Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Εχω 2 απορίες:

1) Οταν ανοιγω το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ για ΠΕΑ, τα γενικά στοιχεία του κτιρίου δεν ενεργοποιούνται για να δεχτουν τιμές. Τα έφερα απο το xml που έφτιαξα όταν καταχώρησα τα στοιχεία αυτά στο buildingcert. Σωστά?

2) Πηρα ΠΕΑ χωρίς να έχω ενεργοποιήσει με κωδικούς πρόσβασης το λογισμικό του ΤΕΕ. Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα αύριο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) σωστα

 

2) δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα αφου δεν σου ζητήθηκαν αλλα φρόντισε να το ενεργοποιησεις όμως

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε το εξης για υποβολη σεναριων στο ΠΕΑ:

Σε κατοικια με κλασσικο Λεβητα πετρεταιου να βαλετε & τζακι. Για να τα παρει το Λογισμικο απαιτειται, μια θερμ. ζωνη για τον Λεβητα & μια θερμ. ζωνη (πχ καθιστικο) για τζακ1.

Σε αυτο που δοκιμασα η καταταξη του κτιριου ανεβαινει κατηγοριες

 

Σύστημα θέρμανσης κτιρίου:

 

7. Εστίες ανοιχτής καύσης (τζάκια)

 

Οι ανοικτές εστίες καύσης (τζάκια κ.ά.) έχουν πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης και η ισχύς τους είναι ανάλογη με την εστία καύσης.

 

Συνήθως μια εστία καύσης έχει τη δυνατότητα κάλυψης του θερμικού φορτίου ενός χώρου 30 m2 (και συνήθους ύψους).

 

Ο μέσος θερμικός βαθμός απόδοσης για τα παραδοσιακά τζάκια λαμβάνεται για τους υπολογισμούς 25%, ενώ για τα ενεργειακά τζάκια 50%.

 

Όταν δεν θερμαίνεται το κτίριο (ή η θερμική ζώνη) στο σύνολό του από την εστία τζακιού, στους υπολογισμούς της ενεργειακής επιθεώρησης θεωρείται ότι θερμαίνεται όλο το κτίριο με το ίδιο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει κάποιος απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα?

Πρόκειται για περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας, διαμερίσματος δηλαδή (μία και μοναδική θερμική ζώνη), που συνορεύει με κλ/σιο (μ.θ.χ.), σε μία πολυκατοικία.

 

ερ1) Στο "Κτίριο" καρτέλα "Γενικά" πεδίο "Συνολική επιφάνεια" εισάγουμε την επιφάνεια του διαμερίσματος (θερμική ζώνη) ή το άθροισμα της επιφανείας του διαμερίσματος (θερμική ζώνη) + επιφάνεια κλ/σιου (μ.θ.χ.)?

ερ2) Στην ίδια καρτέλα πεδίο "Θερμαινόμενη επιφάνεια" εισάγουμε την επιφάνεια του διαμερίσματος (θερμική ζώνη)? ή κάτι διαφορετικό?

ερ3) Στην ίδια καρτέλα πεδίο "Ψυχόμενη επιφάνεια" εισάγουμε την επιφάνεια του διαμερίσματος (θερμική ζώνη)? ή κάτι διαφορετικό?

ερ4) Στην ίδια καρτέλα πεδίο "Αριθμός ορόφων" εισάγουμε των αριθμό των ορόφων συνολικά της πολυκατοικίας συμπεριλαμβάνοντας ισόγειο και υπόγειο ή την τιμή 1 αφού το διαμέρισμά μας αποτελεί τμήμα κτιρίου δηλαδή έναν (1) όροφο?

ερ5) Ύψος ισογείου εισάγουμε ή δεν έχει νόημα αφού στο ισόγειο βρίσκεται μία διαφορετική οριζόντια ιδιοκτησία και τμήμα πυλωτής?

 

1) Στο κτήριο λαμβάνεται όλη η επιφάνεια-> στο διαμέρισμα η επιφάνεια του ορόφου

2)εξωτερικές διαστάσεις διαμερίσματος και στα όμορα άλλα κτήρια όλος ο τοίχος

3) Αν δεν το λέει αλλιώς παίρνεις το 50% της θερμαινόμενης

4) Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά λογικά γράφεις 1 . Έτσι κι αλλιώς από την περιγραφή θα φαίνεται ότι είναι τμήμα κτηρίου. Αν όμως ήταν μεζονέτας ? Δεν έπρεπε να γράψεις π.χ. 2 ?

