύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ, κόβεις και ΦΕΜ, ΤΣΕΜΕΔΕ, ΕΜΠ;

 

Δεν θα μας τρελάνουν.

 

Εγώ προσωπικά, δεν κόβω ΦΕΜ κλπ ή οτιδήποτε άλλο αν το ποσό είναι < 300 ευρώ.

 

Αν τώρα κάποια στιγμή, βγάλουν επίσημη ανακοίνωση, να τους τα δώσω μαζεμένα.

 

Μέχρι τότε, ούτε εγώ, ούτε και πάρα πολλοί συνάδελφοι τρέχουμε σε εφορίες και τράπεζες.

 

Οψόμεθα.

 

Υ.Γ. Την κατάθεση στην Εθνική την κάνω. Είπαμε, μάγκες, αλλά φύλαγε και τα νώτα σου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν περιοριζεται το ποσο στα 300€ νομιζω...

Εχω κανει και μεγαλυτερης αξιας ΠΕΑ και ΦΕΜ δεν κατεβαλα...

 

ΤΣΜΕΔΕ γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για >300 ευρώ σε επαγγελματίας κάνεις προκαταβολή φόρου 20%.

 

Θέλουν και ΤΣΕΜΕΔΕ, ΕΜΠ λένε. Οπως τις μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπερδευεσαι με την παρακρατηση φορου που καταργηθηκε για ποσα κατω των 300€?

 

Γιατι, αφενος μεν, το ΦΕΜ απο ΑΠΥ σε ιδιωτες ειναι 10% και οχι 20%, αφετερου δε κανεις δεν αναφερει για καταβολη ΦΕΜ πανω απο καποιο ποσον, ενω να απαλασσει τους υπολοιπους...

 

Εγω αυτο που ξερω παντως ειναι οτι σχεδον κανεις δεν πληρωνει ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ κλπ ανεξαρτητως υψους ΑΠΥ...

 

Μονο αμα ειναι ΑΠΥ ανω των 300€ σε εταιρεια, θελει παρακρατηση 20%

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή

Οχι παρακρατηση 20% της αμοιβης της επιθεωρησης απο την εταιρεια ή τον επαγγελματια.

η εντολη πληρωμης του τεε σημαινει οτι η επιθεωρηση (μελετη) εξοφλειται 100% απο τον πελατη (εταιρεια) στην εθνικη και πιστωνεται στο λογαριασμο του μελετητη οποτε δεν τιθεται θεμα παρακρατησης γιατι θα επρεπε ο μελετητης να επιστρεφει μετα το ζεστο 20% της αμοιβης του στην εταιρεια για να παρει μια βεβαιωση (ε οχι)!

υποθετω οτι αυτο που χρειαζεται η εταιρεια για να ειναι ενταξει απεναντι στην εφορια, επειδη δεν εκανε παρακρατηση ειναι το αποδεικτικο της εθνικης περι πληρωμης αμοιβης μελετης (τσμεδε δεν τους αφορα)

εξου και η θεωρητικη υποχρεωση του επιθεωρητη για ΦΕΜ (και ισως η μονη περιπτωση διασταυρουμενου ελεγχου)

το οριο των 300€ δεν αφορα συνεπως τα ΠΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

zxgr Μπορείς να το διευκρινήσεις περισσότερο γιατί δεν κατάλαβα από που συνάγεται ότι δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου 20% όταν κόβω Α.Π.Υ. πάνω από 300€ σε εταιρία;

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα πως θα το έκανα εγώ σύμφωνα με αυτά που ξέρω:

Κάνω ΠΕΑ σε γραφεία 400 τ.μ. που ανήκουν σε εταιρία και σύμφωνα με τις ελάχιστες αμοιβές θα πρέπει να χρεώσω 2,5*400=1.000€+23%ΦΠΑ 230€= 1.230 €. Αυτό το ποσόν καταθέτει η εταιρία στην ΕΤΕ όπου και γίνονται η σχετικές κρατήσεις και όταν τα πάρω μετά από 10 ημέρες θα πρέπει να δώσω πίσω στην εταιρία τα 200€ (=20%*1000€) η οποία θα τα αποδώσει στην εφορία και στο τέλος του έτους θα μου δώσει την σχετική βεβαίωση για να την υποβάλω με το Ε1.

Εσύ ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι αυτή η διαδικασία; ποιά προτείνεις (και που το στηρίζεις; )

Υ.Γ. Στην Α.Π.Υ. που θα εκδώσω θα γράφω €: 1230€ (=1000+23% 230) και

παρακράτηση φόρου 20%:1000*20%=200€ ήτοι εγώ τελικά από την εταιρία παίρνω στο χέρι 1030€

Link to comment
Share on other sites

μετά από 10 ημέρες θα πρέπει να δώσω πίσω στην εταιρία τα 200€

ποιος σε υποχρεωνει; τετοια διαδικασια δεν προβλεπεται πουθενα

εν τη παλαμη και ουτω βοησωμεν

σε 10 μερες ποιος ζει ποιος πεθαινει!

 

δες εδω

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36035/%D4%C9%20%C9%D3%D7%D5%C5%C9%20%C3%C9%C1%20%D4%C7%CD%20%D0%D1%CF%CA%C1%D4%C1%C2%CF%CB%C7%20%D6%CF%D1%CF%D5%20%D4%D9%CD%20%C1%D1%D7%C9%D4%C5%CA%D4%CF%CD%D9%CD%20%CA%C1%C9%20%CC%C7%D7%C1%CD%C9%CA%D9%CD.HTM

παρ. 4

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε παιδιά ένα ΠΕΑ για σπίτι του οποιου ο ένας τοίχος είναι ημικύκλιο. Σε αυτή την περίπτωση τι βάζουμε σαν προσανατολισμό;

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε παιδιά ένα ΠΕΑ για σπίτι του οποιου ο ένας τοίχος είναι ημικύκλιο. Σε αυτή την περίπτωση τι βάζουμε σαν προσανατολισμό;

 

Εάν πχ η διάμετρος είναι με κατευθυνση Ν-Β,το ένα τεταρτημόριο εχει προσαν. ΝΔ και το αλλο τεταρτ. ΒΔ (δηλ χωριζεις το ημικυκλιο -τοιχο στη μεση)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.