Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω τελειώσει Τοπογράφος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Έμαθα πως για να δίνεις πλέον βεβαιώσεις για τα ενεργειακά σπίτια θα πρέπει να εκπληρείς κάποιες προδιαγραφές.

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει επί του θέματος να με ενημερώσει για τις προδιαγραφές και αυτές αν αφορούν κάποιο σεμινάριο ή μεταπτυχιακό και επιπλέον αν έχουν το δικαίωμα αυτό οι Τοπογράφοι των Τ.Ε.Ι.

 

Ευχαριστώ.

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα. Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, όμως τα έχω δει αυτά τα θέματα, αλλά περιέχουν κυρίως αψιμαχίες και προσωπικές εμπειρίες, άσχετες με τις προϋποθέσεις που πρέπει να εκπληρεί κάποιος και τι ακριβώς χρειάζεται για να μπορεί να βγάλει την πιστοποίηση για τα ενεργειακά σπίτια.Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει επακριβώς στα προαναφερθέντα μου ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιστοποίηση για "ενεργειακά σπίτια"

 

Υπάρχει "ενεργειακό πιστοποιητικό" κτιρίων.

 

Και αφορά ΟΛΑ τα κτίρια. Παλιά και νεα.

 

Το ενεργειακό πιστοποιητικό το εκδίδει ο ενεργειακός επιθεωρητής.

 

Ενεργειακός επιθεωρητής μπορεί να γίνει ο κάθε μηχανικός με 4ετή εμπειρία σε κτιριακά μετά από σεμινάρια και εξετάσεις.

 

Αυτά σαν περίληψη.

 

 

Βρες στην εφημερίδα της κυβέρνησης το ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 100 στο ΦΕΚ 177Α / 6 Οκτωβρίου 2010 και διάβασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδερφοι αλλά κάποια πράγματα μου φαίνονται εξωφρενικά. Κάνω μία μελέτη κλιματισμού και δείχνω ότι ποιο απλό υπάρχει (κλιματιστικές μονάδες split) .O άνθρωπος αυτός είναι υποχρεωμένος να τα βάλει?Δηλαδή σε ένα 4αρι που θα μπουν 3 μονάδες , αυτές θα πρέπει να τοποθετηθούν για να πάρει πιστοποιητικό? Ποιος τον ρωτάει αν έχει τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Η ψύξη είναι πια υποχρεωτική.

 

Τα ίδια λέγαμε όταν έγινε η θέρμανση υποχρεωτική αλλά τώρα δεν λέει κανένας "Ποιος τον ρωτάει αν έχει τα χρήματα?" για να βάλει θέρμανση.

 

Επίσης και η θέρμανση σε εξοχικά είναι υποχρεωτική.

 

Δεν βλέπω το πρόβλημα πάντως εκτός από την αύξηση του κόστους των εργολάβων. Ολοι σχεδόν οι ιδιώτες βάζουν πια τουλάχιστον ενα κλιματιστικό στο σπίτι τους. Στην ΜΕΑ επιβάλεται να ψύχεις το 50% του όγκου. Οπότε σε ενα σπίτι πιθανά να καλύπτεσαι με ενα μόνο κλιμαιστικό στο σαλόνι πχ. Αυτό ούτως ή άλλως μπαίνει. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ανεμιστήρες οροφής, σκίαστρα και καλύτερη μόνωση να δεις εαν σε καλύπτουν (στην βόρεια Ελλάδα ή σε υψόμετρο μπορεί να επαρκεί).