5) Γράψε το εσύ .Δεν επηρεάζει. Γενικά . Δεν ξέρω δεν το έτρεξα σε Pilotis.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ "pggiotas" και "jof",

τελικά οι τιμές που εισάγουμε στα πεδία: συνολική επιφάνεια, θερμαινόμενη επιφάνεια, ψυχόμενη επιφάνεια, συνολικός όγκος, θερμαινόμενος όγκος, ψυχόμενος όγκοσ, αριθμός ορόφων, ύψος τυπικού ορόφου, ύψος ισογείου είναι πληροφοριακές ή υπεισέρχονται στους υπολογισμούς ?

Link to comment
Share on other sites

1) Στο κτήριο λαμβάνεται όλη η επιφάνεια-> στο διαμέρισμα η επιφάνεια του ορόφου

 

Τί εννοείς όλη η επιφάνεια του ορόφου???...

Αν έχω 5 διαμερίσματα στον όροφο και θέλω ΠΕΑ για το 1 από αυτά θα βάλω στην συνολική επιφάνεια όλο τον όροφο????.... Δεν έχει λογική αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Ερ.1: ΣΥΝΟΛΟ τετραγωνικών όλων των χώρων

 

Ερ.2: Τετραγωνικά της θερμαινομενης ζώνης. Υπολογισμενα απο τις εξωτερικές διαστάσεις. Οι μεσοτοιχιες υπολογιζονται ολόκληρες σε κάθε ιδιοκτησία και όχι οι μισές.

 

Ερ.3: Ψυχομενη επιφάνεια για διαμερίσματα =το μισο της θερμαινομενης. Για τριτογεννη τομέα ψυχομενη=θερμαινομενη

 

Ερ.4-5: μην πολυαγχωνεστε για το τι θα βάλετε. Ειναι μόνο για στατιστικους λόγους και δεν λαμβάνονται υπόψιν στους υπολογισμούς

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ "pggiotas" και "jof",

τελικά οι τιμές που εισάγουμε στα πεδία: συνολική επιφάνεια, θερμαινόμενη επιφάνεια, ψυχόμενη επιφάνεια, συνολικός όγκος, θερμαινόμενος όγκος, ψυχόμενος όγκοσ, αριθμός ορόφων, ύψος τυπικού ορόφου, ύψος ισογείου είναι πληροφοριακές ή υπεισέρχονται στους υπολογισμούς ?

 

 

 

Προσδιορισµός φορτίων

 

τον μαθηματικό τύπο δεν τον γράφω, αλλά οι παράμετροι φαίνονται παρακάτω :

 

 

όπου:

q(i,t): Ηθερµορροή κατά τη χρονική t, στην επιφάνεια i σε watt

hc,i: Ο παράγοντας συναγωγής στην εσωτερική επιφάνεια, w/m2K

Tα,t: Ηθερµοκρασία αέρα του χώρου την στιγµή t, οC

Τi,t: Η µέση θερµ. της i εσωτερικής επιφανείας την στιγµή t, οC

n: Το πλήθος των επιφανειών στο χώρο

gij: Ο παράγοντας ακτινοβολίας µεταξύ των εσωτερικών επιφανειών i και j, w/m2K

Tj,t: Η µέση θερµοκρασία της j εσωτερικής επιφανείας την στιγµή t, οC

Ai: Το εµβαδό της επιφανείας i

Si,t: Η απορροφούµενη ηλιακή ακτινοβολία από την επιφάνεια i την χρονική στιγµή t,

που διέρχεται από τα παράθυρα

Li,t: Η απορροφούµενη από φώτα ακτινοβολία από την επιφάνεια i την χρονική στιγµή t,

που διέρχεται από τα παράθυρα

Εi,t: Η απορροφούµενη από συσκευές και άτοµα ακτινοβολία από την επιφάνεια i

την χρονική στιγµή t, που διέρχεται από τα παράθυρα

 

 

Η επιφάνεια και ο όγκος (οι διαστάσεις )είναι μεγέθη που λαμβάνονται υπόψη. Τώρα συγκεκριμένα και με κάθε λεπτομέρεια να το δούμε λίγο και επανερχόμαστε.

 

TNX

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ένα ισόγειο διαμέρισμα 70m² (από τα 2 του ορόφου) που συνορεύει με το κλιμακοστάσιο 20m² και το μή θερμαινόμενο υπόγειο 200m² , τί συνολική επιφάνεια θα βάλουμε???? 290m²????... Δεν στέκει τουλάχιστον με την δική μου λογική...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.