Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Μόνο το πιστοποιητικο κελυφους θέλεις. Αλλα για να βγει αυτό θέλει να υπάρχει φύλλο ελέγχου και καυσαναλυση του λεβητα μέσα στον τελευταίο χρόνο. Η καυσαναλυση πρέπει να είναι τυπωμενη απο τον καυσαναλυτη κατευθείαν και να εχει υπογραφή απο τον συντηρητή του λεβητα. Χειρόγραφα έντυπα καυσαναλυσης δεν γίνονται αποδεκτά απο τους ενεργειακους επιθεωρητες.

 

Εάν δεν τα έχεις αυτα, είτε φερνεις και πληρώνεις τον καυστηρατζή να κάνει έλεγχο του λεβητα και καυσαναλυση παρουσία του ενεργειακού επιθεωρητη (εάν δεν εχει καυσαναλυτη που τυπωνει) είτε πρέπει να σου το δώσει τυπωμενο είτε πληρώνεις τον ενεργειακό επιθεωρητη να σου εκδώσει πιστοποιητικο για τον Λεβητα και να κάνει ο ίδιος τις μετρήσεις.ι

 

Τα ιδια ισχυουν εαν υπάρχει στον χώρο κεντρική κλιματιστικη μοναδα Αλλα τέτοια συνήθως δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SeNNinhA, δες το σχόλιο 96.

Νομίζω ότι είναι μια λογική αντιμετώπιση του προβλήματος.

 

Επίσης νομίζω ότι ΔΕΝ μπορεί ο επιθεωρητής να σου κάνει μετρήσεις. Θα πρέπει ο βαθμός απόδοσης να προκύπτει από την ανάλυση καυσαερίων σύμφωνα με την ΚΥΑ 10315/93 που σημαίνει φύλλο συντήρησης και ρύθμισης του συστήματος, θεωρημένο βιβλίο καταγραφής μετρήσεων κ.λ.π.. Εκτός και αν έχοντας αυτό το δικαίωμα (αδειούχο εγκαταστάτης) ο επιθεωρητής θελήσει να γίνει και υπεύθυνος της συντήρησης (που δεν νομίζω).

Η παρουσία του επιθεωρητή κατά την μέτρηση δεν είναι υποχρεωτική. Η ενυπόγραφη τήρηση των φύλλων συντήρησης είναι.

 

Στο σύνολο των οικοδομών, προβλέπω, πριν την επιθεώρηση να περνάνε οι καυστηραντζήδες (οι οποίοι, παρόλο που κάναν συντηρήσεις και πληρώνονταν, σπάνια τηρούσαν την ΚΥΑ 10315/93).

Link to comment
Share on other sites

Αυτα αφορούν τον ιδιοκτήτη.

 

Τι γινεται με την ευθύνη του μηχανικου που υπογραφει την επίβλεψη της ΜΕΑ;

 

Τι γινεται όταν υπάρχει πρόβλημα όπως στις περιπτώσεις Β & Γ που ανέφερα; Ποιον εχει δικαίωμα ο κάθε θιγομενος να κυνηγήσει;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ΚΑΙ τον μηχανικό. Αφού στις Β και Γ υπάρχει εγκατάσταση που δεν έγινε σωστά.

Δες λίγο και το προηγούμενο σχόλιο (μ' αυτά τα edit μπερδευτήκαμε).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ senninha

θεωρώντας ότι δεν έχουν κάνει πρόσφατα, μόλις πήρα μια τιμούλα για συντήρηση και καυσανάληση απο εταιρεία. Κοστίζει απο 80-100 € με το ΦΠΑ.

Θα πρέπει να κάνω επίσκεψη στον χώρο και να αναζητήσω σχέδια αρχιτεκτονικά και στατικά απο πολεοδομία γιατί δεν έχουν. Αυτά θα πρέπει να τα κοστολογήσω καμιά 200 €. Αν δεν υπάρχει κάτι εξόφθαλμα διαφοροποιημένο, θα θεωρήσω ότι εφαρμόστηκαν τα εγκεκριμένα σχέδια χωρίς κρυφές αλλαγές, θα τα περάσω στο λογισμικό που δουλεύω. Αν όλα πάνε καλά θέλω άλλες 2-3 μέρες απασχόλησης στο pc. Ας πούμε 100 μ2 το διαμέρισμα, άρα 200€. Σύνολο λοιπόν θα χρεώσω 500€ + ΦΠΑ. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε STAVION;;;;;

Τι επιθεώρηση κάνεις;

Υπάρχει απαίτηση για έκδοση πιστοποιητικού ή σου ζητήσανε να κάνεις απλή εκτίμηση;

Γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να είσαι ενεργειακός επιθεωρητής (έστω και προσωρινός).