 

Επίσης την ώρα που ο "καημένος" ιδιοκτήτης δεν έχει 800-1500 ευρώ (το πολύ) για να βάλει τα προβλεπόμενα από την μελέτη κλιματιστικά, την ιδια στιγμή η γυναίκα του βάζει ακριβότερα πλακάκια, decor και ψηφίδες στο μπάνιο, ακριβότερες λεκάνες και βρύσες, καλύτερα ντουλάπια κουζίνας και αγοράζει ψυγείο-ντουλάπα με 3000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό συναδερφοι.Στο ΦΕΚ λέει (σελ 5339) πως αν το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα ψύξης-κλιματισμού ή θέρμανσης τότε θεωρείται πως ψύχεται όπως το κτίριο αναφοράς.Άρα δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ψύξη ή θέρμανση...έτσι το καταλαβάινω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

σε υφιστάμενο κτίριο προ 80, χωρίς καθόλου μονώσεις, σκέφτονται να τοποθετήσουν εξωτ. θερμομόνωση σε όλες τις όψεις. Θα θεωρηθεί ριζική ανακαίνιση αυτό? Εαν, ναί, θα συμπεριληφθεί ΜΕΑ σε ΟΑ. Πώς θα πληρωθώ αφού δεν θα εκπονηθεί αρχιτεκτονική μελέτη ή ΗΜ ?

Link to comment
Share on other sites

g-volos:

 

Αυτό είναι για τις επιθεωρήσεις κτιρίων.

 

Εάν θεωρήσεις ότι αυτό που λες ισχύει τότε γιατί απομονωνεις το θέμα της ψύξης μόνο; Με την ίδια λογική και η θέρμανση είναι προαιρετικη.

 

Το πρόβλημα δεν το εχει ο ενεργειακός επιθεωρητής αλλα ο μηχανικός που θα υπογραφεί την επίβλεψη της ΜΕΑ και της μελέτης ψύξης. Ο οποιοσδήποτε αγοραστής θα μπορει να τον καταγγείλει όταν δεν θα βρίσκει το κλιματιστικο τοποθετημένο. Εδω γκρινιάζουν εάν τυχόν λείπει μια βιδα και σε αυτό που κοστίζει κι ολας....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω από την 2η εγκύκλιο παρ. 5.6 είναι ότι:

σε κατοικίες υποχρεωτικά υπολογίζεις ψυκτικά φορτία χωρίς όμως να είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση κλιματισμού (τοποθέτηση split units ή οτιδήποτε)

ενώ

στα κτίρια του τριτογενούς τομέα είναι υποχρεωτική η μελέτη εγκατάστασης κλιματισμού (υποχρεωτική εγκατάσταση προσαγωγής νωπού, θέρμανσης-ψύξης με τον τρόπο που ορίζεται στη μελέτη)

Μπορεί όμως να κάνω (ακόμη μια φορά) λάθος σ'αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην μελέτη ψύξης υπολογίζεις τα ψυκτικα φορτία σίγουρα. Δεν ξέρω τι άλλο θέλει μιας και δεν είμαι μηχανολογος.

 

Αλλα στην ΜΕΑ δηλώνεις τον τροπο που καλυπτεις την ψύξη του 50% συγκεκριμένα κι όχι αόριστα. Η ΜΕΑ υπογράφεται και ως μελέτη και ως επίβλεψη. Οπότε οποίος υπογραφει επίβλεψη είναι υπόλογος για το εαν αυτη εκτελέστηκε σωστα ή όχι. Μέχρι τώρα τίποτε δεν ελεγχονταν παρα μόνο μετα απο καταγγελία. Τώρα πια την επόμενη μερα θα παει ο ενεργειακός επιθεωρητής και έστω έμμεσα θα το ελέγξει. Οποίος νομιζει ότι δεν πρέπει να βάλει αυτα που μελετησε και ο επιβλεπων την ΜΕΑ υπογράψει ας το κάνει. Εγώ σαν αγοραστής θα ζητούσα ότι μελετηθηκε να εφαρμοστεί πάντως. Και τέτοιο είναι οι περισσότεροι (και σωστα).

 

Λογικά πάντως αναμενεται διευκρίνηση σε αυτό μιας και πολύς κόσμος είναι μπερδεμενος. Την προσωπική μου άποψη την ανέφερα. Θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.