Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

συναδελφοι παρακαλω τη γνωμη σας

 

σε πολυκατοικια του 2007 ο εργολαβος εχει αφησει αναμονη για συνδεση υλιακου ή ηλεκτρικου θερμοσιφωνα χωρις να εχει εγκαταστησει τιποτα για ΖΝΧ

το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ κανει υπολογισμο και χωρις συστημα ΖΝΧ οποτε το κελυφος βγαινει Γ

αλλιως με ηλεκτρικο θερμ βγαινει Δ

 

στην ΤΟΤΕΕ δεν ειδα να αναφερονται οδηγιες για την περιπτωση ελλειψης συστηματος ΖΝΧ

 

τι ΠΕΑ δινουμε λοιπον στο διαμερισμα Γ ή Δ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για διατηρητέο δεν έχω δει κάτι σε εγκύκλιο αλλά αυτό και αν είναι δύσκολο να βγει!

Εγω έχω μια άλλη ερώτηση:Στο ΠΕΑ οτάν στα συστήματα βάζω στο ΖΝΧ λέβητα και τοπικό θερμαντήρα δεν παίρνω κατάταξη,όταν σβήνω τον θερμαντήρα παίρνω Β κατάταξη!Μπορώ να αποφύγω την τοποθέτηση θερμαντήρα?Υπάρχει ηλιακός συλλέκτης στο διαμέρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Για την πώληση ή μίσθωση διατηρητέου κτιρίου απαιτείται ή όχι η έκδοση ΠΕΑ;

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=pVy6GmHzKaA%3d&tabid=37&language=el-GR

 

(δες το 6)

Link to comment
Share on other sites

στην ΤΟΤΕΕ δεν ειδα να αναφερονται οδηγιες για την περιπτωση ελλειψης συστηματος ΖΝΧ

 

ακυρο

τοτεε 1 παρ 4.8.1.1 σελ 113

οταν δεν υπαρχει συστημα ΖΝΧ λαμβανεται ιδιο με του κτιριου αναφαρας

αλλα στο κτιριο αναφαρας εχουμε καλυψει 85% λεβητα 15% ηλιακα

πως εισαγεται αυτο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

@ zxgr Βάζεις ΖΝΧ ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με συντελεστή συμμετοχής 0.85

και προσθέτεις ηλιακό του οποίου παιρνάς κανονικά τα στοιχεία.

Σε φύλλο συντήρησης λέβητα που έχω μπροστά μου έχει 2 τιμές 70 και 80 ΚW. Ποια περνάω στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Στις επιφάνειες προς φωταγωγό γιατί όλοι οι συντελεστές σκίασης να είναι 0 (μηδέν); Σε αυτές προς ΜΘΧ θα τους θεωρούσα όλους μηδενικούς μόνο αν ο ΜΘΧ δεν διέθετε κανένα άνοιγμα φυσικού φωτισμού.

Εσωτερικός φωταγωγός όπως στο παράδειγμα του ΤΕΕ ή φωταγωγός που το ελεύθερο του άκρο "κλείστηκε" μετά την οικοδόμηση του διπλανού οικοπέδου στο σύνορο..... Στον 1ο-2ο όροφο δεν το βλέπει ποτέ ο ήλιος....

Εκεί λογικά θα έπρεπε να είναι 0 και ας μην έχει προβόλους ή πλαινά....

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπώθηκε (και αξίζει να το μοιραστώ μαζί σας) ότι αν ένας απο τους συντελεστές σκίασης είναι 0, επειδή όλοι οι συντελεστές σκίασης πολλαπλασιάζονται μεταξύ τους και το γινόμενο είναι ως γνωστό 0, να μην ασχολούμαι με τους άλλους συντελεστές σκίασης. Αλλο καλό: δεν ελέγχω καθόλου το κέλυφος του ΜΘΧ με τον οποίο βρίσκεται το υπο εξέταση διαμέρισμα σε επαφή, αλλά βάζω U στη διαχωριστική επιφάνεια το 1/2 απο το προβλεπόμενο στη μελέτη θερμομόνωσης και είμαστε πάτσι. Επιφάνεια και αερισμό του βάζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση προς το ΥΠΕΚΑ, για το αν μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ σε κτίριο παλαιό που δεν έχει οικοδομ. άδεια, μου απάντησαν ότι προς το παρόν δεν εκδίδεται!!!

 

Γνωρίζει κανείς κανένα νεότερο;

 

Αν δεν υπήρχε το ΠΕΑ, το κτίριο μεταβιβάζονταν κανόνικά, τώρα γιατί να μην μπορεί;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.