Και αν έγινες προσωρινός επιθεωρητής σε τι λογισμικό θα τα δουλέψεις αφού ακόμα δεν υπάρχει πρόσβαση στον κεντρικό server;

Πρόσεξε. Δεν αρκεί καυσανάλυση. Πρέπει να εφαρμοστούν τα της ΚΥΑ 10315/93 για να είσαι κατοχυρωμένος ότι παίρνεις τον σωστό βαθμό απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ πολυ αλλα αν τα πάρεις χαλάλι σου.

 

200 ευρω για να πας να πάρεις μια κατοψη διαμερίσματος απο πολεοδομια είναι νομίζω υπερβολικο πόσο. Σε διαμέρισμα παίζει να μπορείς να κανείς την επιθεώρηση και χωρίς σχέδια μόνο με σκαριφημα που θα κανείς εκείνη την στιγμη.

 

Το κόστος του καυστηρα μπορείς να το κοψεις ξεχωριστά για να το βάλει ο ανθρωπος στα κοινόχρηστα αν μένει σε πολυκατοικία.

 

Είμαι της γνώμης να μην ξεζουμιζουμε και τον κόσμο όταν μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε STAVION;;;;;

Τι επιθεώρηση κάνεις;

Υπάρχει απαίτηση για έκδοση πιστοποιητικού ή σου ζητήσανε να κάνεις απλή εκτίμηση;

Γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να είσαι ενεργειακός επιθεωρητής (έστω και προσωρινός).

Και αν έγινες προσωρινός επιθεωρητής σε τι λογισμικό θα τα δουλέψεις αφού ακόμα δεν υπάρχει πρόσβαση στον κεντρικό server;

Χαλάρωσε αγαπητέ

για ΠΕΑ μιλάω, και ψάχνομαι...

Ναί είμαι προσωρινός.

@senninha

Απο σεμινάρια που μας είχαν κάνει στο ΤΕΕ θυμάμαι ότι μιλαμε για επίσημα σχέδια όταν υπάρχουν, διαφορετικά τίθενται θέματα νομιμότητας του υπάρχοντος κλπ

Αλλωστε στο κέλυφος πρέπει να περάσουμε και κολόνες, δοκάρια κλπ. Σωστά? Νομίζεις ότι θα μπορέσω να πάρω σχέδια αρχείου απο την πολεο αυθημερόν ή θα πρέπει να πάω και να ξαναπάω? Η δε επιτόπια εξέταση στο διαμέρισμα, η επίσκεψη στο αρχείο της αρμόδιας πολεο, η επαλήθευση πίσω στο διαμέρισμα με τα σχέδια και η καυσανάλυση θα γίνουν με τη μία? Για βάλτα κάτω. Οι μετακινήσεις εδώ πρέπει να υπολογίζονται σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

STAVION ok. Υποθέτω ότι μέχρι τότε θα έχεις πρόσβαση στο server. Νόμισα ότι εγώ είχα κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση στον κεντρικό.

Αν ανοίξει σε παρακαλώ ειδοποίησε και μας.

Εξακολουθώ να επιμένω πάντως για τον καυστήρα. Πρέπει να υπάρχει φυλλάδιο επίσημο, υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από αδειοδοτημένο τεχνικό, σύμφωνα με την ΚΥΑ 10315/93. Μην προσπαθήσεις να βγάλεις μόνος σου τον βαθμό απόδοσης. Θα πρέπει να είναι γραμμένος στα φύλλα και από κει θα τον πάρεις. Αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ενεργειακός επιθεωρητής δεν σε ενδιαφέρει η νομιμότητα του υπάρχοντος. Εκδίδεις πιστοποιητικο για ότι υπάρχει κατασκευασμένο. Δεν σε απασχολεί η άδεια του.

 

Σχέδια δεν είναι απαραίτητα εάν μπορείς να δουλεψεις και με απλό σκαριφημα όπως είναι ένα διαμέρισμα. Ακόμη και στατικά να μην βρεις ή ναών υπάρχουν παίρνεις το ποσοστό σκελετου που ορίζεται στις ΤΟΤΕΕ. Εάν υπάρχουν σαφώς και σε διευκολύνουν.

 

Θεώρω πάντως πιο λογική μια αμοιβή των 100 ευρω για να πας στην πολεοδομια και να βγάλεις δυο σχέδια φωτοτυπίες. Ξέρω απο Αθηνα. 4 χρόνια εκτιζα οικοδομές εκει. Την καυσαναλυση την προγραμματιζεις μόνος σου. Με μια επίσκεψη μπορείς να ξεμπερδεψεις. Παίρνεις σχέδια και μετα πας για έλεγχο την ημέρα που προγραμματισες την καυσαναλυση.

 

Ο καθένας κοστολογει βέβαια τον χρόνο του όπως νομιζει. Ρωτησες και είπα απλά την γνώμη μου. Μακάρι να στα δωσουν και να μπορούμε ολοι να κοστολογούμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.