Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Που δεν το δέχεται???... Εκδίδει κανονικά ΠΕΑ και χωρίς σενάρια όποια κατηγορία κι' αν είναι.... Τα σενάρια έχουν κυρίως εφαρμογή στο "εξοικονομώ κατ΄οίκον"....[/quote

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω διαβάσει κάπου για υποχρέωση σεναρίων.Δηλαδή σε απλά ΠΕΑ δεν χρειάζονται σενάρια???Εμένα στην αρχη δεν μου εδινε πιστοποιητικο και εβαζα σενάριο για να βγει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης να ρωτήσω...σας ήρθε καμία απόφαση πληρωμής από το ΤΕΕ για ΠΕΑ?Αναγράφεται ο λογαριασμός του Μηχανικού?Γιατί στο εντυπο δεν μας ζητάει να γράψουμε τον λογαριασμό μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.Έχω πρόβλημα αυτή την φορά με το πιστοποιητικό που βγάζει το ΥΠΕΚΑ.Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ μου βγήκε Β και το ΥΠΕΚΑ δίνει Γ.Σας έχει τύχει???Είναι το 1ο Β που βγάζω (πρόκειται για καινούριο και προσεγμένο κτίριο αλλά οχι με μελέτη ΚΕΝΑΚ)
Μαράκι, μήπως κάπου στα συστήματα έχεις κάνει κανα λάθος? Κτίριο πρό ΚΕΝΑΚ και να βγαίνει Β, μου κάνει εντύπωση. Τι πάχος μόνωσης έχουν βάλει? Πόσο έβαλες τα u των τοίχων του? Σου δώσαν μελέτη θερμομόνωσης ? Τι προέβλεπε?
Link to comment
Share on other sites

Τα U τα έχω πάρει από την μελέτη θερμομόνωσης και είναι πάνω-κάτω 0,50-0,65.Έχω τσεκάρει την θερμομόνωση κατακορύφων (για να μην προσθέσω 0,10) γιατί είναι καινούρια οικοδομή (2010) και είχε και παράθυρα e-low με πιστοποιητικό.Οπότε στα αδιαφανή μου εβγαλε μικρούς συντελεστές.Σκιάσεις κανονικά έβαλα και σε διαφανή και σε αδιαφανή.Λεβητα 53KW εκανα υπερδιαστασιολόγηση και έχει και υλιακό.Που να έκανα λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με αυτά τα δεδομένα δεν υπάρχει περίπτωση να μου βγεί Β! Το κτίριο αναφοράς πάντα μου ρίχνει στα αυτιά στη θέρμανση. Γ η Δ μου βγαίνουν. Τροποποίησες απο Κ (σε Kcal/h) σε U (σε W)? Τα διαφανή δε μπορεί να σε ανεβάζουν μόνα τους , τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με 1,163 τα αλλαζω.Τα κάνω σε excell παντα.Και μένα μόνο Γ μου βγαίνουν.Εγω όμως έχω καινούριο κτίριο και εβαλα τον θεωρητικο βαθμό απόδοσης 0,95.Λες για αυτο να βγήκε τόσο μικρή κατανάλωση στην θέρμανση?

Link to comment
Share on other sites

Ωφείλουμε να τον πολλαπλασιάσουμε και με το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης (που συνήθως είναι 0,75 ή 0,85 στην καλύτερη περίπτωση) οπότε 0,95*0,85=0,807 ή λιγότερο. Μήπως κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι σωστά.Δεν ξέρω πόσο το e-low επηρέασε...η αλήθεια δεν έκανα κανένα πείραμα να τα αλλάξω να δω τι θα μου έβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία για ΠΕΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ.

Καινούργιο ή παλιό κτίριο. Φύλλο ελέγχου μόνο. Δεν κάνεις μελέτη. ΠΕΑ εκδίδεις.

 

Θα πρέπει να περάσει καυστηραντζής.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.